Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: Ograniczenia zdrowotne zniesione na Mauritiusie

MADRYT: Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę w Madrycie, że Stany Zjednoczone „wzmocnią swoją pozycję wojskową w Europie”, aby NATO mogło „odpowiedzieć na zagrożenia nadchodzące ze wszystkich kierunków”, bez podawania liczby zaangażowanych żołnierzy.

Na szczycie sojuszu wojskowego zapowiedział, że „reprezentuje historię”, powiedział, wzmocnienie obecności amerykańskich żołnierzy i zdolności w Hiszpanii, Polsce, Rumunii, krajach bałtyckich, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech.

Jednak ani Biały Dom, ani Pentagon nie chciały powiedzieć podczas krótkiej konferencji prasowej w środę rano, ilu dodatkowych amerykańskich żołnierzy zostanie w sumie rozmieszczonych.

„Jesteśmy tam” i „udowadniamy, że NATO jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek” – oświadczył prezydent USA wraz z sekretarzem generalnym organizacji Jensem Stoltenbergiem.

ponad 100 000

Zauważył, że w tym roku Stany Zjednoczone rozmieściły już „20 000 dodatkowych żołnierzy w Europie, aby wzmocnić nasze linie w odpowiedzi na agresywne inicjatywy Rosji”, co już zwiększyło liczbę Amerykanów stacjonujących na kontynencie do ponad 100 000 żołnierzy.

Nie sprecyzował jednak, jakie wzmocnienia ogłoszone w środę będą ogólne pod względem obsady kadrowej. Szczegóły zostały przekazane przez Waszyngton do Niemiec (625 mężczyzn lub kobiet) i Włoch (65).

Joe Biden ogłosił szczegółowo, że Stany Zjednoczone zwiększą z 4 do 6 liczbę swoich niszczycieli w bazie morskiej Rota w Hiszpanii.

Pierwsze mocarstwo światowe utworzy także w Polsce „stałą kwaterę główną 5. Korpusu Armii USA”. Pentagon powiedział, że będzie to pierwsza „stała” obecność USA na „wschodniej flance” NATO.

Urzędniczka Pentagonu Celeste Wallander potwierdziła, że ​​zapowiedź ta, podobnie jak wszystkie inne, jest zgodna z umową podpisaną w 1997 roku między NATO a Rosją, w której sojusz zachodni zobowiązał się nie zwiększać liczby jednostek bojowych na stałe stacjonujących w siłach zbrojnych w każdym razie. Centralna i Wschodnia Europa.

„Utrzymamy dodatkową brygadę”, która będzie stacjonować w Rumunii, powiedział Joe Biden, odnosząc się do liczby 3000 bojowników i 2000 innego personelu wojskowego.

READ  Odłóż na bok! Solidarność z BERICAP (wersja ogólna)

Zapowiedział także „dodatkowe rozmieszczenia w krajach bałtyckich”, a Pentagon zauważył, że dotyczy to artylerii, lotnictwa i obrony przeciwlotniczej, a także obecności sił elitarnych.

Według komunikatu prasowego Pentagonu u bram Rosji Stany Zjednoczone obiecały także „zintensyfikować ćwiczenia” z naszymi sojusznikami w państwach bałtyckich.

„Otanizacja Europy”

Podczas krótkiego przemówienia Joe Biden wskazał ponadto, że Waszyngton wyśle ​​„dwie dodatkowe eskadry” myśliwców F-35 do Wielkiej Brytanii z bazą w Lakenheath na zachodzie kraju i „umieści dodatkowe zdolności obrony powietrznej” w Niemczech i we Włoszech. .

Prezydent Rosji Władimir Putin „chciał” fińskości „Europy”, czyli ewolucji państw członkowskich NATO w kierunku neutralności, która historycznie była pozycją państw nordyckich, ale wręcz przeciwnie, uzyskał „otanizację” Europa”, powitał Joe Biden.

Historycznie niezaangażowana Finlandia, a właściwie Szwecja, przygotowują się do przystąpienia do NATO po tym, jak Turcja zgłosiła weto we wtorek wieczorem, podczas gdy sojusz wykazał niemal bezbłędną jedność od początku wojny na Ukrainie.

Pentagon powiedział, że wyda 3,8 miliarda dolarów na Europejską Inicjatywę Odstraszania w roku podatkowym 2022 i spodziewa się, że osiągnie 4,2 miliarda dolarów w roku podatkowym 2023.