Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Giorgia Meloni wraca do Tunisu, aby wzmocnić swój projekt współpracy w dziedzinie migracji

Giorgia Meloni wraca do Tunisu, aby wzmocnić swój projekt współpracy w dziedzinie migracji

Tunezja nadal zajmuje szczególne miejsce w polityce zagranicznej Gruzji Meloni. Po raz czwarty w ciągu niespełna roku przewodnicząca Rady Włoch udała się w środę 17 kwietnia do Tunisu, aby spotkać się ze swoim odpowiednikiem, prezydentem Kaisem Saiedem.

W towarzystwie licznej delegacji ministerialnej MI Meloni przebywała w stolicy Tunezji zaledwie kilka godzin, zanim udała się na posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli. Skorzystałem z okazji, aby ogłosić kilka protokołów współpracy: bezpośrednie wsparcie o wartości 50 mln euro do budżetu państwa tunezyjskiego na rzecz… „Efektywność energetyczna i energie odnawialne”Linia kredytowa o wartości 55 mln euro na wsparcie małych i średnich tunezyjskich przedsiębiorstw oraz umowa ramowa tworząca podstawy współpracy w dziedzinie nauki.

Podczas tego „komunikat prasowy” – Na co nie zaproszono dziennikarzy – Giorgia Meloni poprzez te porozumienia zaproponowała podejście „Całkiem nowy”, „równość”Oparte na „wspólny interes” Stanowi część ambitnej polityki afrykańskiej, leży w sercu jej dyplomacji i jest obecnie nierozerwalnie związana ze strategią migracyjną skupioną na celu, jakim jest położenie kresu nielegalnemu napływowi na terytorium Włoch.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Migracja: mapa Afryki Meloni w Gruzji

„Nie możemy już zajmować się kwestią migracji w oderwaniu od naszych afrykańskich partnerów. Wyjaśnia wysokiej rangi włoskie źródło dyplomatyczne. Należy je uwzględnić w podejściu globalnym i oprzeć się na wymaganiach krajów wyjścia i tranzytu. »

Tunezja krajem testowym włoskiej polityki afrykańskiej

Wizja Giorgii Meloni, która początkowo zrodziła się z opowieści i przemówienia, ale stopniowo została zbudowana w wyniku oficjalnych wizyt na różnych konwencjach, uwzględnia jej koncepcję „Planu Mattiego dla Afryki”. Inicjatywa ta została podjęta podczas szczytu włosko-afrykańskiego w dniach 28–29 stycznia i powinna objąć cały rząd, a także poszczególnych uczestników włoskiej gospodarki. „Ta nowa wizyta Giorgii Meloni w Tunezji ma na celu pokazanie, że plan ten zaczyna mieć konkretne zastosowania, a także przedstawienie obrazu dyplomacji w działaniu wobec jej partnerów międzynarodowych i wyborców”.Maria Fantappie, dyrektor Departamentu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Afryki w Istituto Affari Internazioli, wpływowym rumuńskim zespole doradców, wyjaśnia: „Tunezja to kraj, w którym afrykańska polityka włoskiego rządu została po raz pierwszy wystawiona na próbę dzięki osobistym relacjom między przewodniczącym Rady a Kaisem Saiedem”.

W ostatnich dniach prezydent Tunezji nasilił swoje ostrzeżenia, powtarzając, że jego kraj będzie współpracował wyłącznie z innymi krajami ” Na równych prawach „ Wydaje się, że docenia przemówienie Giorgii Meloni, jedynej europejskiej przywódczyni, z którą prowadzi tak regularny dialog i która starannie unika mówienia o swoim autorytarnym dryfowaniu. Podczas wizyty pan Saeed z zadowoleniem przyjął tę współpracę i wyraził chęć jej podjęcia „Wzmocnienie i dywersyfikacja współpracy i partnerskich stosunków między obydwoma zaprzyjaźnionymi krajami”.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Kryzys migracyjny: mieszane skutki porozumień zawartych przez Unię Europejską w celu ograniczenia wjazdu na jej terytorium

READ  Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do sześciu zabitych i siedmiu rannych

Jest to wspólne pragnienie Rzymu i Tunezji, które reprezentuje wiele interesów. W dziedzinie energii, w której Włochy chcą stać się „hubem”. Planuje się, że do 2025 r. między dwoma wybrzeżami Morza Śródziemnego sieci elektroenergetyczne między obydwoma krajami zostaną połączone kablem śródziemnomorskim, co utoruje drogę do wykorzystania ogromnego potencjału południowej Tunezji w zakresie produkcji energii słonecznej i wiatrowej . .

Terytorium Tunezji uznawane jest także za platformę tranzytową algierskiego gazu na Półwysep Apeniński. Wreszcie Tunezja jest ważnym rynkiem zbytu dla około 900 firm z półwyspu znajdujących się na jej terytorium.

Śledź nas na WhatsApp

Bądź na bieżąco

Otrzymuj najważniejsze wiadomości z Afryki na WhatsApp za pośrednictwem kanału „Monde Afrique”.

dołącza

Jeśli chodzi o migrację, ponieważ wiosna przynosi sprzyjające warunki pogodowe do przeprawy przez Morze Śródziemne i zbliżają się wybory europejskie w czerwcu, Giorgia Meloni liczy na współpracę Tunezji, aby zapobiec wpływowi na kampanię zwiększonej liczbie przyjazdów, której skutki mogłyby być katastrofalne politycznie. Zdjęcia wykonane we wrześniu 2023 r., pokazujące wyjątkowy napływ ponad 10 000 migrantów z wybrzeży Tunezji na wyspę Lampedusa, wywołały falę paniki wśród rządów europejskich i wzbudziły pytania o znaczenie pierwszych wysiłków Prezydenta Republiki Unia Europejska. Rada Włoska na froncie tunezyjskim.

Liczne naruszenia praw człowieka

Od czasu tego incydentu władze tunezyjskie starannie ponownie umocniły swoją kontrolę nad granicami morskimi, natomiast na lądzie nasiliły represje wobec wygnańców i wzmogły kampanie wydalania w kierunku granic Algierii i Libii. Nawet jeśli odbyło się to kosztem licznych naruszeń praw człowieka, Giorgia Meloni nie omieszkała wygłosić swojego przemówienia „Jeszcze raz dziękuję władzom tunezyjskim” O wykonanej pracy i powitaniu wyników porozumienia „Kompleksowe partnerstwo strategiczne” Została podpisana pod jej auspicjami przez Unię Europejską i Tunezję 16 lipca 2023 r.

READ  Czy kiedykolwiek myślałeś o upieczeniu własnych ciasteczek w ten sposób?
Przeczytaj także | Wznowiono przejścia migrantów przez Morze Śródziemne, ale liczba przybywających do Włoch spada

Oprócz tej początkowej ulgi jego wizyta ma miejsce w kontekście rosnącego w ostatnich tygodniach napływu migrantów na włoskie wybrzeże z wybrzeża tunezyjskiego. Jeśli uwzględnić tę tendencję, ponieważ w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. zmniejszyła się ona o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim, pokazuje to jednak, jak niestabilna jest tunezyjska kontrola imigracyjna.

W ten sposób prezydent Kais Saied przypomniał po raz kolejny o swojej kategorycznej odmowie, aby jego kraj wyglądał w ten sposób „Miejsce docelowe lub punkt tranzytowy nielegalnych imigrantów”. W Al-Amera, obszarze przybrzeżnym w środkowo-wschodniej Tunezji, położonym ponad sto kilometrów od Lampedusy, tysiące osób w bardzo niepewnych warunkach oczekuje na możliwość przekroczenia Morza Śródziemnego. Kontrola migracji nadana Tunezji na mocy memorandum z lipca 2023 r. przedstawionego przez Giorgię Meloni podczas jego podpisywania „Wzór nawiązania nowych relacji z Afryką Północną” Ponieważ został skopiowany z Egiptem, a wkrótce z Mauretanią, dziś wydaje się kruchy.

Wykorzystaj tę zawartość ponownie