Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nastia, „ukraiński anioł” uchodźców w Polsce |  TV5MONDE

Nastia, „ukraiński anioł” uchodźców w Polsce | TV5MONDE

Młoda Ukrainka, ofiara próby gwałtu w Polsce, gdzie dziesięć lat temu przyjechała na studia. Nastya Podorożnia Dziś przychodzi z pomocą uchodźcom, zwłaszcza wtedy, gdy te kobiety w trudnej sytuacji chcą zakończyć niechcianą ciąże

Na portalu społecznościowym Instagram opisuje siebie jako „ukraińskiego anioła aborcji w Polsce”, czyli kraju, w którym dobrowolne przerywanie ciąży jest praktycznie zabronione.

Odkryłam, jak trudno jest imigrantowi opowiadać o swoich doświadczeniach w obcym języku. Nastya Podorożna

Nastia Podorożnia, która przyjechała do Polski w 2014 r., doświadczyła przemocy na tle seksualnym i musiała odpowiedzieć w sądzie na szereg szczegółowych pytań, między innymi związanych z jej ocenami w szkole.Odkryłam, jak trudno jest imigrantowi opowiadać o swoich doświadczeniach w obcym języku„, wspomina 26-letnia ukraińska młodzież.

Na początku 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczyna atak na jej kraj, Nastya postanawia uruchomić w sieci Telegram kanał wspierający kobiety uciekające przed wojną.

Ochrzczony Martyna, nazwisko panieńskie jego synowej, infolinia ta oferuje pomoc w tłumaczeniach, procedurach uzyskania prawa pobytu w Polsce czy wsparcie psychologiczne. „Martina jest Twoją przyjaciółką w Polsce. Jeśli nie masz nikogo, zawsze jest Martina”, podsumowuje Nastya.

I nędza

Według lokalnych statystyk, Polska przyjęła około 1,2 miliona ukraińskich uchodźców, głównie kobiet. Kraj o tradycji katolickiej, który ma już jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w Europie, w 2022 roku Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie rządu populistyczno-nacjonalistycznego, uznając przerywanie ciąży z powodu wad rozwojowych płodu za „niekonstytucyjne”.

W przeciwieństwie do Ukrainy, gdzie aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży, lekarze mogą przerwać ciążę tylko w przypadku, gdy doszło do gwałtu, stosunku płciowego albo gdy życie lub zdrowie matki jest zagrożone. Dla wielu kobiet uciekających przed wojną prawo to dodało cierpienia innym.

Trudno im w to uwierzyć. Nie są przyzwyczajeni do kontrolowania swoich praw reprodukcyjnych. Niko Doroszenko

Często mówią, że są oszołomieni, zszokowani i trudno im w to uwierzyć. Nie są przyzwyczajone do ograniczania swoich praw reprodukcyjnych„ – zeznaje Niko Doroszenko, działacz Martynki. 26-latek wyjaśnia, że ​​odbierał także telefony od ofiar zbrodni wojennych”.Niektóre kobiety uciekają z ograniczonych terytoriów i opowiadają różne historie związane z ciążami. Myślą, że dotarli do bezpiecznej krainy i uciekli z koszmaru, ale ich koszmar trwa„, kontynuuje Niko.

READ  Polska – 26 września – Czynniki, na które warto zwrócić uwagę 26.09.2023 o 08:06

Zgłaszanie nieprawidłowości nie jest nielegalne

Martinga pomaga tym kobietom w trudnej sytuacji w granicach prawa. „Nie uczestniczymy w aborcjach. Dostarczamy informacji na temat legalnych i bezpiecznych aborcji lub łączymy kobiety z organizacjami, które mogą pomóc w przeprowadzaniu takich aborcji.„.

Whistleblowing nie jest w Polsce nielegalny„Często jest to bardzo cenna informacja” – podkreśla Nastya Podorożnia, która zapewnia Martinkę.Pierwsza ukraińska organizacja szerząca informacje o bezpiecznej aborcji w Polsce„. Ona chatbota (program e-mailowy) jest obecnie prowadzony przez siedmiu entuzjastów, z których część mieszka w Berlinie i Kew. Od marca 2022 roku odpowiedzieli na ponad tysiąc połączeń.

Poza pośpiechem aborcyjnym, szok

Ale wezwania nie dotyczą tylko aborcji – wiele kobiet, które przeżyły traumę wojenną lub ofiary handlu ludźmi, zwierza się im. To się stanie„Uchodźca nawiązuje związek z mężczyzną, zakochuje się w nim i wprowadza się w niego. Potem zaczynają działać narkotyki i mężczyzna zmusza ofiarę narkotyków do uprawiania seksu z innymi mężczyznami.„, wyjaśnić Nastya Podorożnia.

Są też ofiary przemocy domowej – zauważa, powołując się na niedawny incydent młodej Ukrainki, która zaszła w ciążę.Straszna przemoc– mówi skromnie. Ponieważ nie przyjechała bezpośrednio z Ukrainy do Polski, młoda kobieta nie została uznana za uchodźcę, co stanowi warunek korzystania z prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Martinka przy pomocy prawników umożliwiła jej przedostanie się przez granicę ponownie przekroczyć granicę, aby spełnić niezbędne warunki.

Myślę, że pewnego dnia policja zapuka do drzwi. Nastya Podorożna

Martynka kojarzona jest przede wszystkim z ułatwianiem aborcjir” – zapewnia Nastya Podorożnia. W Polsce instytucje pro-choice nie mają łatwego życia. W marcu aktywistka została skazana na prace społeczne za dostarczanie kobietom w ciąży tabletek aborcyjnych. „Wiemy, co się z nim stałoNastia zgadza się. Czasami, kiedy zamykam drzwi, myślę, że pewnego dnia policja może zapukać...”

READ  UE otwiera nowe Centrum Energetyczne rescEU w Polsce