Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa potwierdza aresztowanie rosyjskiego biznesmena kryptowaluty w Amsterdamie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie potwierdziło, że władze w Holandii aresztowały obywatela Rosji zajmującego się kryptografią. Człowiek zaangażowany w tworzenie dwóch giełd kryptowalut został aresztowany na początku listopada, najwyraźniej na prośbę amerykańskich organów ścigania.

Założyciel rosyjskiej giełdy kryptowalut zatrzymany w Holandii

Denis Dubnikov, współzałożyciel Coyote Crypto i Eggchange, został aresztowany w Amsterdamie 1 listopada. Raport z serwisu informacyjnego Forklog cytuje rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marię Zacharową jako potwierdzenie wiadomości rozpowszechnianych w mediach społecznościowych.

Obywatel rosyjski został po raz pierwszy aresztowany i umieszczony w izolacji na lotnisku w Mexico City. Następnie został przewieziony do Holandii, gdzie ostatecznie został aresztowany przez holenderskie władze, rzekomo na wniosek amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Według posta na Facebooku opublikowanego 4 listopada przez Siergieja Mendelejewa, dyrektora zarządzającego platformy bankowej Indefibank, Stany Zjednoczone domagają się ekstradycji Dubnikowa w związku z kradzieżą kryptowaluty z 2018 roku. Mówi się, że niektóre waluty cyfrowe przechodziły przez portfele. Prowadzi własną giełdę kryptowalut.

Kilka dni temu doszło do wyjątkowej sytuacji z obywatelem Federacji Rosyjskiej Dubnikowem Denisem Michajłowiczem. Z tajemniczych powodów został aresztowany na lotnisku w Meksyku po przylocie i… został nagle deportowany (a konkretnie deportowany!) do Amsterdamu…”Mendelejew wyjaśnił, zastanawiając się, jak to się może stać z obywatelami Rosji.

„Moi przyjaciele, myślę, że jest powód, aby domagać się reakcji ze strony rosyjskiego MSZ, być może Maria Zacharowa skomentuje ją w przekonujący sposób. »Zauważył Mendelejew. W odpowiedzi na jej apel w mediach społecznościowych Zacharowa potwierdziła informację o zatrzymaniu Dubnikowa i dodała:

Rosyjscy dyplomaci w Holandii udzielają pomocy zatrzymanemu obywatelowi Rosji, kontaktują się z lokalnymi organami ścigania w sprawie poszanowania jego praw. „

Dobnikov został aresztowany w związku ze śledztwem w sprawie prania brudnych pieniędzy w jego biznesie kryptograficznym

Aresztowanie Denisa Dobnikova nastąpiło po tym, jak raport Bloomberga ujawnił w tym tygodniu, że jego firma, Eggchange, jest celem dochodzeń w sprawie prania brudnych pieniędzy w Europie i Stanach Zjednoczonych. We wrześniu Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło przyjęty Sankcje wobec Suex, brokera kryptograficznego OTC zarejestrowanego w Czechach, działającego z siedzibą w Moskwie i Sankt Petersburgu.

READ  Leonardo i ratownictwo alpejskie: odnowienie umowy na wspólny rozwój nowych zdolności - Trend-online.com

Dubnikov nie jest pierwszym rosyjskim przedsiębiorcą kryptowalutowym, który został aresztowany na mocy nakazu amerykańskiego sądu. Latem 2017 roku rosyjski informatyk Aleksander Vinnik został aresztowany w greckich Salonikach, dokąd przyjechał na wakacje z rodziną. Prokuratorzy amerykańscy twierdzą, że Vinnik, rzekomy operator giełdy BTC-e Notorycznie wyprał aż 9 miliardów dolarów za pośrednictwem nieistniejącej już platformy wymiany walut. Od tego czasu został wydany Francji i skazany na pięć lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy. W maju francuski wymiar sprawiedliwości odrzucił wniosek o ekstradycję go do Rosji, gdzie również ma stanąć przed zarzutami.

Objęty sankcjami broker kryptograficzny Suex jest podejrzany o pranie walut cyfrowych związanych z niegdyś największą giełdą kryptograficzną na rynku rosyjskim i regionalnym. W sierpniu polskie władze aresztowały na lotnisku w Warszawie byłego dyrektora zarządzającego Wex, następcy BTC-e, Dmitrija Wasiliewa. Wasiliew jest poszukiwany w Kazachstanie, gdzie został oskarżony o oszustwo platformowe i oczekuje na decyzję w sprawie jego ewentualnej ekstradycji. We wrześniu Polska oficjalnie Potwierdzony aresztować go.

Wraz z rozwojem cyberprzestępczości siły wymiaru sprawiedliwości szanuj gwarancję Prawa finansowe i działać w przypadku najmniejszych wątpliwości. Zapraszamy do bycia na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Klemens Dubois

Uwielbiam kryptowaluty. Studiuję ją od kilku lat, ale też w nią inwestuję i pracuję w terenie. Dodatkowo robię artykuły na ten temat, w których staram się być ostry!