Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Adwokat z Nowego Jorku chce wysłuchać Trumpa i jego dzieci w sprawie o uchylanie się od płacenia podatków – 04.01.2022 o 7:29

Były prezydent USA Donald Trump, po lewej, i jego syn Donald Jr., wiceprezes wykonawczy Trump Organization w Nowym Jorku w styczniu 2017 r. (AFP/Timothy A. CLARY)

Były prezydent USA Donald Trump, po lewej, i jego syn Donald Jr., wiceprezes wykonawczy Trump Organization w Nowym Jorku w styczniu 2017 r. (AFP/Timothy A. CLARY)

Źródło sądowe poinformowało w poniedziałek, że prokurator generalny stanu Nowy Jork, który bada możliwe oszustwa podatkowe przez Trump Organization, chce usłyszeć od byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego dwójki dzieci, Ivanki i Donalda Jr.

Według dokumentu Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork podpisanego przez adwokat Letitię James, były prezydent i dwóch jego synów zostali wezwani jako świadkowie w szeroko zakrojonym śledztwie, które rozpoczęło się w marcu 2019 r., w sprawie możliwych oszustw podatkowych w organizacji Trump Family Organization.

Rzecznik biura prokuratora generalnego powiedział: „Prokurator generalny James chce, aby Donald Trump, Donald Trump Jr i Ivanka Trump składali oświadczenia pod przysięgą”.

7 grudnia The Washington Post ujawnił, że pani James wezwała Donalda Trumpa, aby 7 stycznia przyszedł i zeznawał osobiście w jego biurze. Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona.

Próbując utrudnić swoje śledztwo cywilne, były prezydent republikanów złożył 20 grudnia skargę przeciwko nowojorskiemu prokuratorowi generalnemu, wybranemu członkowi Partii Demokratycznej, oskarżonemu o motywy polityczne.

W poniedziałek wieczorem, formalnie rzecz biorąc, Trump wysłał pani James 20-stronicową propozycję „złamania” wezwań. Prawnicy rodziny Trumpów nazwali działania prokuratora generalnego „zagrożeniem dla naszej demokracji”.

„Od ponad dwóch lat członkowie rodziny Trumpa i Trump Organization konsekwentnie starają się opóźniać i utrudniać nasze śledztwo” – odpowiedział w oświadczeniu prokurator generalny.

„Ale pomimo swojego tytułu, muszą grać według tych samych zasad, co wszyscy inni”, zawołała, prosząc Sąd Najwyższy Nowego Jorku o „zmuszenie Donalda Trumpa, Donalda Trumpa juniora i Ivanki Trump do składania zeznań pod przysięgą w naszym biurze”.

Prokurator generalny przez prawie trzy lata podejrzewał, że Trump Organization nieuczciwie przeszacowywała niektóre nieruchomości, gdy ubiegała się o kredyty do banków i zaniżała wartość nieruchomości w urzędach skarbowych w celu płacenia niższych podatków.

Pani James Services przeprowadziła w październiku 2020 r. wywiad z Ericiem Trumpem, kolejnym synem republikańskiego miliardera i wiceprezesem Trump Organization.

Grupa rodzinna była również celem śledztwa prowadzonego przez prokuratora federalnego na Manhattanie w sprawie podejrzenia o przestępstwa finansowe i oszustwa ubezpieczeniowe. W tym kontekście Allen Weisselberg, dyrektor finansowy Trump Organization, lojalista wśród zwolenników Donalda Trumpa, bronił w lipcu ubiegłego roku uchylania się od płacenia podatków.

Weisselberg jest oskarżony o celowe wstrzymanie w latach 2005-2021 około 1,7 miliona dolarów świadczeń rzeczowych, które otrzymał od Trump Organization, co uratowałoby go przed zapłaceniem prawie miliona dolarów federalnych i lokalnych podatków. Jego proces ma się rozpocząć w połowie tego roku.

nr / ube