Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemiecka policja zwiększa kontrole na polskiej granicy

Niemiecka policja zwiększa kontrole na polskiej granicy

Jest 7:20, kiedy zaczyna grać radio Jensa Skoprańskiego. „W pobliżu Ogrodu Różanego trwa operacja”, Mówi rzecznik policji federalnej okręgów Berlina i Brandenburgii. Ogród Różany to rozległy park na terenie gminy Forst, położony nad brzegiem rzeki Neuse i przy granicy z Polską. Mieszkaniec zgłosił tu grupę lokatorów. Kilka minut później aresztowano tam 26 młodych ludzi, w tym dwoje dzieci.

Ustawieni w kolejce przed płotem ogrodu roboczego, z zakrytymi twarzami obserwują nadciągających funkcjonariuszy policji. Wtedy jeden z nich przerywa ciszę mieszanką niemieckiego i angielskiego z szerokim uśmiechem: „Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem w Niemczech. Kocham Niemcy! »– mówi 23-letni Syryjczyk z Homs.

Opuścił Syrię dwa miesiące temu i zapłacił 10 000 dolarów (9500 euro) za przekroczenie Turcji i podążanie szlakiem bałkańskim, spędzając ostatnie dziesięć godzin w furgonetce z 25 innymi pasażerami. Niedawno ich przemytnik w pośpiechu wywiózł ich po polskiej stronie. Ich zadaniem jest przekroczenie nieczynnego mostu kolejowego oddzielającego ich od Niemiec.

Coraz popularniejsza polska trasa

Tego ranka podczas ośmiogodzinnej operacji zespoły policji federalnej z Forst aresztowały 64 osoby. „Wspaniały dzień, – zauważa komendant policji Frank Malak. „Każdego dnia aresztujemy prawie sto osób, które nielegalnie wjeżdżają do kraju, często w grupach od 20 do 30 osób, przewożonych furgonetkami przez przemytników. »

W ostatnich miesiącach ten obszar południowej Brandenburgii odczuł największą presję migracyjną – w okresie od stycznia do sierpnia na granicy Brandenburgii z Polską zarejestrowano ponad 7600 nielegalnych wjazdów. W 2022 roku liczba ta wzrośnie do ponad 7400. O ile w latach 2015 i 2016 większość przepraw przebiegała przez Bawarię, obecnie uchodźcy preferują polską trasę przez Białoruś i coraz częściej przez Bałkany.

Aby stawić czoła nowej sytuacji, w maju i wrześniu wzmocniono tam policję federalną odpowiedzialną za kontrole graniczne, co spowodowało wzrost liczby aresztowań. „Naszym celem jest kontrolowanie nielegalnych imigrantów i ich rejestracja, ale naszym celem jest powstrzymanie tych, którzy organizują te sieci i wywarcie nacisku, aby przejścia graniczne stały się bardziej niebezpieczne. Przepływy nieuchronnie się zmienią” – powiedział. Sędzia Frank Malak.

READ  W Polsce ukraińscy uchodźcy, którzy zostali zgwałceni, występują wbrew prawu przeciwko aborcji

Jego kolega Jens Skobrański potwierdza: „Chodzi o ryzyko i koszty dla przemytników. Ostatecznie jednak skuteczność naszych działań zależy od tego, co zrobią nasi sąsiedzi, aby kontrolować własne granice. » Oficjalnie współpraca z sąsiednią Polską układa się dobrze, choć niemieccy urzędnicy zauważają, że większość uchodźców przechodzących przez Polskę nie jest tam zarejestrowana i dlatego nie można ich odesłać.

Nasycone gminy

Kwestia wzmocnienia kontroli granicznych jest od tygodni przedmiotem debaty w Berlinie, a według gmin odpowiedzialnych za przyjmowanie osób ubiegających się o azyl 30% wniosków o azyl złożonych w UE zostanie złożonych w Niemczech w pierwszej połowie 2023 roku. są na granicy, a wyniki skrajnej prawicy rosną.

Czy powinniśmy nakładać trwałe ograniczenia, jak domaga się konserwatywna opozycja? „To decyzja polityczna”. Frank Malak pamięta. „Jedno jest pewne: w Forst elastyczne kontrole policyjne mają sens, ponieważ Nysa to tylko niewielka rzeka, którą migranci mogą z łatwością przekroczyć” – dodał. – wspomina ten policjant.

Pod presją rząd Olafa Scholza zintensyfikował swoje zapowiedzi i z czasem stara się ograniczyć nielegalny napływ, zwłaszcza poprzez ułatwienie deportacji. Wieczorem w piątek 13 października prezydent spotka się z liderem opozycji Friedrichem Merzem, aby spróbować wspólnie pracować nad szeregiem kluczowych kwestii. Imigracja jest bardzo paląca.

—-

Rośnie liczba wniosków o azyl

We wrześniu 2000 przybyło nielegalnie Brandenburgia to jeden z trzech niemieckich regionów graniczących z Polską.

Według sondaży strach przed nowym kryzysem, np. z lat 2015-2016, Chociaż największa gospodarka Europy przyjęła ponad milion uchodźców, opinia publiczna jest bardzo zaniepokojona.

Złożono ponad 250 000 wniosków o azyl niż w 2022 r., do końca stycznia i września.

W 2016 r. zarejestrowały się Niemcy Ponad 740 000 wniosków o azyl. Niemcy witają także ponad milion Ukraińców uciekających przed wojną.