Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmarł słynny kenijski paleontolog Richard Leakey

Kenijski paleontolog i polityk Richard Leakey zmarł w wieku 77 lat. „Dzisiejszego popołudnia z wielkim smutkiem dowiedziałem się o śmierci dr Richarda Erskine’a Freera Leakeya, byłego prezesa Kenya Wildlife Authority”.Prezydent Uhuru Kenyatta powiedział w oświadczeniu w niedzielę 2 stycznia.

Syn Louisa i Mary Leakey, dwóch najsłynniejszych odkrywców szkieletów hominidów, Richard Leakey, urodzony w Kenii 19 grudnia 1944 roku, wydaje się być przeznaczony do paleoantropologii. Los próbuje uciec od niego w młodości, pracując jako przewodnik safari.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Richard Leakey, niestrudzony kopacz naszych afrykańskich przodków

Mimo to poszedł w ślady rodziców, gdy w wieku 23 lat, bez wykształcenia uniwersyteckiego, otrzymał stypendium National Geographic Society na badania archeologiczne na brzegach jeziora Turkana w północnej Kenii, pierwsze z długich spis wykopalisk na tej niegościnnej półpustynnej krainie.

W latach 70. kierował kilkoma ekspedycjami, których kulminacją były poważne i bezprecedensowe odkrycia, w tym pierwsze czaszkiręka człowieka (1,9 miliona lat) w 1972 istojący mężczyzna (1,6 miliona lat) 1975. Rozgłos: 1977, magazyn czas Dedykuje mu swojego „jedynego” ; W 1981 roku BBC opublikowała siedmiodcinkowy film dokumentalny, który był narratorem i prezenterem, o ewolucji ludzkości.

Jego najsłynniejsze odkrycie pochodzi z 1984 roku, podczas eksploracji jeziora Tocana, gdzie odkrył prawie kompletny szkielet.stojący mężczyzna 1,63 metra, zmarł 1,5 miliona lat temu: „chłopiec Turkana”, kompletna skamielina znaleziona przez jednego z naszych przodków.

walczyć z łowcami

W 1989 roku został poproszony przez ówczesnego prezydenta, Daniela Arap Moi, aby został szefem Kenya Wildlife Service (KWS). Tam prowadził zaciekłą kampanię przeciwko kłusownictwu po kość słoniową.

W 1993 roku jego mała Cessna rozbiła się w Rift Valley w Kenii. W wyniku wypadku amputowano mu nogi. „W tym czasie pojawiały się regularne groźby pod moim adresem i mieszkałem z uzbrojonymi strażnikami, ale podjąłem decyzję, aby nie zastraszać i nie mówić, że „próbowali mnie zabić””, powiedział w 2015 roku do czasy finansowe. Postanawiam dalej żyć. „

Zmuszony do opuszczenia KWS po roku i wejścia do polityki, przyłączył się do wielu głosów krytycznych wobec skorumpowanego reżimu autorytaryzmu Moi. Jego kariera jako konkurenta była krótkotrwała, a Daniel arap Moi przekonał go w 1998 roku do prowadzenia walki z korupcją. Zadanie okazało się niemożliwe, rzucił ręcznik dwa lata później.

READ  Rosjanie obiecują „silną i bolesną” reakcję na sankcje USA

W 2015 r., w związku z nowym kryzysem kłusownictwa, inny przewodniczący, Uhuru Kenyatta, zaprosił go do objęcia sterów KWS, tym razem jako prezes zarządu, które to stanowisko piastował do 2018 r.

Rak zrujnował mu skórę, potargane włosy ujrzały ciężar lat, a także cierpiał na częste dolegliwości wątroby i nerek. Ale w wieku 70 lat nadal produkował wino na farmie w Rift Valley.

Przeczytaj także Olbrzymi lew, rogata żyrafa, prymitywny słoń: w Kenii zapomniane skamieniałości Muzeum Nairobi

Świat z AFP