Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

30 lat temu koniec Związku Radzieckiego

8 grudnia 1991 roku Rosja, Ukraina i Białoruś pod przewodnictwem Jelcyna podpisały traktat kończący ZSRR. Rezygnacja Gorbaczowa miała świadczyć o ostatecznym rozwiązaniu ZSRR 25 grudnia następnego roku. Fascynujący historyczny moment, który można ponownie przeżyć dzięki archiwum „Sud Ouest”.

Na początku grudnia 1991 r. umierał Związek Radziecki. W reżyserii Michał Gorbaczow Związek Radziecki, człowiek pierestrojki i głasnosti, pęka ze wszystkich stron. Upadł mur berliński, gospodarka jest bezkrwawa, w republikach wieją wiatry niepodległości. Na czele Rosji od maja 1990 r. Borys Jelcyn Jest pierwszym niekomunistycznym prezydentem Republiki Radzieckiej.

Michaił Gorbaczow stawia opór. Chce zreformować system, ale bez porzucania komunizmu i Związku Radzieckiego. kwadratura koła. Historia jest w ruchu.

na ten sam temat



3 października 1990: 30 lat temu Niemcy zostały zjednoczone

Historia – Deklaracja zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 roku, niecały rok po upadku muru berlińskiego, oznaczała koniec bloku wschodniego i upadek reżimów komunistycznych w Europie. Przyjrzyj się kluczowym terminom tego procesu, który jest również ważnym etapem europejskiego budownictwa.

„Zbawienie Ojczyzny”

Ukraina, pozostawiona, by zaimponować wielkim mocarstwom zachodnim, widzi swoją niepodległość już uznaną przez sąsiada, Rosję, ale także przez Polskę, Węgry, Kanadę, a wkrótce bez wątpienia przez Czechosłowację i Szwecję. 3 grudnia sowiecki prezydent wezwał także do „ratowania ojczyzny”, ponownie wzywając republiki do podpisania traktatu o Unii Suwerennych Państw, teraz bez nadziei na uratowanie pozorów unii. W swoim dramatycznym oświadczeniu, pierwotnie skierowanym do „parlamentarzyści kraju”, głowa państwa sowieckiego twierdzi, że „dezintegracja przekroczyła rozsądek”.

Przyszłość Europy przeważa upadek Związku Radzieckiego

Niedziela 8 grudnia. Rosja pod wodzą Borysa Jelcyna, Ukraina i Białoruś tego samego dnia podpisały traktat ustanawiający Wspólnotę Niepodległych Państw, Wspólnotę Niepodległych Państw. Tego samego dnia sekretarz generalny ZSRR Michaił Gorbaczow jest gościem nadzwyczajnym wiodącego programu niedzielnego wieczoru od 7 do 8 wieczorem „7 z 7”, karykatury Anne Sinclair. Próbuje ratować meble: „Związek Radziecki to ten sam kraj. I tak pozostanie „, mówi. Następnego dnia nagłówek „Południowy zachód”, podobnie jak jego koledzy w prasie drukowanej, nie dotyczy WNP, ale Europy. Trzeba zdecydować o otwarciu szczytu w Maastricht io przyszłości Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Gorbaczow stawia opór, Dwunastu jest zaniepokojonych.

Wieczorem 9 grudnia jeden z spikerów odczytał wypowiedź szefa ZSRR w Telewizji Centralnej. Gorbaczow przypomina, że ​​o likwidacji państwa sowieckiego można decydować tylko konstytucyjnie, czyli decyzją deputowanych ludowych ZSRR (Poszerzone Zgromadzenie) i ewentualnie w referendum. Sowiecki przywódca, walczący w obronie swojego stanowiska, twierdzi, że dokument przyjęty w niedzielę przez trzy republiki słowiańskie „nie podlegał aprobacie parlamentów republik i parlamentu sowieckiego ani zgody ludności”. zainteresowany. A 10 grudnia na nagłówki gazet pojawiło się coś nie do pomyślenia: Związek Radziecki był (prawie) skończony.

Ratyfikacja Konwencji WNP

Gorby stawia opór. Ale wynik jest nieubłagany. 12 grudnia osoba wciąż prezydenta Związku Sowieckiego zauważyła, że ​​jego władza została jeszcze bardziej zmniejszona przez ratyfikację Konwencji WNP utworzonej przez Rosję, Białoruś i Ukrainę oraz zajęcie przez tę ostatnią sił zbrojnych na ich terytorium. „Główne zadanie mojego życia się skończyło. Zrobiłem wszystko, co mogłem „: nawet jeśli nadal odmawiał jakiejkolwiek decyzji o rezygnacji, Michaił Gorbaczow wie, że Związek Radziecki, tak jak chciał, na pewno został pochowany.

