Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Armia rosyjska po prostu niszczy i zabija” – powiedział prezydent Zełenski po tym, jak pod Charkowem zginęło 15 cywilów, w tym 8-letnie dziecko.

„Armia rosyjska po prostu niszczy i zabija” – powiedział prezydent Zełenski po tym, jak pod Charkowem zginęło 15 cywilów, w tym 8-letnie dziecko.

Ukraiński pływak, którego ojciec bierze udział w walce, zdobywa brąz na mistrzostwach świata

Ukraiński pływak Mikhailo Romanchuk nie wie, czy jego ojciec może zobaczyć, jak zdobywa brązowy medal na 800 m stylem dowolnym podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu we wtorek w Budapeszcie na Węgrzech.

Ojciec Romanszuka walczy na wschodniej Ukrainie, gdzie siły oporu wciąż odmawiają Rosji pełnej wojskowej kontroli nad regionem prawie cztery miesiące po rozpoczęciu inwazji.

„Jest w trudnej sytuacji i jest to trudny czas”.powiedział pływak Romańczuk, który nie odważył się podać szczegółów z obawy, że miejsce pobytu jego ojca może zostać wyśledzone. „Nie mogą połączyć się z siecią, bo Rosjanie mogą wszystko przeszukać”to jest wyjaśnienie. Ale wysyła mnie każdego ranka [un message] On jest w porządku. »

Romańczuk, lat 25, który wciąż planuje bieg na 1500 m, a następnie na regaty na wodach otwartych 10 km i 5 km, nigdy nie dotarł do Budapesztu. „To była moja opinia, aby iść na wojnę w obronie mojego domu”, to jest wyjaśnienie. – powiedział Romańczuk. „Zdecydowaliśmy, że nie mogę nic zrobić z bronią. Dla mnie lepiej jest kontynuować trening, robić wszystko, co robię lepiej.”Pływak, który w zeszłym roku zdobył brąz na 800 m i srebro na 1500 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio w zeszłym roku, zakończył. „Płynąc mogę opowiedzieć całemu światu o sytuacji na Ukrainie. »

Kiedy wojna w jego kraju zniszczyła jego zaplecze treningowe, Mikhailo Romanchuk został zaproszony przez niemieckiego pływaka Floriana Willbrücka – który zajął drugie miejsce za Amerykaninem Bobbym Finkiem na 800 m – aby dołączył do niego w Niemczech, aby trenować.

„Było ciężko, bo psychicznie jesteś na wojnie i śpisz tylko trzy lub cztery godziny, bo zawsze czytasz wiadomości”wyznał. „Jestem bardzo dumny ze wszystkich Ukraińców. Tylko tyle mogę powiedzieć. Jestem dumny z ludzi, rządu i prezydenta”.