Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mateusz Morawiecki, nowy czarny dom Brukseli

Opublikowany w:

Kiedy cztery lata temu obejmował urząd, był uważany za człowieka umiarkowanego, opowiadającego się za otwartością na świat i Europę. Ale dziś polski premier Mateusz Morawiecki wyłania się jako jeden z orędowników suwerennego obozu Europy i zwolennik twardej linii wobec Brukseli.

Obraz charakteryzuje duchy: wizerunek polskiego przywódcy przemawiającego 19 października przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu. Tego dnia Mateusz Morawiecki ostrzegł swoich rozmówców i potępił to, co określił jako „ szantaż „Europa zagrała to przeciwko Polsce.

« Najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej jest Konstytucja, która stoi ponad wszystkimi innymi prawamiI Polski przewodniczący Parlamentu Europejskiego zostaje zwolniony. Odrzucam groźby pod adresem Polski. Szanujemy prawo europejskie i nie będziemy się bać. »

Korzenie konfrontacji Warszawy z Brukselą sięgają podważającej niezawisłość sędziów reformy polskiego sądownictwa. Mateusz Morawiecki jest reklamowany jako nieustępliwy. Stanowisko kontrastujące z wizerunkiem umiarkowanego proeuropejskiego przywódcy, który towarzyszył mu cztery lata temu, kiedy objął polski rząd.

« Uchodził za technokratę, reżysera, który poniekąd popierał integrację Polski”., potwierdza Jodi Dempsey, specjalista ds. Europy Wschodniej w Carnegie Endowment. A wtedy wyobrażaliśmy sobie, że zwiększy to wiarygodność polskiego rządu w UE. Ale myślenie jest trochę naiwne i aroganckie : „sMówi po angielsku, studiował za granicą, jest jednym z nas ! W końcu Morawiecki jest premierem Polski ! A to, na czym mu zależy, to Polska, a nie to, co myślą o nim inni za granicą. »

Zdolności kierownicze

53-letni Matthews Morawiecki późno wszedł do polityki. Do 2015 roku rozwijał się w kręgach finansowych: lider polskiego oddziału Santander Bank uczynił go jednym z najpotężniejszych banków w kraju. To jego umiejętności ekonomiczne i administracyjne otwierają przed nim drzwi władzy. ” Pierwszą próbę wejścia do polityki podjął z Donaldem Tuskiem, centroprawicowym premierem, kiedy rządził krajem– wspomina Wojciech Przybylski z think tanku Visegrad Insight. Pomyśleliśmy więc, że to umiarkowane ! Ale w końcu to Jaroslav Kaczyński, konserwatywny i nacjonalistyczny lider dzisiejszej partii rządzącej, dał mu szansę. Jako premier był bardzo skuteczny Trochę jak prezes firmy, która dostosowuje się do tego, czego chcą jej akcjonariusze. I w tym konkretnym przypadku okazuje się, że jej udziałowcy są ze skrajnej prawicy ! »

READ  Do Stambułu przyjechała delegacja ukraińska na rozmowy z Moskwą w sprawie eksportu zboża

mln euro dziennie

Aby zmusić Polskę do wywiązania się ze swoich zobowiązań, Europa zdecydowała się trafić ją do portfela. Do końca kryzysu zamrożono ponad trzydzieści miliardów euro pomocy. 27 października Europejski Trybunał Sprawiedliwości skazał Polskę na karę miliona euro dziennie.

Dla Wojciecha Przybylskiego ta presja finansowa może zachwiać władzami polskimi, gdyż osłabia ich bazę polityczną. ” Centralny rdzeń rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość popiera politykę konfrontacji z Europą, jak uważa polski analityk. Jednak coraz więcej osób niepokoi się ekonomicznymi konsekwencjami tej sytuacji. Ci ludzie mówią sobie, że może to doprowadzić do niestabilności, a przede wszystkim zagrozić europejskim finansom. Są pragmatyczni ; Ich zdaniem rząd może mówić, co chce, ale musi zapewnić podstawy : Inwestycje, usługi i dobrobyt. »

czerwona linia

W konfrontacji z Brukselą w sercu jesieni pojawił się nowy element: kryzys wywołany przybyciem tysięcy migrantów na granicę z Białorusią. Mateusz Morawiecki odrzuca interwencję Frontexu, europejskiej agencji odpowiedzialnej za kontrolę granic, i woli wysłać ponad 10 tys. żołnierzy w rejon przygraniczny, co uniemożliwia dziennikarzom i organizacjom pozarządowym.

Ta asertywna polityka może dać nową siłę partii rządzącej w Warszawie, powiedziała Judy Dempsey z Carnegie Endowment. ” Kryzys graniczny wzmocnił Droit et Justice w czasie, gdy sondaże opinii publicznej spadały. Ludzie byli tak zszokowani śmiercią młodej kobiety, że lekarze odmówili aborcji. Ten dramat nadał opozycji nowy impet. Ale wraz z tym, co dzieje się na granicy białoruskiej, nacjonalistyczny i konserwatywny punkt widzenia odzyskał siłę – Nawet jeśli pojawia się krytyka w opozycji i wśród organizacji pozarządowych. Oczywiste jest, że partia rządząca będzie starała się utrzymać ten problem wysoko na porządku dziennym, aby zawstydzić opozycję i wszystkich, którzy liczą na zmianę rządu. »

Mimo jego sztywnych stanowisk jest czerwona linia, której Mateusz Morawiecki nigdy nie przekroczy: opuścić Unię Europejską. Były bankier, który został architektem ultrakonserwatywnej polityki, wie, że zdecydowana większość Polaków – blisko 70% – pozostaje przywiązana do idei europejskiej.

READ  Od celów europejskich do korporacyjnych projektów IT