Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Euro 2020, europejska piłka nożna

W 2020 roku euro miało obchodzić 60. rocznicę, ale Covid opóźnił obchody tej rocznicy o rok. W porównaniu z Copa America (założonym w 1916 r.) czy Mistrzostwami Świata (1930), ten czteroletni turniej piłkarski rozgrywany przez drużyny narodowe jest stosunkowo niewielki.

Syn Data Niemniej nosi ona ślady rozwoju politycznego, gospodarczego i kulturalnego starożytnego kontynentu i jest odzwierciedleniem współczesnych wyzwań globalizacji sportu.

Europa Euro

Idea Mistrzostw Europy jest stara i sięga początków historii Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (FIFA).

Ze względu na brak środków nie było możliwości zorganizowania go w 1906 roku. W latach 20. XX wieku, po omówieniu możliwej rywalizacji kontynentalnej, Międzynarodowa Federacja ostatecznie stworzyła Puchar Świata zaprojektowany przez francuskiego Henri Delaunay, sekretarza Francuskiej Federacji Piłki Nożnej. (FFF), ale jego ojca na ogół przypisuje się rodakowi Julesowi Rimetowi, prezesowi FIFA (1921-1954). Pierwsze wydanie ukazało się w 1930 roku.

Europejska piłka nożna to nie mniej less W postaci projektów, które można określić jako europejskie w tym sensie, że podobnie jak kartele przemysłowe czy spotkania inteligencji w okresie międzywojennym jednoczą kontynent tylko częściowo w międzynarodowych i elitarnych rywalizacjach. W 1927 r Puchar Mitropy i Puchar Międzynarodowy.

Co roku pierwsza drużyna zmierzy się z klubami z Europy Środkowej (Austrii, Węgier i Czechosłowacji) oraz Włoch. Druga obejmuje drużyny narodowe z tych samych krajów przez okres dwóch lub trzech lat. Te dwa wydarzenia, które łączą pasję do europejskiego futbolu, wywołują patriotyczne nastroje i ekscesy kibiców i są dowodem na to, że piłka nożna oferuje nowy wektor nacjonalizmu.

Zemsta Henry’ego Delaunaya po jego śmierci

Do połowy lat pięćdziesiątych nie było prawdziwych zawodów kontynentalnych. Bardziej niż budowanie Europy, to postęp techniczny rządzi jej tworzeniem.

Rozwój lotnictwa cywilnego, instalacja nocnego oświetlenia na stadionach i chęć prasy specjalistycznej do wyposażenia w środku tygodnia są w dużej mierze źródłem wynalezienia Ligi Mistrzów. (Pierwsza edycja odbyła się w sezonie 1955 – 1956).

READ  PS5: Czy wreszcie ujawniono datę premiery Wiedźmina III Dzikiego Gonu?

Zmienia się także geopolityka piłki nożnej. Wraz z dekolonizacją Europa i Ameryka Łacińska ryzykują utratę kontroli nad FIFA. W 1954 zezwolono na tworzenie federacji kontynentalnych. Europejski Związek Piłki Nożnej (UEFA) Wtedy widzi światło dnia. Jej pierwszym zadaniem jest obrona interesów stowarzyszeń starego kontynentu w ramach FIFA.

UEFA wspiera także rozgrywki klubowe (Puchar Klubu Mistrzów, Puchar Targów). Jednak jej przywódcy niechętnie aktualizują nowy projekt Henry’ego Delaunaya, pierwszego sekretarza generalnego UEFA, na Mistrzostwa Europy.

Po jego śmierci w 1955 r. jego syn Pierre bronił tej zasady przed włoską Brassica i angielskimi Rosjanami, reprezentując swoje narodowe federacje, pierwszy jako prezydent, a drugi jako sekretarz generalny). Ci drudzy spierają się o przeciążenie harmonogramu, a nawet o „komercyjny charakter” projektu. W 1958 roku opór padł: Puchar Narodów Europy – Puchar Henri Delaunaya był w kalendarzu. dla niego łup, wyprodukowany przez dom Arthus-Bertrand w formie greckiej amfory, zaprezentowany przez FFF.

Europa od Oceanu Atlantyckiego po Ural

Puchar Narodów Europy odbędzie się w dwóch etapach: pierwszy etap kwalifikacyjny z meczami u siebie i rewanżowymi. Ostatni etap obejmuje półfinał i finał w tym samym kraju.

Pierwsza edycja odbywa się we Francji przed niewielką publicznością i to zwycięstwo socjalistycznych piłkarzy: do kraju gospodarza dołączają Czechosłowacja, Związek Radziecki i Jugosławia. Wygrywa czek sowiecki.

Futbolowi Wschodu łatwiej jest wygrywać na szczeblu krajowym. Kluby „kapitalistyczne” mają znacznie więcej zasobów niż kluby wojskowe czy robotnicze na Wschodzie. Widmo zimnej wojny wisi nad początkami zawodów. W ćwierćfinale hiszpańska federacja odmówiła swojej reprezentacji narodowej gry przeciwko Związkowi Radzieckiemu, uzasadniając, że Franco był więźniem. nadal cierpi W obozach syberyjskich.

