Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Carcassonne: Liceum im. Paula Sabatiera i Polska, skrzyżowanie sztuki i historii

Carcassonne: Liceum im. Paula Sabatiera i Polska, skrzyżowanie sztuki i historii

W ramach projektu Erasmus+ „B4CK”, przy wsparciu Liceum Paula Sabatier w Carcassonne, uczniowie placówki mogli spędzić kilka miesięcy na wymianie z polskimi uczniami z Liceum Szkoły Reja, spotkaniach z artystami i zwiedzaniu kraju. Ustabilizować

Wiosną ubiegłego roku 26 uczniów z Liceum Szkoły Reja w Krakowie do Liceum Paula Sabatier w Carcassonne przekroczyło granicę w ramach projektu Erasmus+ „B4CK”. Wymianę kulturalną zaznaczyła obecność lokalnych artystów; Manon Damiens po stronie francuskiej, Artur Wapik po stronie polskiej.

Projekt prowadzony przez nauczycieli Brigitte Zarda (sztuka), Christophe Campos (język angielski) i Jean-Luc Salvador (historia i geografia) łączył różne cele akademickie. Rzeczywiście, uczniowie kontynuowali podróż tworzenia dzieła sztuki, rozwijania znajomości języka angielskiego, pogłębiania wiedzy historycznej i honorowania obowiązku pamięci. Studenci mieli okazję zwiedzić Obóz Auschwitz-Birkenau, Oskara Schindlera, Kraków, Muzea Sztuki Współczesnej i MOCAK.

Praca w Grupie

Na początku listopada podczas wieczoru inauguracyjnego w Carcassonne High School polski artysta odsłonił swoją cyfrową pracę upamiętniającą historię spotkań obu instytucji. Program uświetniła instalacja Manon Damiens w holu wejściowym Liceum Szkoły Reja. Po przywitaniu grup uczniów w swojej pracowni w Cuxac-d’Aude w marcu ubiegłego roku artysta kilkakrotnie odwiedził szkołę Paul Sabatier High School, aby zaprosić uczniów z Carcassonne do wyobrażenia sobie przyszłych prac na papierze i metalu. Próbki.

Zainspirowany dyskusjami i propozycjami uczniów szkół średnich, praca w końcu ożyła w jego warsztacie: dzieło składające się z 12 metalowych księżyców o wymiarach 2,40 m i 80 cm, w kolorze niebieskim i złotym, połączonych metalową taśmą. Europejska przyjaźń. Zaprezentowała go delegacja francuska do partnerskiego liceum w Krakowie. Wraz z zakończeniem programu Erasmus+ niektórzy studenci, których łączą silne przyjaźnie, już planują ponowne spotkanie latem 2024 r.