Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiadomości Brexit: Gorzka UE blokuje Wielką Brytanię przed ważnym traktatem w odpowiedzi „jeden po drugim” | Polityka

Farage mówi, że umowa Brexit „zawsze była straszna”

Umowa z Lugano przewiduje uznawanie i wykonywanie szerokiego zakresu orzeczeń cywilnych i handlowych między Unią Europejską a krajami EFTA. Jest to umowa międzynarodowa i inne kraje mogą do niej przystąpić pod warunkiem, że strony umowy wyrażą na to zgodę.

Umożliwia obywatelom i przedsiębiorstwom poleganie na ujednoliconych warunkach ramowych w zakresie transgranicznej ochrony prawnej i umożliwia uzyskanie bezpieczeństwa we właściwym sądzie w przypadku sporu.

Jednak po Brexicie umowa traci ważność, a legalne transakcje transgraniczne opierają się na przepisach krajowych poszczególnych krajów.

W rezultacie postępowanie sądowe w sprawach związanych z Wielką Brytanią jest obecnie obarczone dodatkowymi niepewnościami i kosztami.

Aby tego uniknąć, odbyły się dyskusje na temat tego, czy Wielka Brytania mogłaby przystąpić do porozumienia jako niezależna umawiająca się strona.

UE zablokuje Wielką Brytanię przed umową z Lugano (fot.)

Lugano, Szwajcaria (fot. .)

Będzie to wymagało zgody wszystkich istniejących stron umowy, a na prośbę Wielkiej Brytanii w kwietniu 2020 r. kraje EFTA wyraziły swoje poparcie.

Jednak ciosem dla Wielkiej Brytanii Komisja Europejska zdecydowała się odrzucić wniosek w imieniu Unii Europejskiej.

W nocie słownej Komisja stwierdziła, że ​​„UE nie jest w stanie wyrazić zgody na zaproszenie Wielkiej Brytanii do przystąpienia do umowy”.

Christian Koehler, dyrektor generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powiedział, że odmowa Komisji była problematyczna „politycznie i prawnie”.

Przeczytaj więcej: Brexit LIVE: Oburzenie wybucha w Rejoiner, twierdzi, że Wielka Brytania „poświęciła miliony”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot.)

Powiedział: „Kwestia, czy sprawa została wtedy rozstrzygnięta, jest kwestią otwartą.

Podejście Komisji pod względem politycznym i prawnym jest wysoce problematyczne.

W komunikacie do Parlamentu Europejskiego i Rady – instytucji ustawodawczych Unii Europejskiej – Komisja uzasadniła swoje stanowisko „sednem” Umowy z Lugano, środkiem mającym na celu dotrzymanie kroku stosunkom gospodarczym między UE a Europejską Obszar / kraje EFTA, które przynajmniej częściowo uczestniczą w rynku wewnętrznym Unii Europejskiej”.

READ  Zapomnij o Tour de France i śledź trasę Von der Leyen po Europie

Dodał, że argument UE o „nieodpowiednich stosunkach gospodarczych” między Wielką Brytanią a blokiem był „przykrywką”.

nie przegap
Polska ogłasza stan wyjątkowy, Białoruś otwiera wrota przeciwpowodziowe [REVEAL]
Sonda: Czy obwiniasz rząd Wielkiej Brytanii lub USA za chaos w Afganistanie? [INSIGHT]
Przedstawiciel pracy Neil Coyle pyta Dominica Raaba o napięte stosunki ze Stanami Zjednoczonymi” [COMMENT]

Krajobraz handlowy UE po Brexicie

Krajobraz handlowy UE po Brexicie (Zdjęcie: Express)

Koehler dodał: „Rzeczywiście, argument rzekomych niewłaściwych stosunków gospodarczych między UE a Wielką Brytanią jest używany tylko po to, by ukryć fakt, że odrzucenie wniosku o członkostwo jest niczym innym jak polityczną reakcją na Brexit,„rozliczeniem rachunków Po wyprowadzce kraju, długoletni członek Unii Europejskiej z czasami bolesnymi skutkami ubocznymi.

„Jedyną obserwacją komitetu, że ta wzajemna reakcja jest szkodliwa dla tych, którzy szukają sprawiedliwości po obu stronach kanału, jest to, że „odpowiednie zainteresowane strony” będą musiały dostosować się tylko do „innych przepisów prawnych”.

Ignoruje odmowę UE wspierania krajów EFTA – w tym Szwajcarii, Islandii i Norwegii.

Koehler kontynuował: „Ani te kraje, ani zaangażowane instytucje nie powinny do tego dopuścić, ale powinny bronić swojego stanowiska w kwestii włączenia Wielkiej Brytanii do europejskiej sfery sądowniczej w interesie obywateli i przedsiębiorstw.

Prezydent Szwajcarii Guy Parmelin

Prezydent Szwajcarii Guy Parmelin (Zdjęcie: .)

Londyn uważany jest za międzynarodową stolicę rozwiązywania sporów na świecie, ze względu na globalny system prawny i sądy w Wielkiej Brytanii.

Przedłużający się brak przystąpienia do umowy z Lugano może spowodować realne szkody dla sektora usług prawnych w Wielkiej Brytanii, który wyprzedza świat, a także stworzyć trudności dla dużych przedsiębiorstw.

Doradca handlowy rządu Wielkiej Brytanii, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że UE powinna być bardzo ostrożna, ponieważ Szwajcaria może „zareagować”, jeśli blok będzie nadal rzucał Wielką Brytanię.

READ  „Pokemon Go”, ocalały z zabezpieczenia

Powiedział Express.co.uk: „Myślę, że UE musi zachować czujność, szczególnie w przypadku krajów EFTA i Szwajcarii, ponieważ mogą zmusić je do wycofania się.

Premier Boris Johnson

Premier Boris Johnson (fot. .)

„Głównie Szwajcaria, ponieważ to, co robi Szwajcaria, jest inne.

– Celowo wpisuje się w przepisy UE, co jest wyraźnie kontrowersyjne i staje się coraz bardziej kontrowersyjne.

„Na przykład Szwajcarzy mieli swoje własne przepisy o ochronie danych, słabsze kary RODO, a Unia Europejska, ponieważ była inna, powiedziała, że ​​będzie karać ich za usługi finansowe, mimo że wynik byłby taki sam”.

Dodatkowe raporty Moniki Ballenberg