Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kończy umowę z Rosją o gazociągu jamalskim

autorstwa Marka Strzeleckiego

WARSZAWA (Reuters) – Polska zdecydowała się zakończyć porozumienie z Rosją w sprawie gazociągu Jamał-Europa – poinformowała w poniedziałek na Twitterze polska minister klimatu Anna Moskowa.

Minister napisał, że agresja Rosji na Ukrainę podkreśliła wagę dążenia Warszawy do całkowitej niezależności od rosyjskiego gazu.

Powiedziała, że ​​rozwiązanie umowy było logiczną kontynuacją wstrzymania rosyjskich dostaw do Polski w zeszłym miesiącu, co jest sprzeczne z warunkami umowy.

Jak powiedziała polskiej agencji PAP, rozwiązanie umowy nie miało wpływu na przepływ gazu z Niemiec do Polski przez sam gazociąg.

Polska wielokrotnie zapowiadała, że ​​nie zamierza przedłużać kontraktu długoterminowego, który miał wygasnąć z końcem 2022 roku. W 2019 roku polski koncern gazowy PGNiG poinformował Gazprom o zamiarze rozwiązania kontraktu w dniu jego wygaśnięcia.

Chociaż polski odcinek gazociągu jamalskiego, łączący Rosję z Europą Zachodnią, należy do joint venture Gazpromu i polskiej spółki PGNiG, eksploatuje go polski państwowy Gaz-System.

Piotr Nemsky, minister bezpieczeństwa energetycznego Polski, powiedział w poniedziałek w państwowym radiu, że rząd przyjął 13 maja decyzję o zakończeniu kontraktu z 1993 roku na dostawy do Polski rosyjskiego gazu. Oficjalne zawiadomienie w poniedziałek.

(Sprawozdanie Anny Cooper, Paula Florkevicha i Marka Strzeleckiego; Wersja francuska: Valentine Baldassare; Redakcja Kate Enteringer)

READ  Echa tygodnia