Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja rośnie w Turcji do najwyższego poziomu od 2002 r. – 03.01.2022 o 13:42

Rekordową inflację w Turcji tłumaczy się załamaniem tureckiej liry w stosunku do dolara (AFP/Ozan Kos)

Rekordową inflację w Turcji tłumaczy się załamaniem tureckiej liry w stosunku do dolara (AFP/Ozan Kos)

Stopa inflacji wzrosła w Turcji do 36,08% w ujęciu rocznym w grudniu, co jest rekordem od września 2002 r. z powodu upadku tureckiej liry, który postawił prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w niewygodnej sytuacji, osiemnaście miesięcy po nadchodzących wyborach prezydenckich.

Ten wzrost cen konsumpcyjnych, siedmiokrotnie wyższy niż pierwotnie zakładany przez rząd, wynoszący 13,58% w samym grudniu, tłumaczy się spadkiem o prawie 45% tureckiej liry w stosunku do dolara w ciągu roku, pomimo środków nadzwyczajnych ogłoszonych przez rząd. Głowa państwa w połowie grudnia.

Jednak dane o inflacji są przedmiotem zaciekłej walki politycznej: opozycja i część społeczeństwa oskarża Narodowy Urząd Statystyczny (Tüik) o celowe niedoszacowanie podwyżek cen, które są napędzane przez politykę gospodarczą prezydenta Erdogana, która skłoniła Bank Centralny do Turcja to zrobić. W ostatnich miesiącach systematycznie obniża stopy procentowe.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan przemawia przed Wielkim Zgromadzeniem Narodowym Turcji w Ankarze 22 grudnia 2021 r. (AFP/Adem ALTAN)

Prezydent Recep Tayyip Erdogan przemawia przed Wielkim Zgromadzeniem Narodowym Turcji w Ankarze 22 grudnia 2021 r. (AFP/Adem ALTAN)

Wbrew klasycznym teoriom ekonomicznym głowa państwa uważa, że ​​wysokie stopy procentowe zwiększają inflację, ale jego polityka monetarna – i brak niezależności banku centralnego, z którego Erdogan zwolnił trzech gubernatorów od 2019 roku – tylko wciągnęła obywateli . moneta w dół.

Będąc u władzy od 2003 roku, Erdogan odrzuca wszelkie zmiany w swojej polityce gospodarczej, od których od dawna zależał jego sukces, i wydaje się, że stawia wszystko na wzrost, który w trzecim kwartale osiągnął 7,4% w ciągu jednego roku. Wynika to w szczególności z faktu, że eksport staje się tańszy, wzrastając w ciągu roku o 32,9% do 225,37 miliardów dolarów, co jest „rekordową liczbą”, którą turecki prezydent powitał w poniedziałek.

Jednak dla gospodarstw domowych załamanie waluty przekłada się na coraz wyższe rachunki, ponieważ kraj w dużym stopniu opiera się na imporcie, zwłaszcza surowców i energii.

READ  O wybuchowej roli Trumpa w dniu ataku na Kapitol opowiedział doradca w Białym Domu

– +86% na mąkę i kurczaka –

Inflacja jest widoczna w supermarketach: ceny żywności rosną o 43,8% rok do roku pomimo gróźb ze strony rządu, który w ostatnich tygodniach nakłania sieci supermarketów do dostosowania cen w celu ich obniżenia.

Przed straganem z chlebem prowadzonym przez Urząd Miasta Stambułu, 18 grudnia 2021 (AFP/Yasin AKGUL)

Przed straganem z chlebem prowadzonym przez Urząd Miasta Stambułu, 18 grudnia 2021 (AFP/Yasin AKGUL)

Według oficjalnych danych, kurczak i proszek mięsny wzrosły w ciągu roku o 86%, olej słonecznikowy o 76%, a chleb o 54%. Niekończące się kolejki pojawiły się w ostatnich tygodniach przed stoiskami z chlebem prowadzonymi przez opozycyjne gminy w Stambule i Ankarze, gdzie chleb sprzedawany jest za połowę ceny większości piekarni.

W tym politycznie wybuchowym kontekście prezydent Erdoğan podniósł 1 stycznia płacę minimalną z 2825,90 do 4253,40 funtów (około 275 euro), co stanowi 50% wzrost, który został już częściowo zlikwidowany przez gospodarkę.

„Obawiam się, że wszystkie podwyżki płac stopią się w ciągu dwóch miesięcy” – odpowiedział Gezim Öztuk Altinsak, główny ekonomista tureckiej organizacji pracodawców Tüsiad.

Kraj stoi teraz w obliczu „spirali inflacji/dewaluacji typu Argentyna/Wenezuela” – skomentował ekonomista Timothy Ash, specjalista ds. Turcji w BlueBay Asset Management.

Demonstracja przeciwko działaniom gospodarczym rządu tureckiego w Ankarze 19 grudnia 2021 r. (AFP/Adem ALTAN)

Demonstracja przeciwko działaniom gospodarczym rządu tureckiego w Ankarze 19 grudnia 2021 r. (AFP/Adem ALTAN)

Po kilku tygodniach historycznych strat, turecka lira jednak odrobiła straty w połowie grudnia po tym, jak prezydent Erdogan ogłosił środki nadzwyczajne i masową wyprzedaż rezerw dolarowych, ale waluta ponownie straciła na wartości na tydzień w stosunku do dolara.

W poniedziałek po południu (12:00 GMT) dolar oscylował wokół 13 tureckich lirów. Dolar wynosił 7,4 funta na początku stycznia 2021 r. 8,3 funta na początku września i 9,6 funta na początku listopada.

Pod koniec grudnia kryzys walutowy przekształcił się w polityczne uregulowanie rachunków w Turcji, a nowy minister finansów wezwał do skargi na ekonomistów i dziennikarzy, którzy komentowali upadek krajowej waluty.

Oprócz walca prezesa banku centralnego głowa państwa trzykrotnie zastępowała ministra finansów od 2018 r., ostatnio 2 grudnia w czasie katastrofy.

rba / ach / spi