Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mali „nie będzie stać bezczynnie” w przypadku interwencji wojskowej w Nigrze

Mali „nie będzie stać bezczynnie” w przypadku interwencji wojskowej w Nigrze

Nie będziemy stać bezczynnie» W przypadku interwencji wojskowej w Nigrze mającej na celu przywrócenie porządku konstytucyjnego po zamachu stanu, malijski minister spraw zagranicznych Abdoulaye Diop ostrzegł w sobotę 23 września przed Narodami Zjednoczonymi. Kilka tygodni temu Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zagroziła sprawcom zamachu stanu z 26 lipca interwencją wojskową w celu przywrócenia obalonego prezydenta Mohameda Bazouma.

Mali pozostaje zdecydowanie przeciwny jakiejkolwiek interwencji wojskowej ECOWAS„, ogłosił Abdallah Diop, przedstawiciel malijskiej junty wojskowej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. ”Chciałem powiedzieć, że jakakolwiek interwencja wojskowa w Nigrze, jakakolwiek agresja, jakakolwiek inwazja na ten kraj, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa Mali, ale także dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie i z pewnością będzie mieć poważne konsekwencje . konsekwencje. Nie będziemy stać bezczynnie„, stwierdził.

„hegemonia neokolonialna”

Mali podpisało tydzień temu sojusz obronny z Nigrem i Burkina Faso, który przewiduje wzajemną pomoc w przypadku ataku na suwerenność i integralność terytorialną trzech krajów dowodzonych przez armię. Znów atakuje Francję i „Dominacja neokolonialna„I Abdullah Diop również wysłał”.Wyróżnienie” do Rosji „Za aktywną solidarność i wiarygodne zaangażowanie na poziomie dwustronnym i wielostronnym„.

Junta wojskowa uczyniła swoim hasłem suwerenność, zerwała sojusz z Francją i jej partnerami w wojnie z dżihadyzmem i zwróciła się militarnie i politycznie w stronę Rosji. W tym kontekście wyparła misję pokojową ONZ (MINUSMA), która musi zakończyć jej całkowite wycofanie do końca roku. „Rząd Republiki Mali nie planuje przedłużenia tego terminu», ostrzegł minister.

Od 2012 r. Mali stoi w obliczu rozprzestrzeniania się dżihadystów oraz głębokiego kryzysu bezpieczeństwa, humanitarnego i politycznego. Na północy kraju następuje wznowienie działań wojennych, co zbiega się z trwającym wycofywaniem się MINUSMA. „Rząd zapewnia naród malijski i społeczność międzynarodową, że zostaną podjęte wszelkie środki w celu zapewnienia ciągłości usług państwowych po odejściu MINUSMY”, potwierdził Abdallah Diop. ”Rząd Republiki Mali jest bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, aby sprawować swoją suwerenność i rozszerzać swoją pełną władzę na całe terytorium kraju.„.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: Stany Zjednoczone zgadzają się sprzedać Izraelowi rakiety „awaryjne” za 147,5 miliona dolarów