Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy Łukaszenka chce naśladować Erdogana

Złowieszcza gra rozwijała się od tego lata w Europie Wschodniej, powodując dziesiątki zgonów. Unia Europejska i Francja bezpośrednio oskarżyły prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o sprowokowanie masowego ruchu migracyjnego w odpowiedzi na nałożone na niego sankcje gospodarcze. To jest niesamowite „Handel ludźmi jest bezpośrednio organizowany przez samą rodzinę Łukaszenki z krajami trzecimi” Minister stanu do spraw europejskich Clement Pellon zadenuncjował pod koniec października przed przypomnieniem tego „Pułapka, w którą Łukaszenka chce, żebyśmy wpadli, mieszkaliśmy z Turcją”…

Rządy prawa są atakowane

W imieniu Fortress Europe Ankara uzyskała od Unii Europejskiej porozumienie podpisane 18 marca 2016 r. w celu „Zapobieganie otwarciu szlaku nielegalnej migracji”, W zamian za pomoc finansową w wysokości do 6 mld euro. Aby ją odnowić w 2021 r., władze tureckie zezwoliły na przejście pewnej liczby uchodźców. „Czy Białoruś chce zawrzeć taki układ? Nie jest jasne, ale w ramach dyplomatycznej konfrontacji z sąsiadami, którzy chcą jej upadku i Unii Europejskiej, wszelkie środki są korzystne dla Łukaszenki” Myśl wyższego urzędnika europejskiego. Tymczasem UNHCR milczy na temat losu uchodźców z Afryki Subsaharyjskiej i Bliskiego Wschodu, którzy są uwięzieni między granicami Białorusi a granicami z Łotwą, Litwą i Polską.

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, obaj członkowie ultrareakcyjnego i ksenofobicznego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), podwoili się w retoryce oblężonego państwa. W ogólnopolskiej trudności przemówieniu temu towarzyszyło rozmieszczenie blisko dziesięciu tysięcy żołnierzy na granicach i wprowadzenie stanu wyjątkowego na Podlasiu i Lublinie. „Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna (…) Musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo Polski i Unii Europejskiej”, Rzecznik prezydenta Blazy Spichalsky uzasadnił to na początku września.

Ponieważ praworządność jest w Polsce przedmiotem powszechnych ataków, stowarzyszenia, obywatele i partia opozycyjna są zaniepokojone tymi decyzjami. W tej okrutnej bitwie 4 listopada Polska oficjalnie zarejestrowała budowę 180-kilometrowego muru. Mateusz Morawiecki uzasadnił ten wybór, bo taki był jego kraj „napastnik” przez swojego białoruskiego sąsiada. Dla Marie-Christine Vergeat, wiceprzewodniczącej Ligi Praw Człowieka (LDH) jest to głupota, Polska w ostatnich latach „Setki tysięcy zezwoleń na pobyt wydano ze względów ekonomicznych, zwłaszcza Ukraińcom”.

READ  Cyberatak w Belgii, podejrzenie leży w Chinach - EURACTIV.com

A w tej kwestii antyimigracyjnej uzyskała wsparcie innych krajów, w tym Litwy, która w lipcu rozpoczęła budowę ogrodzenia z drutu kolczastego. Według litewskiej minister spraw wewnętrznych Agni Belutait powinno powstać faktyczne 550-kilometrowe ogrodzenie. Przywódcy 12 krajów – Austrii, Bułgarii, Cypru, Danii, Estonii, Grecji, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Czech i Słowacji – wezwali do budowy muru przeciwko imigrantom. Co gorsza, w Unii Europejskiej (Grecja, Węgry, Hiszpania…) nie brakuje przykładów, jak powiedział niemiecki minister spraw wewnętrznych zdjęcie : Wydaje się uzasadnione, że chronimy granice zewnętrzne. ” W obliczu tego zagrożenia Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do poszanowania prawa międzynarodowego. Tymczasem u podnóża tego zamku gromadzą się zmarli.