Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gazprom zapowiedział, że przestanie wykorzystywać duży gazociąg do tranzytu przez Polskę

Gazprom zapowiedział, że przestanie wykorzystywać duży gazociąg do tranzytu przez Polskę

Rosyjski gigant gazowy podjął tę decyzję w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na Rosję za atak na Ukrainę.

Przyjęcie rosyjskich kontrsankcji „oznacza zakaz wykorzystywania gazociągu należącego do EuRoPol GAZ (który obsługuje polską część gazociągu Jamał-Europa, przyp. red.) do transportu rosyjskiego gazu przez Polskę” – zaznaczył Gazprom w oświadczenie. Oświadczenie w Telegramie.

Rosja ogłosiła w środę nałożenie sankcji na ponad 30 firm z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Singapuru w odpowiedzi na sankcje nałożone na nią w związku z atakiem militarnym na Ukrainę.

Na liście firm objętych sankcjami znajduje się 31 firm, w tym EuRoPol GAZ SA, właściciel polskiej części gazociągu Jamał-Europa, dużego hubu gazowego, który transportuje rosyjski gaz przez Białoruś i Polskę do Niemiec.

31 sankcjonowanych firm zachodnich

Gazprom dodaje, że wcześniej „strona polska wielokrotnie łamała prawa Gazpromu jako udziałowca EuRoPol GAZ i 26 kwietnia 2022 r. umieściła Gazprom na liście sankcyjnej, uniemożliwiając spółce wykonywanie praw z akcji i innych papierów wartościowych EuRoPol GAZ ., i uzyskiwanie zysków.”

Kilka innych firm objętych sankcjami należy do Gazpromu Germania, niemieckiej filii rosyjskiego giganta gazowego, nad którą państwo niemieckie ze względu na swoje strategiczne znaczenie przejęło kontrolę. Ze swojej strony Gazprom ogłosił „wycofanie się” z tej spółki na początku kwietnia, nie mówiąc nic więcej.

Sankcje te obejmują zakaz transakcji i wejścia do rosyjskich portów dla statków powiązanych z zaangażowanymi firmami.

Faktura w rublach

Bezprecedensowe zachodnie sankcje wobec Rosji obejmują zamrożenie rosyjskich rezerw, embarga na produkty strategiczne i sankcje finansowe.

Gazprom już pod koniec kwietnia ogłosił wstrzymanie wszelkich dostaw gazu do Bułgarii i Polski, po tym jak te dwa państwa członkowskie UE odmówiły uregulowania swoich rachunków w rublach, na co zdecydował Władimir Putin w odpowiedzi na europejskie sankcje.

READ  Rosnąca produkcja węgla w niektórych krajach członkowskich powoduje „zakłócenia” - EURACTIV.com

W odpowiedzi UE zauważyła, że ​​te dwa kraje są teraz zaopatrywane przez swoich sąsiadów z UE.

Wreszcie, w ciągu ostatnich dwóch dni konflikt miał również wpływ na transport gazu do Europy przez Ukrainę.

Nie naruszono gazociągu Nord Stream 1, który łączy Rosję bezpośrednio z Niemcami.