Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Amerykańska sprawiedliwość apeluje do członków REVIL, którzy stoją za atakiem na trawę

Amerykańska sprawiedliwość Zapowiedź serii działań Podjęła przeciwko niektórym przywódcom grupy okupowej REvil, jak również sankcje przeciwko organizacjom, które pomagają grupom prać nielegalne pieniądze.

Na konferencji prasowej w poniedziałek prokurator Merrick Garland ogłosił akt oskarżenia przeciwko Ukraińcowi Jarosławowi Wasinskiemu i 22-letniemu Rosjaninowi Jewgienijowi Polaninowi za udział w operacjach Revella. Wasiński aresztowany w Polsce W zeszłym miesiącu jest teraz załadowany programemAtak na Alexię które zainfekowały tego lata ponad 1000 firm oprogramowaniem ransomware.

Garland powiedział, że Vasinski, który nazywa siebie „robotnikiem” online, jest jednym z twórców oprogramowania ransomware REvil i czeka go ekstradycja po tym, jak polskie władze aresztowały go 8 października. Pan Garland dodał, że chociaż Polyanen nie został aresztowany, postawiono mu również szereg zarzutów włamania i został zatrzymany przez organy ścigania z 6 milionami dolarów okupu.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, oprócz głównych ataków na kasetę i JBSREvil jest odpowiedzialny za rozpowszechnianie swojego oprogramowania ransomware na ponad 175 000 komputerów. Mówi się, że okup przyniósł grupie co najmniej 200 milionów dolarów. Garland zauważył, że Polyanen został powiązany z co najmniej 3000 atakami ransomware.

Ataki ransomware Polyanin dotknęły wiele firm i podmiotów w Stanach Zjednoczonych, w tym organy ścigania i gminy w Teksasie. Ostatecznie Polyanin wyłudził od swoich ofiar prawie 13 milionów dolarów” – powiedział Garland, który ujawnił oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom.

„Po raz drugi w ciągu pięciu miesięcy ogłosiliśmy konfiskatę środków uzyskanych dzięki oprogramowaniu ransomware rozpowszechnianemu przez grupę przestępczą. Nie będzie to ostatni raz. Rząd USA będzie nadal agresywnie pracować nad całym ekosystemem oprogramowania ransomware i zwiększać jego rozmiar odporności naszego kraju na zagrożenia e”.

Garland, zastępca prokuratora generalnego Lisa Monaco i dyrektor FBI Christopher Wray wielokrotnie dziękowali Cassii za przybycie do organów ścigania natychmiast po odkryciu ataku.

READ  W Alzacji gorzka zupa Unilever

Wszyscy trzej zauważyli, że szybka decyzja firmy bardzo pomogła FBI i innym agencjom śledzić płatności i pomóc innym ofiarom.

Równolegle do tych aktów oskarżenia Ministerstwo Skarbu Ogłoszone sankcje Przeciwko giełdzie kryptowalut Chatex i powiązanej z nią sieci wsparcia, oskarżony o ułatwianie transakcji finansowych przedstawicielom oprogramowania ransomware.

Sankcje zostały również nałożone na IZIBITS OU, Chatextech SIA i Hightrade Finance Ltd za zapewnienie wsparcia dla Chatex.

Ministerstwo Skarbu ujawniło również nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za informacje na temat każdego, kto zajmuje kluczowe stanowiska kierownicze w zorganizowanej grupie przestępczej Sodinokibi/REvil ransomware.

Kolejna nagroda w wysokości 5 milionów dolarów jest oferowana za informacje prowadzące do aresztowania lub skazania w dowolnym kraju dowolnej osoby spiskującej lub próbującej uczestniczyć w incydencie z oprogramowaniem ransomware Sodinokibi.

Alan Liska, zarejestrowany ekspert ds. oprogramowania ransomware Future, powiedział, że seria poniedziałkowych działań rozwiała pogląd, że działania organów ścigania są nieskuteczne wobec grup ransomware.

„Nie będziemy się spieszyć, aby powiedzieć, że program okupu się skończył, ale myślę, że zaczynamy dostrzegać efekty. Jestem podekscytowany, że istnieje więcej sankcji przeciwko giełdom kryptowalut, o których wiadomo, że pranie brudnych pieniędzy. Doceniam również, że Ministerstwo Skarbu zaprosił kilka małych krajów, takich jak Estonia i Rumunia, do pomocy w tej dziedzinie, ponieważ myślę, że zaczyna to pokazywać, że Rosja jest naprawdę izolowana, bardziej niż w przeszłości” – powiedział Liska.

„Przejęcie tych aktywów od obywatela rosyjskiego w jakiś sposób pokazuje, że nawet jeśli jesteś w Rosji, nie jesteś bezpieczny. Mogą nie być w stanie cię powstrzymać, ale mogą mieć na ciebie wpływ w sposób, o którym być może nie pomyślałeś do teraz.”

Źródło : „ZDNet.com”