Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

EDF: Zamknięto reaktor w elektrowni jądrowej Taishan EPR w Chinach

Kilka tygodni po wypadku w elektrowni jądrowej Taishan EPR w Chinach, chiński operator CGN w końcu zdecydował się „wyłączyć konserwację” danego reaktora. Elektrownia została zbudowana w pobliżu Hongkongu we współpracy z EDF i jest jedyną działającą obecnie na świecie stacją EPR. 14 czerwca chińskie władze zgłosiły awarię na terenie reaktora nr 1, zlokalizowanego na południu kraju. Kilka uszkodzonych prętów paliwowych uranowych („prętów”) spowodowało nagromadzenie rzadkich gazów radioaktywnych w zamkniętym obwodzie pierwotnym zakładu. Władze określiły to zjawisko jako „aktualne” i wykluczyły jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Jednak EDF publicznie ogłosił tydzień temu, że gdyby do wypadku doszło we Francji, reaktor zostałby wyłączony. Ale w Taishan taka decyzja należy do TNPJVC, spółki joint venture, która zarządza fabryką. EDF posiada 30%, a chiński CGN posiada 70%. „Elektrownia jądrowa Taishan (…) zdecydowała, że ​​bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem (…), aby wyłączyć Reaktor 1 w celu konserwacji, aby znaleźć przyczynę uszkodzonego paliwa i wymienić uszkodzone paliwo” CGN powiedział w oświadczeniu.

>> Aby przeczytać także – Taishan EPR: Big Cap dla EDF i Chin

Chiński gigant nuklearny precyzuje, że decyzja została podjęta „po merytorycznej dyskusji między chińską i francuską kadrą techniczną”.

>> Kupuj i sprzedawaj swoje inwestycje (akcje, kryptowaluty, złoto itp.) we właściwym czasie dzięki Momentum, newsletterowi Capital na temat analizy technicznej

Według CGN wyłączenie reaktora nie jest wynikiem bezpośredniego zagrożenia. Grupa stwierdziła, że ​​uszkodzenie paliwa „pozostaje w dopuszczalnym zakresie specyfikacji technicznych”, a reaktor mógł nadal działać stabilnie”. EDF nie jest głównym operatorem elektrowni w Taishan, ale dostarczył technologię EPR.

>> CZYTAJ RÓWNIEŻ – Energia jądrowa: czy EDF sprzedaje Polsce swoje wybuchowe zyski?