Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Fakty-Kto kupuje rosyjską ropę, a kto się zatrzymał?

Fakty-Kto kupuje rosyjską ropę, a kto się zatrzymał?

27-członek bloku nie zgodził się na zakaz, ponieważ Niemcy ostrzegały przed pospiesznymi działaniami, które mogą popchnąć gospodarkę w recesję, a niektóre kraje, takie jak Węgry, sprzeciwiły się wszelkim zakazom.

Urzędnicy powiedzieli jednak, że Niemcy dążą do stopniowego wycofania importu rosyjskiej ropy do końca roku, podobnie jak Polska.

Wielu kupujących w Europie dobrowolnie unika rosyjskiej ropy, aby nie zaszkodzić ich reputacji lub uniknąć potencjalnych trudności prawnych.

Tymczasem Indie i Chiny, które odmówiły potępienia działań Rosji, nadal kupują rosyjską ropę.

Przyciągnięte dużymi rabatami w następstwie zachodnich sankcji wobec rosyjskich podmiotów, Indie kupiły od końca lutego co najmniej 13 mln baryłek rosyjskiej ropy naftowej.

Według danych Reutersa liczba ta porównuje się z około 16 milionami baryłek w całym 2021 roku.

Oto obecni i dawni nabywcy rosyjskiej ropy (w porządku alfabetycznym):

Obecni kupujący

Grecka ropa naftowa

Największa rafineria ropy naftowej w Grecji jest uzależniona od rosyjskiej ropy naftowej w około 15% jej dostaw. Na początku tego miesiąca firma pozyskała dodatkowe dostawy z Arabii Saudyjskiej.

olej hinduski

Źródła handlowe podały w zeszłym tygodniu, że indyjska państwowa rafineria kupiła 2 miliony baryłek rosyjskiego Uralu do wysyłki w maju.

Indyjska Spółka Naftowa

23 marca największa rafineria w Indiach kupiła 3 miliony baryłek Uralu z dostawą w maju od Vitolu, podają źródła handlowe. To już drugi zakup Uralu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Firma zawarła kontrakt z Rosnieftem, który daje jej możliwość zakupu do 2 mln ton, czyli około 15 mln baryłek ropy Ural w 2022 roku.

ISAB

Największa włoska rafineria, należąca do kontrolowanej przez Łukoil szwajcarskiej firmy Litasco SA, przetwarza ropę rosyjską i nierosyjską.

Leona

Rosyjska ropa dostarczana jest także rurociągiem Drużba do rafinerii Leona we wschodnich Niemczech, w większości należącej do Total Energy.

READ  Nevomo, partner SNCF, zdobywa pierwsze miejsce na świecie

Mero

Rosyjska ropa nadal stanowi około 14% dostaw do największej niemieckiej rafinerii Miro, która w 24% należy do Rosniefti…

Centrum handlowe

Źródło w Reuters podało, że Węgierska Grupa Naftowa, która prowadzi trzy rafinerie w Chorwacji, na Węgrzech i na Słowacji, nadal kupuje rosyjską ropę przez rurociąg Drużba, a także produkty rafineryjne.

Węgry sprzeciwiają się nałożeniu sankcji na rosyjską ropę i gaz.

Energia Nayyary

Prywatna indyjska rafineria, częściowo należąca do rosyjskiej Rosniefti, po rocznej przerwie kupiła rosyjską ropę, kupując około 1,8 miliona baryłek Uralu od firmy Trafigura.

Neftchim Bergas

Bułgarska rafineria należąca do Russian Lukoil Company, której rosyjska ropa stanowi około 60% jej zużycia, kontynuuje rafinację rosyjskiej ropy.

PCK SCHWEDT

Do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, która w 54% należy do Rosnieftu, trafia ropę ropociągiem „Przyjaźń”.

pertamina

Indonezyjska państwowa firma energetyczna PT Pertamina rozważa zakup ropy naftowej z Rosji, ponieważ poszukuje ropy do niedawno odnowionej rafinerii.

PKN Orlen

Największa polska rafineria przestała kupować rosyjską ropę na rynku spot, przechodząc na ropę z Morza Północnego, ale nadal kupuje Ural na podstawie wcześniej podpisanych kontraktów, które wygasają z końcem tego roku lub później.

Firma, która prowadzi rafinerie na Litwie, w Polsce iw Czechach, odnotowała w marcu skokowy wzrost zysków dzięki dyskoncie, jaką płaci za rosyjską ropę.

Rafineria Rotterdam

ExxonMobil odmówił komentarza, czy jego holenderska rafineria w Rotterdamie używa rosyjskiej ropy.

Rafineria Zelandia

Holenderska rafineria, w 45% należąca do Łukoilu, odmówiła komentarza, czy korzysta z rosyjskiej ropy.

Poprzedni kupujący

BP

Brytyjski gigant naftowy, który rezygnuje z udziałów w Rosniefti, nie będzie zawierał nowych umów z rosyjskimi podmiotami na załadunek w rosyjskich portach, chyba że jest to „konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw”.

Ineo

Największa japońska rafineria przestała kupować ropę z Rosji, a niektóre dostawy podpisane w ramach poprzednich umów dotrą do Japonii do około kwietnia.

READ  Przerwa: Byczy odczyt UoM. Morale konsumentów i oczekiwania inflacyjne wzrosły od roku do najniższego poziomu od 2021 roku!

gdzie jesteś

Grupa energetyczna, której 30,3% należy do włoskiego rządu, zawiesiła zakupy rosyjskiej ropy.

W niemieckiej rafinerii Bayern, w której udziały mają Eni i Rosnieft, nie będzie używana rosyjska ropa.

Aikenor

Państwowa norweska firma energetyczna, która stanowi większość ludności, zaprzestała handlu rosyjską ropą, ponieważ ograniczyła swoją działalność w tym kraju.

wiedzieć

Portugalski koncern naftowo-gazowy wstrzymał wszelkie nowe zakupy produktów naftowych od Rosji lub rosyjskich firm.

Glencore

Mining and Global Trade, który jest właścicielem 0,57% akcji Rosniefti, powiedział, że będzie nadal wypełniał swoje zobowiązania wynikające z wcześniej podpisanych kontraktów, ale „nie będzie angażować się w nowe interesy” w odniesieniu do produktów pochodzenia rosyjskiego, chyba że zostanie do tego zaproszony przez odpowiednie agencje rządowe.

Relacja na żywo

Fińska rafineria ma kontrakty na ropę z Rosją do końca roku, ale nie zawiera nowych kontraktów na dostawy.

zanim

Największa szwedzka rafineria, należąca do saudyjskiego miliardera Mohammeda Husseina Al-Amoudiego, wstrzymała nowe zamówienia rosyjskiej ropy, które stanowiły ok. 7% jej zakupów, na wymianę na beczki z Morza Północnego.

Repsol

Hiszpańska firma przestała kupować rosyjską ropę na rynku spot.

westchnienie

Największy na świecie handlarz ropą przestanie kupować rosyjską ropę i anuluje swoje udziały we wszystkich rosyjskich węglowodorach.

sumy

Francuski gigant naftowy nie podpisze nowych kontraktów i obiecał, że do końca roku przestanie kupować ropę i rosyjskie produkty naftowe.

VARO-ENERGIA

Szwajcarska rafineria, która jest właścicielem 51,4% niemieckiej rafinerii Byrnell, poinformowała, że ​​nie planuje zawierać nowych kontraktów na zakup rosyjskiej ropy.