Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mubasher – Afganistan: Merkel wzywa do dialogu z talibami w celu kontynuowania ewakuacji

Talibowie pokazują „brak znaku” zmian

Talibowie nie wysyłają „żadnych oznak” zmian od czasu powrotu do władzy w Kabulu, powiedział minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla figaro Zostanie zwolniony w piątek. „W tej chwili nic nie wskazuje na to, że idą w tym kierunku”, czy to będzie „całkowite oddzielenie się od jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej”, poszanowanie praw kobiet, czy „zniesienie przeszkód dla tych, którzy chcą opuścić kraj”. powiedział.

Dodał, że Quai d’Orsay nadal „zbiera wszystkie doniesienia o zagrożonych ludziach”, którzy prawdopodobnie uciekną z Afganistanu, przyznając, że wciąż są „ludzie” wychodzący, mimo że lot lotniczy zakończył się po wycofaniu się USA w sierpniu. 31. „Naszym priorytetem jest jak najszybsze znalezienie nowych sposobów wyjścia” – zauważył Jean-Yves Le Drian. „Idealną sytuacją byłoby ponowne otwarcie lotniska w Kabulu ze środkami bezpieczeństwa” – dodał, nie podając dalszych szczegółów.

W czwartek Katar ogłosił współpracę z talibami w celu jak najszybszego ponownego otwarcia lotniska, co jest ważną kwestią strategiczną i humanitarną, która została zamknięta od czasu wyjazdu Amerykanów. „Lekcja z Afganistanu jest taka, że ​​nie można narzucić zbrojnej metody rządzenia krajem z zewnątrz, gdy nie ma on szerokiego poparcia ludzi i ich klasy politycznej” – powiedział francuski szef dyplomacji, pytając o wyniki. . Dwadzieścia lat amerykańskiej obecności w Afganistanie. Zaprzeczył jednak jakimkolwiek porównaniom z sytuacją armii francuskiej w Sahelu. „Jesteśmy tam na prośbę lokalnych władz. W końcu nie opuściliśmy wybrzeża” – zaznaczył.

Jean-Yves Le Drian uznał również, że katastrofalny obraz wyjścia Stanów Zjednoczonych z Afganistanu niekoniecznie wywoła pytania o potęgę Ameryki. „W przeciwieństwie do tego, co pisze wielu redaktorów, nie sądzę, że Afganistan jest synonimem amerykańskiego upadku” – powiedział. „W 1975 roku (kiedy upadł Sajgon) ogłoszono koniec Imperium Amerykańskiego. Dokładnie odwrotnie stało się w latach 80., okresie silnego wzrostu w Stanach Zjednoczonych”.

READ  Mubasher – Afganistan: „Ludzie nie zrezygnowali ze swoich żądań i walczą o swoje prawa”, Ahmed Masoud napisał na Facebooku