Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Imran Khan, były premier Pakistanu oskarżony o „ujawnianie tajnych dokumentów”

Imran Khan, były premier Pakistanu oskarżony o „ujawnianie tajnych dokumentów”

Były premier Pakistanu Imran Khan, przebywający w więzieniu od sierpnia, został w poniedziałek (23 października) oskarżony o „ujawnienie tajnych dokumentów” – oznajmił prokurator Federalnej Agencji Śledczej Shah Khawar. Ten ostatni przemawiał przed więzieniem Adiala w dystrykcie Rawalpindi, na południe od stolicy Islamabadu, gdzie przetrzymywany jest Khan.

„Dziś postawiono mu zarzuty, a akt oskarżenia został odczytany na głos w jego obecności”.Prokurator powiedział. Sprawa dotyczy depeszy dyplomatycznej ambasadora Pakistanu w Stanach Zjednoczonych, którą pan Khan przedstawił jako dowód amerykańskiego spisku przeciwko niemu przy wsparciu armii pakistańskiej. Stany Zjednoczone i armia pakistańska zaprzeczyły temu twierdzeniu.

W sprawie zarzuty postawiono także Shahowi Mehmoodowi Qureshiemu, byłemu ministrowi spraw zagranicznych i zastępcy dowódcy partii założonej przez Imrana Khana, pakistańskiego Tehreek-e-Insaf (PTI). Zdaniem prawnika Khana zarzut ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat czternastu, a w skrajnych przypadkach – karą śmierci.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Pakistan: Uwięziony Imran Khan twierdzi, że jego szanse na powrót do polityki maleją

W toku postępowania obu mężczyznom postawiono zarzuty na podstawie ustawy o tajemnicy urzędowej z czasów kolonialnych „Odbyło się ono na terenie sądu, bez dostępu opinii publicznej i mediów”.– poinformował rzecznik PTI. „Będziemy odwoływać się od tej decyzji”.Prawnik Khana, Omar Khan Niazi, powiedział reporterom: „Opinia publiczna wspiera Imrana Khana. »

Był sądzony w ponad dwustu sprawach

Khan, była gwiazda krykieta, doszedł do władzy w 2018 r., a w kwietniu 2022 r. został usunięty na mocy wniosku o wotum nieufności. Nadal cieszy się w Pakistanie ogromnym poparciem społecznym. Jednak po jego kampanii sprzeciwu wobec potężnego establishmentu wojskowego nastąpiła gwałtowna reakcja. Aresztowano tysiące zwolenników PTI, a prawie wszystkich przywódców zepchnięto do podziemia. Wielu z nich później opuściło partię.

READ  Ponad 800 imigrantów ląduje na Sycylii

Od czasu odejścia od władzy Khan był sądzony w ponad dwustu sprawach. Uważa te oskarżenia za motywowane politycznie i oskarża armię, która pomogła mu w dojściu do władzy w 2018 r., ale według analityków straciła poparcie, o dążenie do uniemożliwienia mu odzyskania władzy z kraju.

Były szef pakistańskiego rządu został w sobotę 5 sierpnia skazany na trzy lata więzienia pod zarzutem korupcji. Sąd w Islamabadzie skazał go za ukrywanie się „Zyski, które celowo i celowo pobrał ze skarbu państwa”.. Jego aresztowanie wywołało gwałtowne protesty jego zwolenników w całym kraju przeciwko armii.

Komisja Wyborcza wszczęła śledztwo w sprawie tzw. „Toshakhany” w październiku 2022 roku. Polityk i były mistrz krykieta jest podejrzany o wykupywanie zaniżonych wartości prezentów otrzymanych w czasie sprawowania władzy, a następnie odsprzedanie ich po wysokiej cenie. Cena dotyczy nieujawnionego zysku.

Pod koniec sierpnia sąd w Islamabadzie zawiesił wyrok w sprawie korupcji. Khan pozostaje jednak w areszcie w związku ze sprawą wycieku dokumentów.

Były premier Nawaz Sharif wraca do Pakistanu

Pakistanem rządzi obecnie rząd tymczasowy. W zasadzie przełożone o kilka miesięcy wybory mają się odbyć w styczniu 2024 roku.

W obliczu zbliżających się wyborów były premier Pakistanu Nawaz Sharif, główny przeciwnik polityczny Imrana Khana, wrócił w sobotę do Islamabadu po czterech latach dobrowolnego wygnania w Londynie.

Uniwersalne zastosowanie

Poranny świat

Codziennie rano znajdziesz w naszym wyborze 20 artykułów, których nie możesz przegapić

Pobierz aplikację

Pozostaje skazany na siedem lat więzienia na podstawie zarzutów o korupcję z 2018 r., przy czym wyrok ten odbył jedynie częściowo. Dwa dni temu sąd w Islamabadzie zwolnił go za kaucją, co uratowało go przed aresztowaniem po powrocie.

Los przywódców pakistańskich zależy od ich powiązań z wojskiem, a sądy pakistańskie są często wykorzystywane do wciągania przywódców politycznych w niekończące się postępowania, które według obrońców praw człowieka miały na celu stłumienie wszelkich sprzeciwów.

READ  Rosja zastępuje swojego ofensywnego lidera. Ruch na Moście Krymskim zostaje wznowiony
Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Były premier Nawaz Sharif wraca do Pakistanu w nadziei na odzyskanie władzy

Świat z Agence France-Presse