Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mocny zwrot BNP Paribas w drugim kwartale

Opublikowano 30 lipca 2021 o 7:01

Wracając z wielkimi fanfarami do BNP Paribas, takich jak francuscy giganci CAC 40, którzy generalnie skorzystali na ożywieniu gospodarki, wiodący bank strefy euro odnotował, że jego kwartalny dochód netto, udział grupy, wzrósł o 26,6% w ciągu jednego roku do 2,9 mld euro.

Z 4,67 miliarda dochodu netto zarobionego w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku, korporacja jest dobrze przygotowana, jeśli utrzyma to tempo, by prześcignąć wyniki z ostatnich dwóch lat. „Wyniki BNP Paribas są mocne i odzwierciedlają ożywienie działalności oraz nasz potencjał wzrostu” – powiedział Jean-Laurent Bonnave, prezes BNP Paribas.

Powrót do poziomów sprzed kryzysu

Luka w wynikach jest wyjaśniona znacznie niższym kosztem ryzyka w drugim kwartale niż w analogicznym kwartale poprzednim. Rezerwy te są przekazywane przez bank, aby poradzić sobie z niespłaconymi kredytami: w drugim kwartale 2020 r. wyniosły one 1,4 mld euro, w porównaniu do 813 mln w roku następnym.

Ale w rzeczywistości w ciągu dwóch lat wyniki były bardziej imponujące i bardziej orientacyjne: grupie bankowej udało się pobić swój udział w grupie dochodów netto za drugi kwartał 2019 r. o 17,9%, przed wybuchem kryzysu zdrowotnego z powodu epidemia choroby koronawirusowej. Tym razem rozbieżność w kosztach ryzyka nie jest brana pod uwagę: wyjaśnienie można znaleźć po stronie przychodów, które wzrosły o 552 mln euro (+4,9% w tym okresie) i wyniku bankowego netto (PKB) 11,7 miliard.

Generuj więcej prowizji

Każda firma na swój sposób przyczynia się do tego wzrostu wyniku bankowego netto, ponieważ BNP Paribas jest zaprojektowany tak, aby każdy podmiot mógł się rotować z kwartału na kwartał, w zależności od sytuacji gospodarczej. Grupa wierzy również, że pracuje nad krystalizacją wzrostu udziału w rynku, zwłaszcza w finansowaniu dużych firm.

W drugim kwartale głównym źródłem dochodów był dział „Rynki lokalne”, podmiot obejmujący w szczególności sieci we Francji, Włoszech, Belgii i Luksemburgu. Grupa zauważa, że ​​nastąpił „silny wzrost przychodów spowodowany gwałtownym ożywieniem w sieciach (szczególnie we Francji) oraz bardzo dobrym wzrostem w działalności niszowej (szczególnie w Arval)”.

READ  ZA DARMO: miliarder Xavier Niel chce wycofać Iliadę z giełdy

Wskazuje to nie tylko na silny popyt na kredyt, zarówno ze strony gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw, ale także na zwiększenie prowizji, co wskazuje na zmianę modelu biznesowego. Bankowość detaliczna we Francji odbiła się dość mocno, osiągając w tym kwartale zysk przed opodatkowaniem w wysokości 377 mln euro (+78,2% w ciągu roku), przewyższając belgijski blok netto, który wyemitował 317 mln euro.

Hamulce „stałego dochodu”

Bankowość Korporacyjna i Inwestycyjna (CIB) ma najbardziej zróżnicowane fortuny spośród swoich trzech oddziałów. Chociaż odnotował hojne wyniki (1,63 miliarda euro), wzrost o 3,2% w zeszłym roku i do 54% w porównaniu z 2019 r.

Nic dziwnego, że biorąc pod uwagę potrzeby inwestorów w tym kwartale, aktywność rynkowa uległa spowolnieniu. W szczególności z roku na rok przychody spadły o 43% w „dochodach stałych”, „po wyjątkowym kontekście w drugim kwartale 2020 r.”, stwierdza grupa. Jeśli chodzi o bankowość korporacyjną, nadal napędzają ją dobre wyniki handlowe, a także przechowywanie papierów wartościowych.

Docelowa dywidenda potwierdzona

Ze swojej strony Pion Międzynarodowych Usług Finansowych (IFS) odnotował wzrost wyniku przed opodatkowaniem o 20% w ciągu jednego roku (do 1,15 mld euro), ale jego przychody spadły o 2%, głównie z powodu niekorzystnych kursów walut, ponieważ dochód z tego oddziału nie jest w niektórych przypadkach podawany w euro. Największy ciężar ponosi oddział eurośródziemnomorski (obejmujący Polskę i Turcję), którego dochód przed opodatkowaniem wyniósł 80 mln euro, co oznacza spadek o 34,2%. Ponadto napływy utrzymują się na wysokim poziomie w obszarze oszczędności i zarządzania aktywami, również pod parasolem IFS.

W sumie na kilka godzin przed ujawnieniem przez Europejski Bank Centralny (EBC) wyników nowego testu warunków skrajnych dla banków, BNP Paribas zachowuje spokój i potwierdza zamiar wypłaty nowych dywidend swoim akcjonariuszom 30 września. Wystarczy, aby osiągnąć stopę wypłat w wysokości 50% jej wyników na 2020 rok.

READ  Wykresy rynkowe HD w czasie rzeczywistym | Prognozy branżowe w Ameryce Północnej i Łacińskiej, Europie i regionie Azji i Pacyfiku do 2030 r