Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Burza śnieżna uderza w stolicę USA

Wysłano pon. 03 sty 2022 o 20:04

Po okresie świątecznym charakteryzującym się szczególnie łagodnymi temperaturami, w poniedziałek przez Waszyngton i okolice przetoczyła się burza śnieżna, zamykając usługi federalne i szkoły, wyłączając autobusy i powodując zakłócenia w ruchu lotniczym.

Ośnieżona kopuła Kapitolu, Biały Dom pod białą folią, jazda na łyżwach: co najmniej 18 cm śniegu spadło na stolicę USA i mogło osiągnąć wysokość 25 cm, ostrzegły służby pogodowe, również stawiając miasto , jako sąsiednia Wirginia, w okresie zimowego ostrzeżenia przed burzą do 16:00 (21:00 GMT).

„Bądź przygotowany na zaśnieżone i śliskie drogi, które utrudniają podróż” – dodali w prospekcie.

Służby meteorologiczne tego kraju stwierdziły, że zimowa burza, która przeszła przez większość wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, z silnymi wiatrami i obfitymi opadami śniegu, może spowodować „burze śnieżne” i potencjalne „powodzie”.

– Zaciemnienia –

Co najmniej 440 000 domów w Wirginii i 76 000 w sąsiednim stanie Maryland było pozbawionych prądu, a drzewa padały na linie energetyczne pod ciężarem śniegu.

W poniedziałek rano rząd ogłosił zamknięcie służb federalnych w Waszyngtonie, co doprowadziło do odwołania codziennej konferencji prasowej Białego Domu, a jedyne głosowanie w dniu zaplanowanym w Senacie zostało odwołane i przełożone na wtorek.

Wobec tych czynników miasto nakazało również wstrzymanie ruchu autobusowego, zamknięcie ośrodków kontroli Covid-19 oraz wstrzymanie dystrybucji szybkich testów.

Wiele szkół zostało również zamkniętych w poniedziałek w rejonie Waszyngtonu, Maryland i Wirginii.

Muriel Bowser, burmistrz Waszyngtonu, wezwała konferencję prasową, ponieważ wiele pojazdów utknęło na drogach z powodu śniegu.

Sam prezydent Joe Biden musiał przetrwać burzę, kiedy wrócił do stolicy po kilkudniowych wakacjach w Delaware (wschód).

Jego Air Force One utknął na asfalcie przez trzydzieści minut, podczas gdy personel mógł rozmrozić pas startowy, po czym konwój prezydencki został dramatycznie spowolniony w drodze do Białego Domu.

READ  Nalot policji w dniu urodzin psa

– Chaotyczny ruch powietrza –

Zamieć przyczyniła się również do chaosu, który już od tygodni panował w amerykańskim ruchu lotniczym z powodu wybuchu zanieczyszczenia spowodowanego przez wariant Covid-19 Omicron.

Według strony internetowej Flightaware, kilka lotów zostało odwołanych na lotniskach Ronald Reagan National Airport, Washington Dulles Airport i Baltimore Airport.

Około godziny 13:00 w poniedziałek (18:00 GMT), co najmniej 2700 lotów krajowych lub międzynarodowych do lub ze Stanów Zjednoczonych zostało odwołanych, po tym jak 2650 lotów zostało odwołanych w niedzielę i 2570 zostało odwołanych w sobotę, zgodnie z tym samym źródło.

Stanowi to ponad połowę z prawie 4300 odwołanych w tym samym czasie lotów na całym świecie.

Zimowa burza dodaje do wysoce zaraźliwego wariantu Omicron, który uniemożliwia wielu pilotom i członkom załogi, w powietrzu lub na ziemi, chorym lub w kontakcie, przyjście do pracy.