Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mubasher – Kryzys migracyjny: Polska gwarantuje, że zrobi „wszystko, by bronić granic UE”

„Duży sąsiad, czasem nie wolno”

Mówiąc o wpływie Rosji w kontekście tego kryzysu, „musi ona mieć środki do działania i wywierania presji” na Białoruś „ze względu na dość bliskie stosunki”, stwierdził Jean-Yves Le Drian w Grand Jury LCI, uważając, że „ ta presja musi być wywierana już teraz”.

Minister zauważył, że Emmanuel Macron rozmawiał w ostatnich dniach przez dwie godziny z Władimirem Putinem: „Obiecał interweniować i mam nadzieję, że to zrobi” – powiedział. Następnie określił Rosję jako „zmęczonego, czasem nieznośnego sąsiada, ale z którym musimy rozmawiać”.

„Musimy znaleźć sposób na współpracę w naszym najlepszym interesie, abyśmy mieli (…) relację, której chcielibyśmy zaufać” – powiedział, chociaż przyznał, że wymiany między nim a ministrem sił zbrojnych Florencją Pary z ich rosyjskimi odpowiednikami w zeszłym tygodniu nie poszło dobrze.

Podkreślił, że „trzeba utrzymać ścieżki dialogu”, ostrzegając, że „Putin jest w stanie autorytarnych dryfów, które nabrały tempa w ostatnich miesiącach (…), co jest niepokojące”. Wyjaśnił, że rosyjskiemu przywódcy nie zależy na „silnej i zjednoczonej Europie” jako sąsiada.

READ  Michelin: Różnorodność leży u podstaw koncepcji All-Sustainable firmy Michelin