„Republiki szukają związku”

Kolejny cios dla Michaiła Gorbaczowa. 13 grudnia pięć republik Azji Środkowej, Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan, Tadżykistan i Uzbekistan, podjęło decyzję o przystąpieniu do Wspólnoty Niepodległych Państw założonej w Mińsku przez Rosję, Ukrainę i Białoruś, trzy republiki słowiańskie. Nieustannie dążąc do politycznego wyjścia, Michaił Gorbaczow wydaje się być bardziej zrezygnowany z faktu dokonanego, nawet jeśli nadal wyklucza swoją rezygnację „w najbliższej przyszłości”.

14 grudnia 1991 r.
14 grudnia 1991 r.

Archiwa Południowego Zachodu

ZSRR nie żyje, niech żyje WNP!

Między zamętem instytucji a chaosem gospodarczym nieistniejący Związek Radziecki ustąpił miejsca otwartym budynkom, na które Zachód ma oko. Nie jest już czas na sentymenty – zakładając, że był to czas zamachu stanu, którego celem było postawienie w stan oskarżenia Gorbaczowa – ale na realizm” – napisał 16 grudnia na pierwszej stronie gazety nasz felietonista Joel Ober. I tak Europa zapewnia pilne wsparcie finansowe i finansowe. pomoc żywnościowa dla Związku Radzieckiego, którego status wojskowy jest przedmiotem troski USA Sekretarz Stanu USA James Baker przybył do Moskwy dzień wcześniej z wizytą poświęconą przede wszystkim przyszłości sowieckiego arsenału nuklearnego w obalonym Związku Radzieckim .

> Znajdź na naszej stronie wszystkie nasze podcasty na końcu sowieckiego bloku „30 lat i pyłu”

Gorbaczow rezygnuje w Boże Narodzenie

26 grudnia 1991 r.
26 grudnia 1991 r.

Archiwa Południowego Zachodu

„Gorbaczow i ZSRR: strona jest przewrócona”, nagłówek „Południowy zachód”, 26 grudnia 1991 r.

„Wobec obecnej sytuacji, wraz z utworzeniem Wspólnoty Niepodległych Państw, kończę pełnienie funkcji Prezydenta Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich”. Michał Gorbaczow

Zabawny prezent urodzinowy dla sowieckiego przywódcy. Wieczorem 25 grudnia, pod koniec szczególnie trudnego roku spędzonego na próbach ratowania Związku Radzieckiego, Gorbaczow rzucił się w ręcznik i położył kres prawie 70-letniej historii Związku Radzieckiego i świata. Z 12-minutowym przemówieniem w wiadomościach telewizyjnych uroczyście ogłosił swoją rezygnację mieszkańcom nowego związku i natychmiast przekazał kontrolę nad siłami atomowymi byłego ZSRR prezydentowi Rosji Borysowi Jelcynowi.

„wielka zaleta”

Europejska Wspólnota Gospodarcza natychmiast uznała Rosję. Pod nagłówkiem „Wielka przewaga” we wstępniaku gazety, napisanym przez redaktora naczelnego Joela Oberta, chwalono upadłego sowieckiego przywódcę. „Niezwykłą wielką zaletą Gorbaczowa, która zapewniłaby mu miejsce w historii, jest i nigdzie indziej ten projekt odnowy, wbrew ideologicznemu konserwatyzmowi wpisanemu w mentalność kierowniczą, w nawykach „skorumpowanych” i nierównych społeczeństwa, doprowadziłoby to do dyskredytacji komunizmu w całości…/…świat zawdzięcza to także zawartemu w jego pierwotnym szkicu pragnieniu rozbrojenia. które jeszcze nie zmierzyły nadchodzących wstrząsów”.

Związek Radziecki nie żyje

Związek Radziecki już nie żyje. ISE unieważniła traktat z 1922 r., który ustanowiła. W ciągu kilku miesięcy system, który kiedyś uważano za niewzruszony, upadł. Jego zniknięcie, które oznacza koniec ładu światowego opartego na rywalizacji ZSRR z USA, nadal oznacza prezydenta Rosji Władimira Putina, który doszedł do władzy pod koniec 1999 roku po Borysie Jelcynie, „największej katastrofie geopolitycznej”. XX wieku. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich 20 lat były reżim KGB nigdy nie zawahał się polegać na sowieckich sygnałach, czasach rosyjskiego reżimu i władzy.

READ  W Polsce tysiące demonstrantów maszerują w obronie „wolności mediów”.