Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

5 czynników ryzyka i 4 czynniki ochronne

5 czynników ryzyka i 4 czynniki ochronne

Trzustka to gruczoł znajdujący się za żołądkiem, który wytwarza enzymy niezbędne do trawienia pokarmu, a także insulinę, która jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie poziomu cukru we krwi na prawidłowym poziomie. Dlatego pojawienie się raka tego ważnego gruczołu ma katastrofalne skutki dla zdrowia i nieubłaganie prowadzi do śmierci zakażonych.

Chociaż stanowi to tylko niewielki odsetek nowych nowotworów diagnozowanych każdego roku, rak trzustki pozostaje piątą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka. Rak trzustki jest wyniszczający, ponieważ przez większość czasu rozwija się po cichu, nie powodując żadnych szczególnych zaburzeń, które skłoniłyby chorego do konsultacji z lekarzem.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy (żółtaczka, utrata masy ciała, zmęczenie, bóle brzucha lub pleców) często jest już za późno, ponieważ nowotwór nie nadaje się do operacji i zaczął rozprzestrzeniać się na okoliczne tkanki (wątroba, węzły chłonne) w postaci przerzutów.

W rezultacie mniej niż 5% wszystkich pacjentów żyje 5 lat po postawieniu diagnozy. Spośród pacjentów, których nie można operować, połowa z nich umiera w ciągu 4 do 5 miesięcy od postawienia diagnozy. Rak trzustki jest naprawdę wyniszczającą chorobą, prawie nieuleczalną i jest chyba najlepszym przykładem niszczycielskiej siły raka.

Czynniki ryzyka raka trzustki

Biorąc pod uwagę wysoką śmiertelność związaną z rakiem trzustki, profilaktyka jest zdecydowanie najlepszym sposobem radzenia sobie z tą chorobą. Obecnie zidentyfikowano szereg czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten nowotwór, a tym samym mogą przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na tę chorobę:

– Najważniejszym jest niewątpliwie palenie, które oprócz tego, że powoduje zdecydowaną większość nowotworów płuc, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Nadmierne spożycie czerwonego mięsa i wędlin znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Wydaje się, że efekt ten może być spowodowany obecnością związków rakotwórczych powstających podczas gotowania mięsa w wysokich temperaturach, np. na grillu.

READ  Ospa małp: Hiszpania, najbardziej zakażony kraj na świecie, zamawia szczepionki i leki przeciwko ospie małp

Gotowanie mięsa w wysokich temperaturach, na przykład grillowanie, powoduje powstawanie związków rakotwórczych. Najlepiej unikać zbytniego jedzenia potraw, które są przypalone na grillu.

Dlatego wskazane jest ograniczenie spożycia tego czerwonego mięsa poprzez zastąpienie go np. drobiem oraz unikanie częstego spożywania przypalonych potraw poprzez grillowanie.

Podobnie jak w przypadku wielu rodzajów raka, od dawna podejrzewano, że niskie spożycie owoców i warzyw jest również ważnym czynnikiem ryzyka raka trzustki.

Czynniki prewencyjne raka trzustki

Badanie potwierdza tę hipotezę i sugeruje, że ten ochronny efekt owoców i warzyw jest głównie związany z zawartością w nich kwasu foliowego, cząsteczki, która jest bardzo ważna dla utrzymania integralności materiału genetycznego w naszych komórkach.

W tym badaniu osoby, które zjadały 5 porcji owoców i warzyw dziennie, co odpowiada spożyciu około 350 mcg kwasu foliowego, odnotowały znaczny spadek ryzyka zachorowania na raka trzustki, o 75% niższe niż u osób spożywających tylko 1-2. porcji dziennie (mniej niż 200 mcg kwasu foliowego).

Kolejną ważną kwestią, na którą zwrócili uwagę naukowcy w badaniu, jest to, że ten korzystny wpływ kwasu foliowego obserwuje się tylko dla cząsteczki pochodzenia spożywczego, czyli naturalnie występującej w owocach i warzywach. Przyjmowanie kwasu foliowego poprzez przyjmowanie suplementu multiwitaminowego nie ma wpływu na ryzyko zachorowania na raka trzustki. Ta obserwacja jest o tyle istotna, że ​​obecnie wiele osób uważa, że ​​złą jakościowo dietę można zrekompensować kupując (często po wysokich cenach!) multiwitaminy lub inne suplementy diety. Ale, jak pokazały wyniki tego badania, pigułki nigdy nie zastąpią korzyści płynących z diety bogatej w owoce i warzywa w zapobieganiu rozwojowi raka… podczas gdy ich przyjmowanie jest o wiele przyjemniejsze!

Profilaktyka w 4 punktach

Krótko mówiąc, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki poprzez modyfikację wielu aspektów stylu życia:

READ  Czy zaleca się spożywanie jajek? Ekspert odpowiada

– przestań palić

– Ograniczenie spożycia wędlin i mięs, zwłaszcza wędlin.

Jedz co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie, zwłaszcza tych bogatych w kwas foliowy, takich jak szpinak, szparagi, brokuły i pomarańcze.

Rośliny strączkowe są również wyjątkowym źródłem kwasu foliowego, a wysoka zawartość białka sprawia, że ​​stanowią ciekawą alternatywę do przyrządzania dań bezmięsnych.

* Presse Santé stara się przekazywać wiedzę na temat zdrowia w języku dostępnym dla wszystkich. W żadnym wypadku dostarczone informacje nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia.