Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya przyjeżdża do Polski

Białoruska sprinterka olimpijska Kristina Dysmanuskaya, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, odmówiła powrotu do kraju i przyleciała na lotnisko w Warszawie przez Wiedeń w środę wieczorem 4 sierpnia, po tym, jak Polska przyznała jej wizę humanitarną.

Pięć pytań o aferę Simanuskaya, interwencję białoruskiego reżimu, która wstrząsnęła igrzyskami w Tokio <

Samolot polskiej firmy LOT ze stolicy Austrii wylądował w Warszawie o godzinie 18:11. 24-latek, któremu grożono przymusową deportacją na Białoruś po tym, jak skrytykował organizacje sportowe po kontrowersji na igrzyskach w Tokio, początkowo miał polecieć bezpośrednio z Tokio do Warszawy. Ale po raz ostatni zmieniła swoją drogę.

Simanuskaja „Bezpiecznie wylądował w Warszawie”, napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Presidax. Na lotnisku nie przeszedł przez terminal przylotów pasażerów, ale spotkał białoruskiego opozycjonistę Pawła Latushkę. „Mamy nadzieję, że ból tego reżimu wkrótce się skończy i że Christina będzie mogła wrócić, by zdobywać nowe sportowe szczyty w nowej Białorusi”.Ten ostatni napisał na Twitterze zdjęcie ze spotkania na lotnisku.

Afera Christiny Simanuskaya zdominowała w ostatnich dniach dodatkowe wiadomości sportowe o Igrzyskach w Tokio. W Wiedniu wylądował tuż po godzinie 13, w oczekiwaniu na niego z policją i austriackim ministrem spraw zagranicznych Magnusem Brunnerem, według oficjalnych zdjęć sportowiec pojawił się w dżinsach i kolorowej masce.

Pojawiła się Christina Simanuskaya „W dobrym stanie, biorąc pod uwagę okoliczności”Powiedział dziennikarzom po krótkiej rozmowie z nią. „Oczywiście martwi się o swoją rodzinę. Jest zmęczona i napięta po wydarzeniach ostatnich kilku dni”., „Napięcie wokół tego, czego się spodziewać”, Szczegółowy Pan Brunnera.

READ  „Uchodźcy ciepła” najeżdżają Polskę

Sportowiec nie zabrał głosu, gdy wyjechał z Tokio, wyjechał do Wiednia lub przyjechał do Warszawy, ale oczekuje się, że wystąpi w czwartek zgodnie z białoruską opozycją.

Polski rząd poinformował w środę, że wydał również wizę humanitarną mężowi Sprintera.

„Mogę dodać, że w tym czasie mąż pani Simanuskiej również otrzymał polską wizę humanitarną”.Rzecznik rządu Piotr Mர்ller powiedział dziennikarzom.