Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Holokaust: Jan Kasteks w Auschwitz

Holokaust: Jan Kasteks w Auschwitz

Premier Jan Kasteks był w obozie koncentracyjnym Auschwitz, aby uczcić ofiary Holokaustu.

Jest to bardzo symboliczna, ale wysoce polityczna podwójna sekwencja, którą para wykonawcza właśnie prowadziła w czasie, gdy we Francji niektórzy – w szczególności skrajnie prawicowy kandydat na prezydenta Eric Zemmour – próbują napisać na nowo historię II wojny światowej, uwalniając się od faktów ustanowiony przez historyków. We wtorek Emmanuel Macron po raz trzeci udał się w swoim stanie do Oradour-sur-Glane, umęczonej wioski Haute-Vienne, której 643 mieszkańców zostało zamordowanych 10 czerwca 1944 r. przez oddział Das Reichs.

Wczoraj to kolejny symbol niż wizyta premiera Jana Kastixa w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, który przypada co roku 27 stycznia, czyli w rocznicę wyzwolenia. Z obozu polskiego przez wojska sowieckie w 1945 r.

Premierowi towarzyszyli Naczelny Rabin Francji Chaim Corcia, Francis Califat, Przewodniczący CRIF (Rada Przedstawicielstwa Instytucji Żydowskich we Francji) i Elie Corcia, Przewodniczący Rady, a także dwunastu gimnazjalistów i licealistów. . Wraz z nimi dawny Eli Buzyn i Jeannette Kolinka byli w separacji. Delegacja zebrała się przed tablicami pamiątkowymi i odwiedziła obozowy pomnik, w którym w ciągu pięciu lat zginęło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Pozdrów młodego francuskiego deportowanego

Premier złożył hołd Raphaelowi Fegelsonowi, 19-letniemu Francuzowi, który uciekł z obozu 21 stycznia 1945 r., i przekonał majora Anatolija Szapiro do przekształcenia jednostki Armii Czerwonej w celu wyzwolenia obozu. „Ja, jako szef francuskiego rządu, chciałem oddać mu hołd, bo dzięki swojej odwadze i sile przekonań nie tylko uratował życie ostatnim więźniom Auschwitz, ale także umożliwił uniknięcie masowe niszczenie dowodów największej zbrodni przeciwko ludzkości. [Des archives qui] Kontynuując dzisiaj sprzeciwianie się wszelkim dyskursom zaprzeczania, które znajdują tu jedyną godną odpowiedzi, jaką jest prawda w jej okrucieństwie” – stwierdził Jean Castex. W tym fakcie ciąży na nas imperatywna odpowiedzialność za zachowanie pamięci w stanie nienaruszonym, podczas zaginięcia świadków Holokaustu. Do nas należy przygotowanie się do przekazania tej pamięci przyszłym pokoleniom bez świadków” – kontynuował premier, podkreślając, że „Republika Francuska w ciągłej i zdecydowanej walce z antysemityzmem pozostaje czujniejsza niż kiedykolwiek. „

READ  Editis dokonuje zamachu stanu, rekrutując Adriena Bosca