Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

30 francuskich, niemieckich i polskich nastolatków razem w Airaines

30 francuskich, niemieckich i polskich nastolatków razem w Airaines

Zobacz moje wiadomości

Grupa trzydziestu młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat z Airaines (Somma), Kriftel w Niemczech i Pilawy Górnej w Polsce spędziła razem tydzień w weekend z okazji Wszystkich Świętych.

Ten Wymiana francusko-niemiecko-polskaorganizowanego przez Stowarzyszenie Atut Ler Komitet Twiningu Trzech Miast Pozwoliło nastolatkom zanurzyć się w rzeczywistości, jaką jest Europa.

Trzy języki narodowe… i angielski

Aby przygotować się do tego pobytu, młodzi ludzie po raz pierwszy zetknęli się z Francuzami Bariera językowa : Przygotowawcze wideokonferencje, wspólne dla trzech grup, odbywały się w trzech językach narodowych jednocześnie z angielskim, który w naturalny sposób stał się lingua franca przez cały pobyt.

Pomysł polegał na budowaniu poczucia przynależności europejskiej i spójności pomiędzy trzema społecznościami poprzez wspólne doświadczenia życiowe.

Philippe Porrell, prezes Atout Lire

Dlatego w programie znalazły się zajęcia sportowe, artystyczne i wszelkiego rodzaju doświadczenia codziennego życia grupowego.

Wyobrażają sobie swoje idealne europejskie waluty

Wśród działań przeprowadzonych podczas tej wymiany młodzi ludzie z trzech krajów wspólnie wyobrażali sobie swoje idealne europejskie waluty. Cztery jednomyślnie uzgodnione: Zjednoczeni dla wolności Razem silniejsze kultury Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany Razem pomimo różnic Razem pomimo różnic)

W Zatoce Somme, aby zjednoczyć grupę

Aby zjednoczyć grupę oraz zachęcić do wymiany i dialogu między młodymi ludźmi z trzech gmin, Francuzi od pierwszego dnia chcieli przeprawić się przez Zatokę Sommą w towarzystwie anglojęzycznego przewodnika.

Philippe Borrell zwraca uwagę, że „ta żmudna podróż, ale dająca satysfakcję, wyraźnie umożliwiła osiągnięcie celów pierwszego stopnia”.

Budownictwo europejskie było przez cały tydzień w centrum wielu dyskusji i wszelkiego rodzaju wydarzeń.

Filmy: obecnie w Actu

Interwencja artysty wizualnego Jerome’a Touqera skłoniła grupę do ponownego rozważenia flag narodowych i europejskich, a młodzi ludzie zostali zaproszeni do dyskusji na temat europejskiego hasła „Zjednoczeni w różnorodności”.

READ  Nowy krzyk Xaviego z serca do Ousmane'a Dembele

W Brukseli pożegnanie ma formę pożegnania

W Brukseli młodzi ludzie spędzili swój ostatni wspólny dzień na odkrywaniu Parlamentu Europejskiego. Podczas pożegnania rozmawiano o przyszłości wymiany.

Wszyscy postanowili rozszerzyć go poprzez portale społecznościowe i wideokonferencje.

Philippe’a Borrella

Będą nadal myśleć o Europie. Również ich przyjaźń: za zgodą burmistrza miasta, który był obecny w Airaines podczas pobytu, młodzi Niemcy zaproponowali już ponowne spotkanie w 2024 roku w Kriftel, aby wspólnie kontynuować tę wspaniałą przygodę.

Śledź wszystkie wiadomości ze swoich ulubionych miast i mediów, subskrybując Mon Actu.