Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Muzułmanie poważnie traktują bezpieczeństwo kraju

Muzułmanie poważnie traktują bezpieczeństwo kraju

AA/Warszawa/Polska

W Warszawie Wschodni Pomnik Wojenny jest ozdobiony wieloma symbolami religijnymi – krzyżami katolickimi i prawosławnymi oraz symbolami żydowskimi i muzułmańskimi.

„(muzułmański) półksiężyc z (żydowską) Gwiazdą Dawida odzwierciedla wieloetniczny pejzaż i różnorodność – religię” wyjaśnia Katarzyna Korak-Sosnowska, profesor nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. granicy wschodniej.

Pomnik został wzniesiony ku pamięci Polaków zabitych i zamordowanych na wschodzie kraju, zwłaszcza deportowanych do obozów pracy na Syberii po sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. oraz ofiar zbrodni katyńskiej w 1940 r.

Na każdym torze kolejowym w pomniku widnieją nazwy miejsc, do których deportowano obywateli polskich zniewolonych w Związku Radzieckim, a także nazwy obozów, kołchozów i placówek gułagów.

Pomnik zaprojektowany przez Maksymiliana Biskupskiego znajduje się w stolicy Polski u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Władysława Andersa.

Siedmiometrowy pomnik z brązu Biskupski zaprojektował w 1991 r., który został oficjalnie odsłonięty 17 września 1995 r., w 56. rocznicę agresji sowieckiej.

– Inne symbole

W 2020 roku z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego RP i Naczelnego Kolegium Muzułmańskiego Związku Tatarów RP Tatarzy wznieśli tablicę na ścianie Tatarskiego Cmentarza Muzułmańskiego w Warszawie. Tablica upamiętnia ich przodków, którzy walczyli w obronie Polski.

Wypuszczoną w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. społeczność muzułmańską reprezentował mufti Tomasz Miśkiewicz z Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. pułk brał udział w bitwach nad Wisłą pod Blokiem, gdzie poniósł ciężkie straty. Po jego rozwiązaniu wielu żołnierzy przeniesiono do 13. Pułku Ułanów Wileńskich, gdzie sformowano pułk tatarski. Odpierając najazd, pułk wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 roku.

– Muzułmanie w Polsce

Muzułmański Związek Religijny Polski (MZR), założony w 1925 roku, jest najstarszą organizacją muzułmańską w Polsce. W szczególności reprezentuje Tatarów Lipków, którzy od XIV wieku żyli na pograniczu dzisiejszej Polski, Litwy i Białorusi, co czyni ich jedną z najstarszych społeczności muzułmańskich w Europie.

READ  Niemcy nadal będą oferować ten sam sprzęt co wcześniej - EURACTIV.com

Historycznie społeczność służyła Polsce w różnych wojnach, w szczególności w armii króla Jana III Sobieskiego, która pokonała Imperium Osmańskie w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.

Zdecydowana większość muzułmanów w Polsce – szacowana dziś na 20–25 tys. – nie jest pochodzenia lipcko-tatarskiego. Większość muzułmańskich imigrantów pochodzi z Syrii, Czeczenii, Iraku, Tadżykistanu czy Bangladeszu. Liczebność lipckich Tatarów to tylko ok. 5 tys.

We wczesnym średniowieczu pierwszymi muzułmanami żyjącymi w Polsce byli głównie arabscy ​​kupcy i podróżnicy. Jeden z nich, Ibrahim Ibn Jakub, etniczny Żyd pracujący w służbie dyplomatycznej kalifa Hiszpanii, pozostawił wczesną charakterystykę Księstwa Polskiego rządzonego przez Mieszka I jako pierwszego niepodległego państwa polskiego.

Jednak historia islamu w Polsce faktycznie zaczyna się w XIV wieku, kiedy muzułmanie osiedlili się w Wielkim Księstwie Litewskim, które wówczas wchodziło w skład Związku Polskiego. Pierwszymi muzułmanami, którzy się tam osiedlili, byli Tatarzy ze Złotej Ordy, głównie jeńcy wojenni.

Podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. wojska polsko-litewskie wsparł zasiadający na tronie Złotej Ordy Jalal al-Din. Po wojnie wielu jego wojowników osiedliło się na Litwie.

Później Tatarzy przybyli na Litwę w XV, XVI i w mniejszym stopniu w XVII wieku. Liczbę Tatarów w Wielkim Księstwie i Koronie Litewskiej w XVII w. oszacowano na 15 tys.

Tatarzy otrzymywali ziemię w zamian za służbę wojskową. Wczesne osady tatarskie to Kolnolari, Kozaklari, Merezlani, Prutziani i Sorok Tatari.

– z XIX wieku

Trzeba było czekać na konstytucję z 3 maja 1791 r., aby muzułmanie mieli wolność religijną, ale żadnych praw politycznych. Dopiero konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a następnie Królestwa Polskiego z 1815 r. nadała muzułmanom pełne prawa polityczne.

Za panowania ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Tatarzy wzięli udział w wojnie z Rosją w 1792 r., a dywizją wojska polskiego dowodził generał tatarski Józef Bielak. W czasie powstania kościuszkowskiego w 1794 r. Tatarzy brali udział w kilku potyczkach. Po utracie przez Polskę niepodległości w powstaniach brali udział także muzułmanie.

READ  Marine Le Pen odwiedzi Polskę

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w granicach Polski mieszkało około 5500 muzułmanów, głównie w województwach (gubernatorstwach) nowogródzkim, wileńskim i białostockim, z niewielką społecznością muzułmańską mieszkającą w Warszawie.

II wojna światowa i okres powojenny znacząco zmieniły sytuację muzułmanów w Polsce. Tatarzy polscy zostali wysiedleni i zesłani na ziemie syberyjskie. Niektórzy zostali internowani w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Wielu Tatarów walczyło jako żołnierze 2 Armii Polskiej na froncie zachodnim oraz w 1 i 2 Armii Polskiej na froncie wschodnim.

Po II wojnie światowej wielu z nich osiedliło się w Wielkiej Brytanii, Nowym Jorku czy Australii. Wiele rodzin osiedliło się w Turcji.


Tylko część audycji nadawanych przez Agencję Anadolu swoim abonentom za pośrednictwem Wewnętrznego Systemu Nadawczego (HAS) jest emitowana w formie skróconej na stronie AA. Skontaktuj się z nami, aby subskrybować.