Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Joe Biden grozi Rosji sankcjami gospodarczymi „nigdy wcześniej nie widziałeś”

Dzień po dwugodzinnym wywiadzie z Władimirem Putinem Joe Biden jeszcze bardziej zaostrzył swój ton na konferencji prasowej w Białym Domu w środę 8 grudnia. „Byłem bardzo jasny, czy rzeczywiście najechał na Ukrainę”, tam będzie „Konsekwencje gospodarcze, jakich nigdy wcześniej nie widział”, powiedział dziennikarzom. W tej chwili prezydent USA wykluczył wysłanie wojsk amerykańskich, ponieważ Kijów nie jest członkiem NATO, ale wyraźnie zwiększył nacisk dyplomatyczny na Moskwę, która jest oskarżana o zmasowanie dziesiątek tysięcy żołnierzy na granicy z Ukrainą, m.in. celem ataku na kraj.

Kijów otrzymał także wsparcie w środę od nowego kanclerza Niemiec Olafa Schulza, który powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę miałaby tragiczne konsekwencje. „Nawóz” Na kontrowersyjnym gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. „Nasze stanowisko jest bardzo jasne, chcemy, aby wszyscy szanowali świętość granic”.Powiedział w swoim pierwszym wywiadzie po objęciu urzędu. Biały Dom nie wyjaśnił, czy Biden zniósł tę taktykę nacisku na Władimira Putina, ale doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nalegał. „Bezwzględny priorytet”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Pierwszym celem Rosji jest stworzenie silnej pozycji”

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel uzgodnili w środę podczas rozmowy telefonicznej, Konieczność nałożenia na Rosję szybkich i surowych sankcji. Jeśli eskalacja wojskowa się nasili. Do koncertu europejskich głosów wzywających Władimira Putina do powściągliwości włączyły się też Wielka Brytania i Francja. Tym samym Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Paryżu ostrzegło Rosję przed „Strategiczne i poważne konsekwencje” To byłby atak na Ukrainę.

Interwencja wojskowa jest obecnie wykluczona

Rosja ze swej strony zaprzecza jakimkolwiek wrogim nastawieniem do swojego sąsiada, z którego w 2014 roku zaanektowała Krym, ale powtórzyła swój kategoryczny sprzeciw wobec członkostwa Ukrainy w NATO. Władimir Putin powiedział w środę, że zrobiła to Moskwa „Prawo do ochrony bezpieczeństwa jednostki”Myślenie, że umożliwienie NATO zbliżenia się do jego granic bez reagowania byłoby tak „kryminalista”. „Nie możemy nie martwić się możliwością przystąpienia Ukrainy do NATO, bo bez wątpienia będzie temu towarzyszyć rozmieszczenie jednostek wojskowych, baz i broni, które nam zagrażają” – dodał., on dodał.

READ  Europa przeciwstawiła się wysokim cenom energii

Podczas spotkania z gospodarzem Białego Domu prywatnie zapytał rosyjski szef państwa „Bezpieczne Gwarancje Prawne” Co uniemożliwia Ukrainie wstąpienie do NATO. W Waszyngtonie rządził nim Joe Biden „Święty obowiązek” co łączy go z krajami tego sojuszu „Nie obejmuje Ukrainy”, z wyjątkiem interwencji wojskowej na razie. Ostrzegł jednak, że rosyjski atak na Ukrainę doprowadzi do wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej na terytorium członków NATO w Europie Wschodniej.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „Władimir Putin nigdy nie opłakiwał Związku Radzieckiego ani Ukrainy”

Amerykański prezydent też „Wyraźnie mam na myśli Ukrainę” Które w tym przypadku zapewnią Stany Zjednoczone „Obrona”. Już otrzymasz Kijów Broń strzelecka i amunicjawysłane w tym tygodniu w ramach planu wsparcia zatwierdzonego przez Joe Bidena, powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby.

Duch nowej konfrontacji

W środę rządził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który od kilku miesięcy apeluje do swoich zachodnich sojuszników o większe poparcie. ” Pozytywy ” Dyskusje między MM. Bidena i Putina. Jesteśmy teraz świadkami prawdziwej osobistej reakcji (…) Rozwiązanie konfliktu prezydenta Bidena, pogratulował sobie. Prezydenci USA i Ukrainy mają rozmawiać telefonicznie w czwartek.

Pod koniec tej rozmowy Joe Biden skonsultuje się z przywódcami „Grupa Dziewięciu z Bukaresztu”, który zrzesza wschodnioeuropejskich członków NATO, dotyczących jego wymiany z Władimirem Putinem i obaw przed inwazją na Ukrainę. Ta grupa obejmuje Bułgarię, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację.

Napięcia te budzą widmo nowej konfrontacji militarnej na Ukrainie, zubożałym kraju Europy Wschodniej, rozdartym od 2014 roku wojną domową w Donbasie i innych obszarach jego wschodniej granicy. Kijów oskarża Rosję o wspieranie separatystów, czemu Moskwa zaprzecza. Konflikt pochłonął życie ponad 13 000 osób.

Świat z AFP