Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Znajdź rozwiązanie, aby zmniejszyć ilość śmieci w kosmosie

W kosmosie wypłukuje się ponad 34 000 kawałków gruzu większych niż 10 cm. Wszystkie te szczątki mogą zderzyć się z satelitami i spowodować ogromne zniszczenia. Dlatego konieczne jest zmniejszenie ich liczby. Zwłaszcza, że ​​liczba satelitów wysyłanych na orbitę nie ma się zmniejszyć.

Obszar pełen gruzu może uniemożliwić działanie satelity © AFP / Science Photo Libra / Science Photo Library / SPB / Mark Garlic

Gdy Thomas Pesquet leci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ten czwartek, 300 naukowców z 30 różnych krajów zebrało się w Internecie w piątek, aby wziąć udział w 8. Europejskiej Konferencji na temat Odpadów Kosmicznych, zorganizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

W tej chwili wielość gruzu nad naszymi głowami nie jest tak dużym ryzykiem. Jednak aby zapobiec wzrostowi tego ryzyka, naukowcy muszą teraz zająć się tym problemem.

Uczeni od początku chcieli być demaskatorem. Tak więc szwajcarski naukowiec zauważa, że ​​tak „Wielkie ryzyko, że sytuacja wymknie się spod kontroli”.. Rolf Densing, dyrektor operacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej, podkreśla potrzebę znalezienia rozwiązania „Bardziej zrównoważony. Celem jest pozostawienie miejsca dla pokolenia naszych dzieci”..

Trzeba przyznać, że dzisiaj satelita ma tylko 8% szans na to, że nie będzie działać w normalnym czasie z powodu odłamków. Ale Ta liczba może wzrosnąć, jeśli nic nie zostanie zrobione, aby zmniejszyć liczbę zanieczyszczeńZwłaszcza, gdy myślimy o nadejściu grup satelitów ze SpaceX i innych, które nieuchronnie zapadną się w pewnym momencie.

Rozważano kilka rozwiązań w celu zwalczania marnotrawstwa miejsca

Pierwsza jest bardzo prosta: chodzi o Dokładniejsza mapa istniejących gruzu Aby umożliwić działanie satelitów, należy unikać. Innym rozwiązaniem jest Podejdź wystarczająco blisko wraku Z Ziemi aż do jej rozkładu do atmosfery, przy całkowitym bezpieczeństwie dla mieszkańców Ziemi. Za testowanie tej misji odpowiada w szczególności robot finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, robot Clear Space. Tak uważa Christophe Bonal, ekspert ds. Śmieci kosmicznych we Francuskim Centrum Kosmicznym CNES „Gdybyśmy mogli przywieźć 10 kawałków gruzu rocznie i duże kawałki gruzu, ustabilizowałoby to lub nawet zmniejszyło populację orbitalną (satelity i gruz)”..

Problem: kosztuje miliony euro. Więc najprostsze jest toZapobiegaj przekształceniu się tych satelitów w ogromne śmieci, zwracając je na Ziemię Zanim dotrą do końca swojego życia. Przepisy już idą w tym kierunku. Ale ma to niewielkie zastosowanie. Mniej niż 10% satelitów przestrzega tej zasady. Christophe Bonal wyjaśnia. „Czy to lenistwo, brak przewidywania, czy wpływ finansowy …”

Zatem podatki mogą wejść w życie w celu egzekwowania przepisów. Znalezienie rozwiązania i tak jest niezbędne, ponieważ nasze technologie w coraz większym stopniu opierają się na satelitach. Przestrzeń z dużą ilością gruzu może osłabić swoją rolę i rolę satelitów w naszym życiu.

READ  Oficjalne uruchomienie Niemieckiego Dowództwa Kosmicznego