Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dziesiątki ptaków zdechły w Polsce po zjedzeniu ukraińskiego zboża?

Film przedstawia kilkanaście martwych ptaków na torach kolejowych w Polsce.
Internauci twierdzą, że ptaki zdechły „po zjedzeniu ukraińskiego zboża”.
Nie ma dowodów na to twierdzenie.

Śledź, aby uzyskać pełny zasięg

Informacje zostały przeanalizowane

Początek masakry? Internauci są zaniepokojeni filmem, który krąży w mediach społecznościowych od 25 lutego, przedstawiającym dużą liczbę ptaków leżących na torach kolejowych. Według tych, którzy się nim podzielą, będą ptaki „Po zjedzeniu ukraińskich płatków”. „W Polsce dziesiątki ptaków giną od ukraińskiego zboża”Zapewnia jeden z nich. „Jesteśmy następni”uznał to za straszny omen i zaniepokoił się. Ale co to jest naprawdę?

Ten internauta fałszywie twierdzi, że w lutym 2024 roku po zjedzeniu ukraińskiej pszenicy zdechło około dziesięciu ptaków – zrzut ekranu

Z naszych badań wynika, że ​​nagranie jest autentyczne. Widzieliśmy to na Facebooku i nie tylko Światło sieciowe. Opublikowany w Internecie 20 lutego faktycznie pokazuje kilka martwych ptaków, a dokładniej gawrony. Autor z polskiego Zamościa pisze, że przyczyną ich śmierci jest ukraińskie zboże. „Zabijają polskie ptaki, zabijają polskie rolnictwo, zabijają też polskich konsumentów”ubolewa nad tym.

Internauta prowadzący blog z prorosyjskimi stanowiskami nie przedstawił jednak żadnych dowodów na swoje zarzuty. Jako argument mężczyzna przedstawia nasiona kukurydzy znajdujące się pomiędzy dwoma wagonami pociągu „Lot Smart Intermodal”, usługodawcy specjalizującego się w transporcie i logistyce. Szczególnie łączący Kijów ze stolicami europejskimi.

Przyczyna śmierci nie jest znana

Nie bez powodu, pomimo wielu naszych badań, nie ma rzeczywistych dowodów na istnienie tego związku. Wręcz przeciwnie, wszystkie dowody wskazują na odrzucenie tej hipotezy. Tak, zboże z Ukrainy faktycznie wyrzucili polscy rolnicy, którzy otworzyli na kolei zawartość kilku wagonów. Jeśli wydarzyło się to we wtorek 20 lutego, to stało się to w Przemyślu, 130 km na południe od Zamoka Starówki, gdzie kręcono zdjęcia.

READ  „Skandal Eurowizji”: Noah Grell nawiedza Polskę

Wreszcie ptaki widoczne na filmie to prawie wyłącznie wrony. Nie widzimy żadnych gatunków gołębi czy wróbli, które zwykle można spotkać na terenach miejskich i tam, gdzie powinny się znaleźć. „otruty”.

Co więc spowodowało śmierć tych krukowatych? Aby dowiedzieć się więcej, przeszukaliśmy lokalną prasę. Nie można jednak powiedzieć tego z całą pewnością, ponieważ władze nie przeprowadziły żadnego dochodzenia. Żeby było jaśniej, polska strona sprawdzająca fakty Demagog Pokazał więc tablicę ornitologowi. Według niego możliwe są wszystkie hipotezy, od celowego zatrucia, przez zatrucie pokarmowe, po ptasią grypę. Ekspert zauważa jednak, że przyczynę śmierci wróbli mogą ustalić dopiero analizy toksykologiczne i weterynaryjne.

  • Czytaj więcej

    Kontrole – Czy polscy rolnicy zablokowali ciężarówkę z pomocą wojskową dla Ukrainy?

Krótko mówiąc, twierdzenie, że ptaki padły od ukraińskiego zboża, jest całkowicie bezpodstawne. Opiera się to wyłącznie na czystych spekulacjach internautów i nie jest potwierdzone żadnymi faktami. Przypominamy, że choć Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej, to korzysta z Porozumienia o Otwarciu Rynku Europejskiego. Aby eksportować pszenicę, Kijów musi przestrzegać harmonizacji przepisów i standardów, w tym przepisów dotyczących produktów rolnych.

Chcesz zadać nam pytania lub przesłać informacje, które Twoim zdaniem są wiarygodne? Nie wahaj się i napisz do nas na adres [email protected]. Znajdź nas w X: Nasz zespół stoi za kontem @verif_TF1LCI.


Felicja Sideris