Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Jeśli chodzi o Polskę, Ukraina ma swoje miejsce w Unii Europejskiej”.

Prezydenci trybuny Polski i Ukrainy podkreślają historyczne więzi obu sąsiadów, solidarność z Rosją oraz poparcie Warszawy dla kandydatury Kijowa na członka Unii Europejskiej.

Niedługo będziemy obchodzić w Kijowie 30. rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Polska i Ukraina, które były pionierami niepodległości i doprowadziły do ​​reform w regionie trzy dekady temu, miały różne punkty wyjścia, ale oba kraje miały ten sam cel. Chcieliśmy odzyskać nasze prawa w europejskiej rodzinie niepodległych państw. Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy. Ta decyzja stała się podstawą do umocnienia naszej przyjaźni. Ponad 90 milionów Ukraińców i Polaków razem stworzyło niepodległe i suwerenne narody.

Z różnych powodów, w większości niezależnych od nas, energia ponownego zjednoczenia Polski i Ukrainy w europejską rodzinę poszła w innym tempie. Jednak od 30 lat Warszawa zawsze uważała Kijów za swojego przyszłego partnera i sojusznika w UE. jestem z. Wzrost wszystkich uczestników jest potężną siłą integracji europejskiej. Wielka ekspansja 2004 roku przyniesie korzyści nie tylko krajom Europy Środkowej, ale także obecnym członkom wspólnoty. Głęboko wierzymy, że nie tylko Ukraina, ale także Polska i inne państwa członkowskie skorzystają w przyszłości na akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Europa nie skończyła się na Łabie. Nie kończy się na Odrze. Budowanie murów na błędzie, że Polska graniczy z Ukrainą, jest sztuczne, historycznie absurdalne i nierozsądne.

Nasze dwa kraje mają wspólne rozumienie zagrożeń bezpieczeństwa. Dlatego zbiorowo uważamy, że tymczasowa okupacja Krymu i wojna we wschodniej Ukrainie naruszyły podstawowe zasady prawa międzynarodowego i podważyły ​​same fundamenty Europejskiej Rady Bezpieczeństwa. Tego rodzaju destrukcyjne działania Rosji są źródłem nowych wyzwań militarnych i politycznych na Morzu Czarnym, wynikających ze zniszczenia systemu bezpieczeństwa w regionie. Wyzwania wymagające wspólnych i zintegrowanych odpowiedzi.

READ  Polska: konsekrowana kardynałowi Wysiaskiemu 12 września

Ukraina ryzykuje życie swoich obywateli, chroniąc nie tylko własne ziemie, ale także granice demokratycznego i cywilizowanego wyboru w całej Europie. Wybór ten został dokonany po straszliwych wojnach lat dwudziestychmi Dzięki harmonijnemu współistnieniu stulecia i ludzi, nigdy wcześniej nie było to widziane w historii świata i nadal się rozwija. To logiczne, że Europejczycy bronią takiej harmonii. Dlatego Warszawa nie aprobuje bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję – i nadal to popiera. Aby potwierdzić to nieodwracalne stanowisko, 23 sierpnia spotkamy się z innymi przywódcami niepodległego świata w Kijowie podczas szczytu, aby uruchomić „bazę krymską” i nowy międzynarodowy mechanizm mający na celu wyzwolenie tego półwyspu od Stanów Zjednoczonych. Ukraina.

Wojska stacjonujące w pobliżu naszych granic i na czasowo okupowanym terytorium Ukrainy stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego. Inne działania Rosji są bardzo trudne do wyrażenia, zwłaszcza narkotyki, sabotaż i korupcja polityczna mająca na celu zakłócenie pokoju w Europie. Polska i Ukraina sprzeciwiają się budowie Gazociąg Nor Stream 2 (Gazociąg łączący Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie bez przechodzenia przez Ukrainę) Ponieważ w imię tzw. nowa fala okupacji w naszym regionie. Niedawne ogłoszenie przez Niemcy i Stany Zjednoczone, że zapewnienie skutecznego zielonego światła dla zakończenia budowy rurociągu podważy zaufanie sojuszników i zmniejszy bezpieczeństwo na naszym kontynencie. Musimy również współpracować z Europą, aby uzyskać rzeczywistą ochronę przed rosyjską bronią gazową.

Nieludzkie, intymne, wzajemnie korzystne i uczciwe kontakty pomagają także od czasu do czasu udźwignąć ciężar wspólnej historii.

Pojawiające się nowe zagrożenia powinny dodatkowo zachęcać kraje sąsiadujące do bliższej współpracy. Stosunki międzyludzkie pomagają zbliżyć nasze kraje. Polska, członek Unii Europejskiej i sąsiad Ukrainy, jest przykładem udanej transformacji i rozwoju gospodarczego społeczeństwa ukraińskiego. Ukraińcy są zawsze mile widziani w Polsce, a język ukraiński jest często słyszany w polskich miastach. Coraz więcej polskich turystów odwiedza Ukrainę. Powiązania handlowe i inwestycyjne wciąż się rozwijają. Polska jest jednym z głównych partnerów handlowych Ukrainy i największym sklepem towarów ukraińskich w Unii Europejskiej.

READ  Bruksela atakuje Polskę i Węgry

Intymne, wzajemnie korzystne i uczciwe relacje między ludźmi pomagają również od czasu do czasu udźwignąć ciężar wspólnej historii. Poznając się lepiej, przełamujemy uprzedzenia i negatywne stereotypy, a dużą rolę odgrywają nowe pokolenia. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele kwestii historycznych podlega różnym interpretacjom, a czasem bolesnym walkom. Dlatego potrzebny jest otwarty i konstruktywny dialog między historykami, agencjami rządowymi i społeczeństwem obywatelskim. Wymiana młodzieży między naszymi dwoma krajami odgrywa ważną rolę.

Jednocześnie Polska i Ukraina – z Litwą – od wieków doskonalą dialog nowej formy Trójkąta Luplińskiego. Ten nowy mechanizm współpracy między trzema państwami europejskimi – w równej i pełnej niepodległości – jest odzwierciedleniem wspólnej tradycji historycznej, zaprojektowanej przez naszych przodków w ramach Unii Lubelskiej. Sens naszej wspólnej historii, nawet dzisiaj, jest wyraźnym wyrazem tego, co może nam pomóc osiągnąć nasze wspólne konstruktywne cele polityczne.

Analizując drogę, którą przebyliśmy wspólnie przez ostatnie 30 lat, przywołujemy doświadczenia dwóch głównych krajów europejskich, Francji i Niemiec. Przez ponad pół wieku pokonywali głębokie historyczne uprzedzenia, przewrócili kartkę bolesnej przeszłości i zaczęli tworzyć jedne z najsolidniejszych powiązań politycznych na świecie. Ten niezwykły rozwój wymagał od ówczesnych przywódców obu krajów odwagi osobistej i długofalowej wizji. Wśród tych źródeł jest jednak jedno, które jest najbardziej fundamentalne: zrozumienie wspólnych interesów obu narodów, zwłaszcza długoterminowej współpracy w kluczowych obszarach polityki, gospodarki i bezpieczeństwa. Niewątpliwie podstawa do zwiększenia wspólności. Bezpieczeństwo Od trzydziestu lat nasze kraje rozwijają strategiczne partnerstwo oparte na wspólnych interesach i solidnym fundamencie tożsamości europejskiej. Ukraińcy i Polacy tworzą dziś nową wspólną historię zwycięstwa. A ten proces jest nieodwracalny.