Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czas pracy w Luksemburgu jest o 7% dłuższy niż u jego sąsiadów

Czas pracy w Luksemburgu jest o 7% dłuższy niż u jego sąsiadów

Długo oczekiwane badanie zlecone przez Ministerstwo Pracy w celu oceny wykonalności skrócenia czasu pracy w Luksemburgu przy jednoczesnym utrzymaniu równych wynagrodzeń okazało się rozczarowujące. Wyniki badania nie spełniły oczekiwań, co wskazuje, że kwestia ta znajdzie się w centrum kampanii wyborczych w październiku przyszłego roku.

Chociaż Thuc Uyen Nguyen-Thi, badacz z luksemburskiego Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych (Liser) i koordynator badania, Określając ją jako „naukową, obiektywną i bezstronną”, Rząd został zlikwidowany Krytyka ze strony przedstawicieli biznesu i związków zawodowych Za nieuwzględnienie ich opinii w śledztwie.

Ten brak udziału zainteresowanych stron wzbudził obawy co do wiarygodności badania. Jerzego Engela (LSAP), Sekretarz Pracy przyznał, że badanie wniosło dane do toczącej się debaty, ale również przyznał Wyniki były niejednoznaczne.

stanowiska polityczne

Podczas gdy to partia Demokratyczna i Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (CSV) już wyraziła swoje zdanie sprzeciw wobec skrócenia czasu pracy, opowiadając się za większą elastycznością, LSAP aktywnie promuje ideę.

Z drugiej strony de Gering stara się znaleźć wspólną płaszczyznę, proponując projekty pilotażowe w wybranych sektorach, aby ocenić potencjalny wpływ skróconego czasu pracy.

W piątek 26 maja Statec zagłębił się również w kwestię czasu pracy, dostarczając szczegółowych informacji na temat średniego czasu pracy w Luksemburgu i różnych innych krajach europejskich.

Dla odpowiedniego porównania Statec wziął pod uwagę zarówno całkowitą liczbę godzin przepracowanych przez wszystkich pracowników, jak i najemnych pracowników domowych mierzony liczbą osób. Stosunek tych zmiennych reprezentujących godziny przepracowane na pracownika to średni roczny czas pracy na pracownika.

Z uzyskanych danych wynika, że ​​w wielu krajach europejskich, w tym w Luksemburgu, następuje systematyczny spadek liczby godzin pracy.

Znaczący spadek czasu pracy zaobserwowano znacząco w 2009 i 2020 roku. Rok 2009 upłynął pod znakiem skutków kryzysu finansowego, natomiast rok 2020 był mocno dotknięty pandemią Covid-19.

READ  FREAKING: WZROST WZROSTU NATGAS!

Francja doświadczyła znacznego zmniejszenia czasu pracy w latach 2000-2002, co zbiegło się w czasie ze zmniejszeniem ustawowego czasu pracy z 39 do 35 godzin tygodniowo.

Warto zauważyć, że luksemburscy pracownicy pracowali średnio od 1608 do 1418 godzin w latach 1995-2022, o 7 do 13% więcej niż średnia roczna Belgii, Francji i Niemiec razem wziętych. Luksemburg i jego trzej sąsiedzi osiągają wyniki poniżej średniej europejskiej wynoszącej 1535 godzin rocznie.

Na poziomie europejskim najwyższą średnią w 2022 roku odnotowała Polska – 1998 godzin, a najniższą – 1295 godzin w Niemczech.

Luksemburg jest zbliżony do średniej strefy euro, ze średnią 1483 przepracowanych godzin.

Rozwidlone zmiany

W ciągu ostatnich pięciu lat, od 2018 do 2022 r., Luksemburg odnotował wolniejszy spadek liczby przepracowanych godzin o 1,6%, w porównaniu do 1,7% w strefie euro.

Te ustalenia, choć niejednoznaczne, prawdopodobnie przyczynią się do toczącej się debaty politycznej na ten temat.

Ten artykuł został napisany przez Delano po angielskuais, przetłumaczone i zredagowane przez Paperjam w języku francuskim.