Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Choroba Alzheimera: ta dieta może zapobiegać chorobie

Choroba Alzheimera: ta dieta może zapobiegać chorobie

Dieta jest podstawą wielu badań mających na celu zapobieganie chorobie Alzheimera. Jeden wzywa do „diety podobnej do postu”, rodzaju diety, która miałaby pozytywny wpływ na główne cechy choroby. W każdym razie u myszy.

Do chwili obecnej nie ma leku zdolnego do wyleczenia choroby Alzheimera, najczęstszej postaci demencji. Jednak wiedza na temat choroby rośnie, ponieważ zespoły naukowców pracują nad tym problemem zdrowia publicznego, który dotyczy ponad 55 milionów ludzi na całym świecie.

Oprócz naukowców pracujących nad opracowaniem terapii, inne zespoły skupiają się na pochodzeniu choroby, mechanizmie i sposobach zapobiegania lub spowalniania jej progresji. W ten sposób niektórzy naukowcy badają drogę pokarmową: czy odgrywa ona rolę w powstawaniu zaburzeń poznawczych? Czy przyjęcie określonego rodzaju diety spowalnia ich postępy?

„Dieta symulatora na czczo”

Według autorów kilku ostatnich badań, odpowiedź brzmi tak. Tym samym, według niemieckich badaczy, zmniejsza to ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych.

A co, gdybyśmy byli zainteresowani tempem, w jakim przyswajamy te pokarmy? Czy to też odgrywa jakąś rolę? Jest to temat badań przeprowadzonych na myszach przez amerykańskich naukowców z USC Leonard Davis School of Gerontology i opublikowanych w czasopiśmie Cells Reports. Interesował ich bardzo specyficzny rodzaj diety: dieta FMD, taka jak „dieta naśladująca post” i dosłownie „dieta naśladująca post”. Należy zauważyć, że „wynalazcą” tej diety jest nie kto inny jak profesor Walter Lingo, który prowadził badania.

Ale co to jest pryszczyca? Mniej rygorystyczny i restrykcyjny od postu „tradycyjnego”, polega na naśladowaniu efektów postu przy zachowaniu odpowiedniej podaży składników odżywczych. Oba są bogate w tłuszcze nienasycone („dobre” tłuszcze z olejów, tłustych ryb i orzechów) i mają niską zawartość kalorii, białka i węglowodanów. Kolejna cecha FMD: ten schemat obserwuje się w ciągu zaledwie 5 dni.

READ  Para zaszczepiona Covid-19 zmarła w odstępie minuty w Stanach Zjednoczonych

Zmniejszenie oznak demencji

Eksperyment przeprowadzono więc na myszach, u których po modyfikacji genetycznej rozwinęła się choroba Alzheimera. Karmiono je dietą FMD przez dwa cykle trwające od 4 do 5 dni w miesiącu, przez różne okresy. WYNIKI: Główne markery choroby Alzheimera, blaszki amyloidowe i białka tau, zostały znacznie zmniejszone u tych myszy. Wykazali również zmniejszenie zapalenia mózgu i znaczne spowolnienie spadku funkcji poznawczych.

Czy dieta FMD byłaby idealną dietą profilaktyczną dla choroby Alzheimera? Jeśli objawy demencji są rzeczywiście zmniejszone u myszy transgenicznych, należy kontynuować prace w celu sprawdzenia, czy hipoteza jest potwierdzona u ludzi. Trwa kilka badań klinicznych.