Ale w 1964 r. Madryt był gospodarzem ostatniego etapu, a Hiszpania pokonała w finale Związek Radziecki z obecnością Lider Franco. Od tego czasu to, co później stało się Mistrzostwami Europy, oznacza kontynuację patriotycznych nastrojów i europejskiego futbolu grającego żelazną kurtyną. Kiedy w 1968 roku było Zuri Wygraj tytuł w domu i Pudła Włoskie miasta są pełne tłumów świętujących naród po mrocznych latach faszyzmu.

READ  Znika lokalny tartak? Eksport dębu do Azji budzi kontrowersje

W 1976 roku Jugosławia była gospodarzem konkursu Tito. Rzuty karne, które rozegrano po raz pierwszy pod koniec meczu finałowego Czechosłowacji z RFN, zjednoczyły Europę na rzecz futbolu katodowego, któremu podporządkował zwycięski „martwy listek” Panenki w Pradze.

Euro od 8 do 24

Telewizyjny sukces ostatniego etapu wymaga jego ekspansji.

Od 1980 roku mistrzostwa Europy noszą nazwę Euro i rywalizują w nich osiem drużyn podzielonych na dwie grupy, z których zwycięzcy stają naprzeciw siebie w finale. Zawody stały się gorącym punktem dla turystyki sportowej, zwłaszcza że liczba uczestników w ostatniej fazie rośnie: 8 w 1980 roku, 16 w 1996 i 24 w 2016 roku, prawie połowa federacji członkowskich UEFA – które zaliczane są również do jej członków. , Turcja, Izrael i Kazachstan Ze względów sportowych i politycznych.

Federacja chciała dostosować się do konsekwencji rozprzestrzenienia się państwa po 1991 r. (rozpad Związku Radzieckiego i Jugosławii) i otworzyć się na małe federacje w podejściu klientelskim, tyleż opartym na równości, można zadowolić i „zdobyć głosy małych federacji, plan realizowany przez prezydenta Michela Platiniego w latach 2007-2015. Przypisanie do dwóch krajów (Belgia-Holandia, 2000), Austria-Szwajcaria (2008) lub Polska-Ukraina (2012) umożliwia również zaspokojenie większej liczby stowarzyszeń, które zgłosiły się do organizacji.

Między konsumpcjonistycznym nacjonalizmem a agresywnym nacjonalizmem

Zwolennicy europejskich turystów pochodzą na ogół z klasy średniej i przyznają, że: patriotyzm Świąteczny i miły po przebudzeniu Zabawa Spokojni duńscy fani piwa i piłki nożnej.

Ale euro ujawnia także ciemną stronę futbolu. Od 1980 roku we Włoszech mecze były zakłócane przez ksenofobicznych angielskich chuliganów, którzy od 1988 dołączyli do swoich niemieckich, holenderskich, a następnie rosyjskich odpowiedników, podejrzanych o reżim Putina.

Pomimo budowy stadionów z ławkami i rozpoczętej w 1996 r. polityki bezpieczeństwa dla brytyjskiego euro oraz mobilizacji policji i służb wywiadowczych w Europie Zachodniej, działania tych ultranacjonalistycznych grup pozostają do dziś, wraz z terroryzmem, poważnym problemem dla organizatorów.

READ  Le Matin - Polska obchodzi 230. rocznicę uchwalenia swojej pierwszej konstytucji

Jak się okazało, w wysoce dochodowym handlu T-shirtami uwzględniono także nacjonalizm spór Na wierzchu zdobić mundury Ukraińców i byłoby to zniewagą dla Rosji. Fani z wykwalifikowanych krajów bałkańskich i Turcji atakują flagi, symbole i gesty wojskowe, które sugerują, że euro jest również wojną toczoną innymi środkami.

Wspomniane mega wydarzenie sportowe

Jednak impreza stała się jedną ze złotych kur w UEFA, wraz z Ligą Mistrzów UEFA. Edycja 2016 wygenerowała ponad 2 miliardy dolarów przychodu i 830 milionów dolarów przychodu dla UEFA.

We Francji dał możliwość wybudowania pięciu nowych stadionów (Bordeaux, Lille, Lyon, Marsylia, Nicea) w większości finansowanych przez Niejednoznaczne partnerstwa publiczno-prywatne.

Podobnie jak Mistrzostwa Świata, Euro stało się świętem wiosny, grilla i mieszania się w strefie kibica, więc nawet jeśli wiąże się to z Covidem, nie wszystkie stadiony w dwunastu miastach wybranych do świętowania 60-lecia będą wypełnione. Mimo że wciąż świętujemy naród sportowy, czy edycja 2021 będzie końcem? mega wydarzenia Sport, festiwale masowej konsumpcji i nieokiełznana mobilność?

______

PrzezPaweł Dichy A