Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gigantyczna chmura pary unosząca się z księżyca Jowisza

Gigantyczna chmura pary unosząca się z księżyca Jowisza

Jesteśmy w drodze na Jowisza, gdzie wykryliśmy gigantyczną chmurę pary.

Mathilde Fontez, redaktor naczelna magazynu epsilon Dzisiejszy dzień przywołuje nowe odkrycie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: pióropusz, gigantyczny obłok pary wodnej sączący się z księżyca Jowisza.

franceinfo: Mathilde, wyjaśnij nam, jak odkryto tę chmurę?

Matylda Fontes: Tak, teleskop Jamesa Webba został wysłany w kosmos, aby monitorować odległe galaktyki i planety wokół innych gwiazd. Ale czasami odnoszą się do naszego Układu Słonecznego. Oto, co wydarzyło się w listopadzie 2022 roku: przez 4,5 minuty obracał się w kierunku gigantycznego Jowisza, czyli jednego z jego księżyców, Enceladusa. Zobaczył ogromną chmurę pary wodnej.

Chmura uciekająca przed tym księżycem?

Tak, ten mały księżyc jest lodowy. Jest pokryty bardzo białym płatkiem śniegu. To sonda kosmiczna Cassini, która dokładnie ją monitorowała do 2017 roku, przesłała niesamowite zdjęcia tej powierzchni – w ogóle nie przypomina ona naszego księżyca. Nie ma kraterów, ale pęknięcia w paku lodowym: to przez nie ucieka para wodna.

Cassini widział już te pióropusze. Ale tam to, co widzi teleskop Jamesa Webba, wydaje się być znacznie większe. Parująca erupcja rozciągnęłaby się kilka razy do rozmiarów Księżyca.

Artystyczna wizja Enceladusa z obłokiem pary wodnej.  (ilustracja) (NASA / JPL / CALTECH)

Skąd bierze się ta para?

Z oceanu, ukryte pod lodem. To właśnie szczególnie interesuje badaczy: Enceladus będzie miał cienką skorupę o grubości około dwudziestu lub trzydziestu kilometrów lodu, a na dnie będzie ogromny słony ocean. ocean, który może być napędzany przez aktywność hydrotermalną, cyrkulację oceaniczną. Które mogą być schronieniem dla biologicznych organizmów życia.

Jest to próbka tego oceanu, która ucieknie przez pęknięcia kry lodowej Enceladusa, która rozpryskuje się w kosmos. Dzięki temu możliwa jest ich analiza bez konieczności wysyłania sondy i wiertła – co pozostaje wyzwaniem technicznym. Sonda Cassini kilka razy minęła te pióropusze i rozpoczęła się analiza: wykryła krzemionkę, która mogła pochodzić z dna oceanu Enceladusa, ślady metanu, propanu i formaldehydu. Są to węglowodory, cząsteczki węgla, te cząsteczki są podstawą życia.

Czy teleskop Jamesa Webba był w stanie przeanalizować kolumnę?

W tej chwili nie ma filtra informacji. odkrycie Ogłoszenie ogłoszono dopiero na konferencji naukowej w zeszłym tygodniu. Na publikacje naukowe przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ale już za kilka miesięcy do programu teleskopu dołączyła kolejna obserwacja Enceladusa. Będzie dłuższy, powinien zebrać więcej danych z tej kolumny. kontynuować po tym.

READ  Według astrofizyka Davida Elbaza „Ziemia jest skazana na to, że stanie się niezdatna do zamieszkania… i zniknie”.