Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jazz rządzi Polską od prawie 100 lat!

Jazz rządzi Polską od prawie 100 lat!

Pierwsza grupa polskiego jazzu powstała w 1923 roku. Historia tego stylu muzycznego jest wyjątkowa i głęboko zakorzeniona w tradycyjnej polskiej kulturze… Odkryj polski jazz dzięki naszemu krótkiemu przewodnikowi chronologicznemu. Od Orkiestry Karasińskiego i Kataszki do wydania albumu Stanisław Aleksandrowicz Quintet… będzie huśtać!

Początek polskiego jazzu: okres międzywojenny

W Polsce w latach 20. na parkietach zaczął rozprzestrzeniać się jazz.

Integracja lat 20. czyli jazzowe „show”

W 1923 powstała pierwsza polska grupa jazzowa: Orkiestra Karasińskiego i Kataszka. Mimo ostrej krytyki zespół wystąpił na scenie podczas Polskiej Wystawy Publicznej w Bosnonie w 1929 roku. Wzięłoby w nim udział 4,5 miliona osób.

Lata 30. i „Polska Armstrong”

Po dojściu nazistów do władzy w Niemczech w 1933 r. do Polski przybyło wielu muzyków pochodzenia żydowskiego, m.in. Audi Rosner. Jego zespół ma międzynarodową renomę. Nazywał się „Polska Armstrong”. Bilety na koncerty wzrosły do ​​150 miejsc, co jak na tamte czasy było ogromną ilością. Pojawienie się kina dźwiękowego wpłynęło również na eksplozję jazzu w Polsce. Jedną trzecią polskich filmów w tym okresie skomponował Henrik Wars. Ale jazz z 1939 roku wyeliminował grypę.

[1945க்குப்பிறகுநிலத்தடிகாலம்

போலந்து சோவியத்துகளின் ஆதிக்கத்தின் கீழ் விழுந்தது, அவருக்கு ஸ்விங் ஒரு ஆபத்தை குறிக்கிறது… ஜாஸ் தடைசெய்யப்பட்டது. ஆனால் இளைஞர்கள், அரசியல் கோட்பாடுகள் அல்லது சோவியத் இசைக்கு ஹெர்மெட், அதை மீண்டும் கண்டுபிடித்துள்ளனர். 1940களின் முடிவில், ஜாஸ் சுதந்திரம் மற்றும் காஸ்மோபாலிட்டனிசத்தின் உணர்வைத் தழுவியது.

50-60கள், கலாச்சார மறுமலர்ச்சி

போலிஷ் ஜாஸ் மூன்று பாணிகளாக உருவாகியுள்ளது: பாரம்பரிய, முக்கிய மற்றும் அவாண்ட்-கார்ட். அந்தக் காலத்தின் ஆளுமைகள் இங்கே.

Krzysztof Komeda

1947 இல் உருவாக்கப்பட்ட மெலோமணி என்ற புகழ்பெற்ற குழுவின் நிறுவனர், அவர் ஐரோப்பிய ஜாஸ் பாணியின் முன்னோடிகளில் ஒருவராக அங்கீகரிக்கப்படுகிறார். அவரது ஆல்பம் ஆஸ்டிஜிமாடிக் சிறந்த போலந்து ஜாஸ் சாதனையாக பார்க்கப்படுகிறது. ஆண்ட்ரெஜ் வாஜ்தா மற்றும் ரோமன் பொலான்ஸ்கி உள்ளிட்ட திரைப்படங்களின் இசையமைப்பிலும் அவர் சிறந்து விளங்கினார்.

Tomasz Stanko

Stango dołączył do grupy Comoda. W latach 70. Trumpet koncertowała w nietypowych miejscach, takich jak Taj Mahal! Stango nagrał dwa albumy ukazujące okres społecznej opresji w czasie stanu wojennego. W 2002 roku otrzymał pierwszą Europejską Nagrodę Jazzową.

READ  Rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi: przesłanie do Polski od Władimira Putina

Zbigniewa Seiferta

Seifert szybko stał się czołowym europejskim głosem jazzowym. W swojej krótkiej karierze współpracował z jednymi z najjaśniejszych gwiazd amerykańskiego i europejskiego jazzu.

Zbigniewa Namysłowskiego

Namysłowski jest ekspertem w wielu narzędziach. Od czwartego roku życia grał na fortepianie, a w wieku dwunastu lat opanował grę na wiolonczeli. Gra również na puzonie, a w latach 60. wylądował na nowoczesnym jazzie z saksofonem altowym.

Lata 70.-80., na całym świecie

Adam Mogowicz

Kolejny geniusz polskiego jazzu, jego wspaniałe życie trwa dziesiątki lat, a jego swing jest szeroko słyszalny do dziś. Utalentowany pianista, jego styl to połączenie elementów tradycji amerykańskiej i muzyki europejskiej stworzonej przez Gershwina.

Michał Arfaniak

Arfaniak był wówczas najsłynniejszym polskim muzykiem jazzowym na świecie. Jego grupa występowała w jednych z najlepszych sal koncertowych Ameryki. Miał okazję zagrać z największymi bohaterami jazzu, w tym słynnym Milesem Davisem.

Rok 90, bunt

W listopadzie 1990 roku nowy rozdział w historii polskiego jazzu buntuje się przeciwko wszystkiemu: władzy, mediom, burżuazji. Trend zapoczątkował w 1988 roku zespół Miłość (później Yas). Fuzja post punka, free jazzu, nowoczesnego rocka, surrealistycznego teatru instrumentalnego i poezji, zespół odegrał kluczową rolę w tworzeniu nowego nurtu polskiego jazzu.

Klub Mózg stał się centrum tego nowego zbuntowanego wszechświata.

A co z XXI wiekiem? 10 najważniejszych liderów współczesnego polskiego jazzu

Dziś z jednej strony widzimy już uznanych mistrzów, az drugiej nowe pokolenie kreatywności.

Lado ABC : Najbardziej kreatywne stowarzyszenie osobowości w firmie nagraniowej i ulepszonej muzyce.

Marcin Maseki : Swingujący styl między pianistą a kompozytorem, jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną.

Mikrokolektyw : Duety badające granice jazzu, post-jazzu i swobodnego rozwoju.

Leszek Moderator : Pianista i kompozytor, uważany za jeden z najwybitniejszych wyrazów polskiego jazzu XXI wieku.

Masaż Obara : Młody prorok saksofonu jazzowego.

READ  Imigrant z Iraku znaleziony martwy na granicy polsko-białoruskiej

Włodzimierz Pawlik : W 2014 roku został pierwszym polskim muzykiem jazzowym, który otrzymał nagrodę Grammy.

Różowy Freud : Zespoły jazzowe, punkowe i awangardowe sprawiają, że najcichsi z nas tańczą.

Tomasz Stanko : Zaskakujące pytanie! Co otrzymał Stango w 2002 roku?

Dominik Wania : Najbardziej kreatywny uznany pianista.

Trio Marcina Wasilewskiego : Uznany za połączenie tradycji i nowości.

Wiadomości z 6 maja: Kwintet Stanisława Aleksandrowicza

Kilka tygodni temu Stanisław Aleksandrowicz Quintet wydał swój debiutancki album „Teoria względnościPremiera albumu w piątek, 6 maja w Studio S-3 Radio Bolsky W ramach spektaklu: „Jazz.PL”. Możesz także śledzić wydarzenie na stronie radia na Facebooku i kanale YouTube.

Stanisław Aleksandrowicz Quintet mocno nawiązuje do nurtu free jazzu, power jazzu, współczesnego skandynawskiego jazzu i hip-hopu.