Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ludzkość zmieniła nachylenie Ziemi, wypompowując wody gruntowe

Ludzkość zmieniła nachylenie Ziemi, wypompowując wody gruntowe

Nauka – nawet nie chcąc, człowiek zdołał radykalnie zmienić trajektorię Ziemi. W ciągu 20 lat działalność człowieka przesunęła oś obrotu naszej planety o prawie metr. Ujawnił to a Stań Opublikowano w numerze Gun Digest the Magazine z czerwca 2023 r Listy z badań geofizycznych przez naukowców z Uniwersytetu w Seulu, Jak widać na filmie na górze artykułu.

Jak rasa ludzka zmieniła kąt obrotu Ziemi? Naukowcy odpowiadają, pompując dużą ilość wody do ziemi. Szacują, że ludzie przepompowali 2150 gigaton wód gruntowych w latach 1993-2010.

Wodę tę wykorzystywano do nawadniania upraw, produkcji odzieży, placów budowy itp. Na przykład we Francji pobierane wody podziemne odpowiadają za ponad 60% zużycia wody pitnej i ponad 30% światowego zużycia. Rolnictwo według danych Biura Badań Geologicznych i Górnictwa (BRGM). Jest również szeroko stosowany w sektorze przemysłowym.

Ziemia obraca się trochę inaczej.

Problem: Fakt, że ta woda jest pobierana z Ziemi, a następnie transportowana na powierzchnię Ziemi, powoduje znaczącą zmianę w rozmieszczeniu masy wody na planecie… aż do przesunięcia jej poza osią.

Podobnie jak dodanie niewielkiej wagi do bączka, Ziemia obraca się nieco inaczej, gdy poruszasz wodę. Autorzy badania wyjaśniają. Według ich analiz człowiek przesunął taką masę wody, że w ciągu dwudziestu lat Ziemia przechyliła się o 80 cm na wschód od południka Greenwich.

Zdolność wody do zmiany rotacji Ziemi została odkryta w 2016 roku. Jednak do tej pory nie badano wpływu wód gruntowych na te zmiany rotacji. „Wiedzieliśmy już, że grawitacja Ziemi rozwijała się wszędzie tam, gdzie przyspieszyło nadmierne pompowanie, ale zjawisko to ma taką skalę, że jest odpowiedzialne za niewyjaśnione dotąd pochodzenie biegunów obrotu Ziemi i części wysokości oceanów”. Hydrolog Emma Haziza zwraca uwagę na Twitterze.

„Bardzo się cieszę, że znalazłem niewyjaśnioną przyczynę dryfowania wału” pisze Ki-Weon Seo, geofizyk z Uniwersytetu w Seulu, który kierował badaniem. „Z drugiej strony, jako mieszkaniec lądu i rodzic, jestem zaniepokojony i zdumiony, że pompowanie wód gruntowych jest kolejnym źródłem podnoszenia się poziomu mórz”.

Pobieranie wody z ziemi podnosi poziom mórz

Rzeczywiście, to badanie jest pierwszym, które potwierdza z taką pewnością, że fakt wydobywania wody z ziemi znacząco przyczynia się do podnoszenia się poziomu mórz. Według tych nowych obliczeń, w ciągu dwudziestu lat pobór wód gruntowych podniósł poziom mórz średnio o 6 mm.

Podnoszenie się poziomu mórz tłumaczy się obecnie dwoma czynnikami związanymi ze zmianami klimatycznymi: spadkiem gęstości wody spowodowanym rozszerzaniem się ciepła oraz wzrostem ilości wody związanym głównie z topnieniem lodowców lądowych… ale także do pompowania wód gruntowych, które obecnie uznano za drugą przyczynę tego zjawiska.

READ  Była minister Annick Girardin została wybrana w Saint-Pierre i Miquelon

„Wysiłki krajów zmierzające do spowolnienia tempa wyczerpywania się wód gruntowych, zwłaszcza na tych wrażliwych obszarach, mogą teoretycznie zmienić zmiany erozji, ale tylko wtedy, gdy te metody ochrony będą kontynuowane przez dziesięciolecia”. powiedział Ki-Weon Seo, geofizyk i autor badania.

Zobacz także na Huff Post: