Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gdzie leży Francja w Europie?

Hiszpański rząd ogłosił w środę podwyżkę płacy minimalnej. W Unii Europejskiej 21 krajów wdrożyło ten dochód. Francja jest jednym z krajów o najwyższych wskaźnikach

” INie będzie ożywienia gospodarczego, jeśli to ożywienie nie będzie sprawiedliwe, jeśli nie obejmie wszystkich warstw społeczeństwa. Tymi słowami Pedro Sanchez, hiszpański premier socjalistów uzasadnił w środę 1 września nową podwyżkę krajowej płacy minimalnej.

Całkowita kwota wynosi obecnie 1108 euro miesięcznie przez dwanaście miesięcy i powinna zostać zwiększona o 15 euro na ten rok i „31 euro na 2022 i 2023”, zgodnie z komunikatem prasowym Konfederacji Komitetów Pracy (CCOO). Z tym ogłoszeniem minister robi to ponownie. W 2019 r. podniosła już płacę minimalną o 22% do 1050 euro łącznie, a następnie o 5,5% w styczniu 2020 r. Te podwyżki, największe od dziesięcioleci, mają na celu podniesienie hiszpańskiej płacy minimalnej – nawet „bardzo słabej”. na poziomie swoich europejskich sąsiadów.

Francja na szczycie koszyka

Na poziomie europejskim poziom płacy minimalnej jest dość zmienny. W swoich danych z lipca 2021 r. Eurostat utworzył trzy grupy. Jedna, w której pensja wynosi mniej niż 750 euro, druga między 750 a 1500 i druga, w której kwota przekracza ostatni poziom. Dzięki tym ostatnim wzrostom Hiszpania objęła prowadzenie w grupie B, która składa się z Grecji, Portugalii, Malty i Słowenii. Grecja traci w sumie 758 euro.

W czołówce znajdują się stany z płacą minimalną powyżej 1500 euro miesięcznie. Francja zajęła szóste miejsce w rankingu europejskim z wartością 1555 euro miesięcznie. Luksemburg dominuje w Unii z kwotą 2202 euro. Następnie poszły Niemcy, Belgia, Holandia, Irlandia i Francja.

Dziesięć krajów za mniej niż 750 euro

Ostatnią grupę o najniższej kwocie tworzy dziesięć krajów: Bułgaria, Rumunia, Węgry, Łotwa, Chorwacja, Estonia, Czechy, Polska, Słowacja i Litwa. Bułgaria jest oficjalnie krajem o najniższych miesięcznych dochodach w całej Unii Europejskiej, z łączną kwotą 332 euro. lub płaca minimalna pięciokrotnie niższa niż we Francji.

READ  Zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) na rynku nieruchomości 2021 | Ocena skutków Covid19 | Wielkość, zaangażowanie, sprzedaż i prognoza do 2026 r .: Auraportal, Onit, Inc. , NTrust, IBM Corporation itp. Los Hijos de la Malinche

Prawie 48% krajów UE ma płacę minimalną poniżej 750 euro, tylko 28% przekracza 1500, a 61% nie osiąga 1000 euro. Te duże różnice można w dużej mierze wytłumaczyć różnicami w cenach i kosztach życia między różnymi gospodarkami Unii Europejskiej. Należy również zauważyć, że sześć krajów europejskich nie ma krajowej płacy minimalnej: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja.

Wzrasta francuska płaca minimalna

Francja zajmuje dopiero szóste miejsce w Unii Europejskiej pod względem krajowej płacy minimalnej, ale jej wysokość stale rosła od jej powstania w 1970 roku. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego dziesięć lat temu było to mniej niż 200 euro. W ciągu 16 lat wzrosła również minimalna stawka godzinowa brutto, z 8 euro w 2005 r. do 10,25 euro obecnie.