Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe napięcia na granicy polsko-białoruskiej

Pogłębił się kryzys między Białorusią a Unią Europejską na granicy z Polską. Komisja Europejska rozważa dodatkowe środki. W Polsce wydaje się, że partia rządząca wykorzystuje te napięcia.

Od kilku miesięcy reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki koordynuje ruch migrantów na granicach swojego kraju z Polską, Litwą i Łotwą. W poniedziałek kryzys pogorszył się, gdy Setki migrantów próbowało przekroczyć granicę i zostali zatrzymani przez polskich funkcjonariuszy. We wtorek Unia Europejska oskarżyła reżim Łukaszenki o bycie „łobuzem” i „nieludzkim”. To odnowione napięcie budzi obawy przed eskalacją między Białorusią przy wsparciu Moskwy, Polski i krajów bałtyckich.

Według polskich służb imigrantów było setki Żołnierze w białoruskich mundurach wojskowych zepchnęli go w poniedziałek do granicy z Polską. Może być jacyś żołnierze Wystrzelony w powietrze, aby zmusić migrantów do przekroczenia granicy. Polska oskarża także armię białoruską o posiadanie Zapewnienie migrantom narzędzi do przebijania się przez drut kolczasty na polskiej granicy. W odpowiedzi Warszawa wysłała na swoje granice 12 tys. żołnierzy.

Setki migrantów popychanych przez armię białoruską gromadzą się na granicy z Polską.
© przez Reuters

Mińsk zaprzecza jakiemukolwiek zaangażowaniu swoich sił i „ostrzega” Polskę przed jakąkolwiek „prowokacją”. Łukaszenka przeprowadził we wtorek rozmowy ze swoim głównym sojusznikiem prezydentem Rosji Władimirem Putinem. po krótkim czasie, Kreml zasugerował, by Europa finansowała Białoruś w celu powstrzymania migrantów.

„Mieszany atak”


„To przykład bandyckiego i nieludzkiego zachowania reżimu Łukaszenki, który okłamuje ludzi, manipuluje nimi i wabi ich na Białoruś fałszywą obietnicą pomocy w łatwym wejściu do Unii Europejskiej”.

Piotr Stano

Rzecznik UNHCR

Unia Europejska, mimo kryzysu zaufania do Polski w kwestii praworządności, zapewniła go o swoim poparciu w obliczu tego „hybrydowego ataku” Łukaszenki..

„To przykład Bandyckie i nieludzkie zachowanie reżimu Łukaszenki, który okłamuje ludzi, manipuluje nimi i przyciąga ich na Białoruś Z fałszywą obietnicą pomocy w łatwym wejściu do Unii Europejskiej” – ubolewał Peter Stano, rzecznik Komisji. Mamy bardzo dobre wyobrażenie o sposobie działania, jakim Łukaszenko usidlał tych ludzi” – powiedział A-.Atakowanie krajów europejskich mieszanym atakiem”.

2.000

imigranci

Według Komisji Europejskiej uważa się, że ponad 2000 migrantów, głównie z Iraku, utknęło na polskiej granicy.

Europejska reakcja

UNHCR zwiększyło wsparcie dla Litwy, która we wtorek ogłosiła stan wyjątkowy na swojej granicy. Jest już około stu strażników Frontexu.

Wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas i szef dyplomacji europejskiej Josep Borrell przejmą obowiązki Wyjazd do około dziesięciu krajów, z których imigranci przyjeżdżają do Mińska na BiałorusiAby przekonać ich do zaprzestania tego ruchu.


Musimy również przygotować się na kryzys humanitarny”.

Dana Spinant

Rzecznik UNHCR

UE też może decydować Ukarać linie lotnicze, które uczestniczą w tym ruchuKomitet ostrzegł.

„Musimy przygotować się na kryzys humanitarny” – powiedziała rzeczniczka UNHCR Dana Spinant.

Tajemnicza rola Polski

Tajemnica unosi się nad nami Rola Polski w tym kryzysie. Premier Mateusz Morawiecki podnosi ton w prasie przeciwko Mińskowi i nie waha się go użyć Ostateczny język, bezużyteczny, bo prowokacyjny.

Polska siłą wypycha migrantów do swoich granicpraktyka zakazana przez Konwencję Genewską dotyczącą statusu uchodźców. Jednocześnie zabroniony jest dostęp do prasy i Frontexu do odpowiedniego obszaru.

Wniosek

  • setki imigrantów, Pchany przez armię białoruską i wyposażony w narzędziaSpróbuj przekroczyć granicę między Białorusią a Polską. Warszawa wysłała tam 12.000 żołnierzy.
  • Unia Europejska potępia manewr Orkiestrowane przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. Komisja będzie próbowała przekonać kraje, z których ci migranci przyjeżdżają do zaprzestania tego handlu.
  • Pojawiają się pytania dotyczące Korzyści, jakie wydaje się czerpać z kryzysu jedyna partia rządząca w Polsce.