Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Moskwa potwierdza aresztowanie rosyjskiego biznesmena kryptowaluty w Amsterdamie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie potwierdziło, że władze w Holandii aresztowały obywatela Rosji zajmującego się kryptografią. Człowiek zaangażowany w tworzenie dwóch giełd kryptowalut został aresztowany na początku listopada, najwyraźniej na prośbę amerykańskich organów ścigania.

Założyciel rosyjskiej giełdy kryptowalut zatrzymany w Holandii

Denis Dubnikov, współzałożyciel Coyote Crypto i Eggchange, został aresztowany w Amsterdamie 1 listopada. Raport z serwisu informacyjnego Forklog cytuje rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marię Zacharową jako potwierdzenie wiadomości rozpowszechnianych w mediach społecznościowych.

Obywatel rosyjski został po raz pierwszy aresztowany i umieszczony w izolacji na lotnisku w Mexico City. Następnie został przewieziony do Holandii, gdzie ostatecznie został aresztowany przez holenderskie władze, rzekomo na wniosek amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Według posta na Facebooku opublikowanego 4 listopada przez Siergieja Mendelejewa, dyrektora zarządzającego platformy bankowej Indefibank, Stany Zjednoczone domagają się ekstradycji Dubnikowa w związku z kradzieżą kryptowaluty z 2018 roku. Mówi się, że niektóre waluty cyfrowe przechodziły przez portfele. Prowadzi własną giełdę kryptowalut.

Kilka dni temu doszło do wyjątkowej sytuacji z obywatelem Federacji Rosyjskiej Dubnikowem Denisem Michajłowiczem. Z tajemniczych powodów został aresztowany na lotnisku w Meksyku po przylocie i… został nagle deportowany (a konkretnie deportowany!) do Amsterdamu…”Mendelejew wyjaśnił, zastanawiając się, jak to się może stać z obywatelami Rosji.

„Moi przyjaciele, myślę, że jest powód, aby domagać się reakcji ze strony rosyjskiego MSZ, być może Maria Zacharowa skomentuje ją w przekonujący sposób. »Zauważył Mendelejew. W odpowiedzi na jej apel w mediach społecznościowych Zacharowa potwierdziła informację o zatrzymaniu Dubnikowa i dodała:

Rosyjscy dyplomaci w Holandii udzielają pomocy zatrzymanemu obywatelowi Rosji, kontaktują się z lokalnymi organami ścigania w sprawie poszanowania jego praw. „

Dobnikov został aresztowany w związku ze śledztwem w sprawie prania brudnych pieniędzy w jego biznesie kryptograficznym

Aresztowanie Denisa Dobnikova nastąpiło po tym, jak raport Bloomberga ujawnił w tym tygodniu, że jego firma, Eggchange, jest celem dochodzeń w sprawie prania brudnych pieniędzy w Europie i Stanach Zjednoczonych. We wrześniu Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło przyjęty Sankcje wobec Suex, brokera kryptograficznego OTC zarejestrowanego w Czechach, działającego z siedzibą w Moskwie i Sankt Petersburgu.

READ  „maksymalna intensywność” walk na wschodzie kraju; Kijów żąda więcej broni od mieszkańców Zachodu

Dubnikov nie jest pierwszym rosyjskim przedsiębiorcą kryptowalutowym, który został aresztowany na mocy nakazu amerykańskiego sądu. Latem 2017 roku rosyjski informatyk Aleksander Vinnik został aresztowany w greckich Salonikach, dokąd przyjechał na wakacje z rodziną. Prokuratorzy amerykańscy twierdzą, że Vinnik, rzekomy operator giełdy BTC-e Notorycznie wyprał aż 9 miliardów dolarów za pośrednictwem nieistniejącej już platformy wymiany walut. Od tego czasu został wydany Francji i skazany na pięć lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy. W maju francuski wymiar sprawiedliwości odrzucił wniosek o ekstradycję go do Rosji, gdzie również ma stanąć przed zarzutami.

Objęty sankcjami broker kryptograficzny Suex jest podejrzany o pranie walut cyfrowych związanych z niegdyś największą giełdą kryptograficzną na rynku rosyjskim i regionalnym. W sierpniu polskie władze aresztowały na lotnisku w Warszawie byłego dyrektora zarządzającego Wex, następcy BTC-e, Dmitrija Wasiliewa. Wasiliew jest poszukiwany w Kazachstanie, gdzie został oskarżony o oszustwo platformowe i oczekuje na decyzję w sprawie jego ewentualnej ekstradycji. We wrześniu Polska oficjalnie Potwierdzony aresztować go.

Wraz z rozwojem cyberprzestępczości siły wymiaru sprawiedliwości szanuj gwarancję Prawa finansowe i działać w przypadku najmniejszych wątpliwości. Zapraszamy do bycia na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami.

Klemens Dubois

Uwielbiam kryptowaluty. Studiuję ją od kilku lat, ale też w nią inwestuję i pracuję w terenie. Dodatkowo robię artykuły na ten temat, w których staram się być ostry!