Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francja, Niemcy, Rumunia, Polska… W Europie wrze gniew chłopów

W wielu częściach Europy rolnicy intensyfikują działania, aby wyrazić swoje niezadowolenie z rosnących kosztów i postrzeganych wysokich standardów europejskich.
We Francji rolnicy zablokowali w piątek ruch na autostradzie A64 między Tuluzą a Bayonne.
Mobilizują się także rolnicy niemieccy, rumuńscy i holenderscy.

W Europie słychać powszechne irytację. Protesty chłopskie nasilają się we Francji, Niemczech, Rumunii i Holandii. Każde z ich działań w czterech zakątkach kontynentu ma zróżnicowane wymagania.

We Francji hodowcy bydła mlecznego zebrali się w czwartek przed kilkoma zakładami Lactalis na zachodzie, aby zaprotestować przeciwko zbyt niskim cenom mleka ustalonym przez tę grupę. W piątek wściekli rolnicy zablokowali ruch na autostradzie A64 między Tuluzą a Bayonne. Wcześniej setki traktorów i ciężarówek rolniczych z kilku sektorów Oksytanii przybyło we wtorek do Tuluzy, aby ostrzec przed kryzysem, przed którym stoją rolnicy w regionie.

Marc Fesneau podróżuje w tę sobotę

Rosnące koszty produkcji, wysokie standardy krajowe lub europejskie, nieostrożność: rolnicy zwracają uwagę na kilka czynników, które penalizują ich działalność. Oczekuje się, że niedawno ponownie mianowany minister rolnictwa Mark Fesno wygłosi przemówienie na farmie mlecznej w Cher w sobotnie popołudnie. „W szczególności ważne plany nadchodzącego ministerstwa i uproszczenia”Zdaniem ministerstwa.

Emmanuel Macron jest po jego stronie „Poprosił Ministra Spraw Wewnętrznych, aby poinstruował Premiera, aby spotkał się z rolnikami w ten weekend” i ich związki, „blisko ziemi”.

Na miesiąc przed rozpoczęciem targów rolniczych i w obliczu zbliżających się wyborów europejskich rozprzestrzenianie się tych oznak niezadowolenia wśród rolników niepokoi rząd w następstwie ataku na wiec narodowy. „Dmuchnij w ogień”. W serii „Gorące tematy”zawód „Oczekuj jasnych odpowiedzi przed targami rolniczymi” Od 24 lutego w Paryżu prezydent FNSEA Arnaud Rousseau ostrzegał w swoim testamencie.

FNSEA, większościowy związek rolników, może w środę spotkać się ze swoim zarządem, aby ogłosić kroki, jakie chce podjąć. „Następny czwartek”, Źródło wewnątrz federacji powiedziało AFP. Jeśli chodzi o drugi związek rolników, Grama Agharti, planuje on zmobilizować się 25 stycznia „Prawie wszędzie we Francji” z funkcjami „Zamykanie radarów” potępiać „Wysokie kierownictwo”Lub nawet „Najbardziej niesamowite zajęcia”.

Wiele obszarów jest napiętych

Rolnicy w krajach sąsiednich również słyszą swój gniew. W niedzielę 14 stycznia kierowcy ciężarówek i rolnicy demonstrowali przeciwko podatkom w Rumunii, którą oskarżali o zaniżanie cen poprzez blokowanie ruchu na obrzeżach miast i na granicy z Ukrainą. Rolnicy domagają się od rządu przyspieszenia harmonogramu wypłat dopłat i ubiegania się o odszkodowania w związku z suszą i niedoborami związanymi z otwarciem europejskiego rynku ukraińskiego zboża.

READ  Czechy, Polska ustanawiają kontrole graniczne ze Słowacją - 03.10.2023 o 12:09

W Niemczech rolnicy ostrzegają, że protesty zostaną wznowione, jeśli rząd nie zrewiduje planów podwyższenia podatków od rolniczego oleju napędowego. Ta reforma opodatkowania rolniczego oleju napędowego eliminuje zwolnienia, z których korzystała branża od 2026 r.

Po ogólnokrajowych blokadach dróg tysiące rolników z traktorami zebrało się w poniedziałek w Berlinie na dużej demonstracji, przerywanej wezwaniami do dymisji rządu Olafa Scholza.

W Polsce operatorzy blokują przejścia graniczne na Ukrainę od listopada „Niesprawiedliwa Rywalizacja”.

„Przegrzanie regulacyjne”

Europejscy rolnicy, którzy już doświadczyli traumy spowodowanej ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, kosztami produkcji i konsekwencjami biznesowymi wojny na Ukrainie „do nałożenia” Bardziej drastyczne środki, zwłaszcza w kontekście zmian środowiskowych, zapewnia AFP Christian Lambert, przewodniczący Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej i były prezes FNSEA.

  • Czytaj więcej

    Mobilizacja rolników: Wyjaśnienie przyczyn złości

Ten ostatni wyjaśnia przyczyny tego wyrazu złości: „Ceny energii eksplodowały, podobnie jak ceny czynników produkcji, takich jak praca i pasza dla zwierząt. Wojna na Ukrainie zakłóca przepływ ogromnego importu zbóż, drobiu i cukru do Europy. Zakłóca wszystkie sektory. Powoduje spadek cen”.

Wspomina także Christian Lambert „Ważne wydarzenia klimatyczne” W 2023 r., jak historyczna susza we Francji czy powodzie w Niemczech. „Mimo to rozporządzenie jest przegrzane, Komisja Europejska chce przesłać teksty dotyczące procedury przed kolejnymi wyborami europejskimi”ona dodaje.


NK z AFP