Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmarł Frederic de Klerk, były prezydent RPA i postać końca apartheidu

Ostatni biały prezydent RPA (1989-1994), który wraz z Nelsonem Mandelą zakończył apartheid, zmarł w czwartek 11 listopada w wieku 85 lat. „Z wielkim smutkiem Fundacja FW De Klerk ogłasza śmierć byłego prezydenta FW De Klerka, który odszedł dziś rano w swoim domu we Fresnaye po walce z rakiem”.Organizacja powiedziała w oświadczeniu.

Fryderyk Wilhelm de Klerk Urodził się 18 marca 1936 w Johannesburgu, gospodarczej stolicy RPA. Jej rodzina jest bardzo konserwatywna. Jego dziadek był jednym z założycieli Południowoafrykańskiej Partii Narodowej, która od 1948 r. ustanowiła system apartheidu. Jego ojciec Jan był kilkakrotnie ministrem w latach 50. i 60. XX wieku.

Po ukończeniu szkoły średniej na przedmieściach Johannesburga młody Frederick ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Potchefstrom, które ukończył w 1958 roku. Następnie został radcą prawnym w Feringing, mieście w Transwalu (obecnie włączonym do hrabstwa Gauteng). W 1959 poślubił Marka Willemseya, z którym miał troje dzieci. Para rozstała się w 1998 roku.

Do polityki wszedł w 1972 roku startując w wyborach parlamentarnych w Viringing. Z łatwością został wybrany na posła, korzystając z poparcia premiera Johna Forstera, przyjaciela ojca Fryderyka. Wtedy jego wspinaczka jest szybka. W 1978 objął stanowisko ministra spraw społecznych.

W kraju panuje zamieszanie po zamieszkach w Soweto w 1976 roku, które stłumiono krwią. Ale Forster dalej zaostrza apartheid, co prowadzi do międzynarodowych sankcji.

Frederic de Klerk zajmował strategiczne stanowiska ministerialne w rządach Petera Botha, następcy Forstera w 1978 r., takich jak górnictwo i energetyka. W styczniu 1989 r. pan Botha, który został prezydentem, doznał udaru mózgu. Z powodu choroby zrezygnował ze stanowiska i został odrzucony przez Stronnictwo Narodowe. Za jego kadencji sytuacja gospodarcza i polityczna kraju uległa gwałtownemu pogorszeniu.

koniec apartheidu

De Klerk zostaje prezydentem RPA. Musi wtedy działać i kierować ważnymi reformami, jednocześnie ciesząc się opinią konserwatysty. Kraj jest dotknięty sankcjami gospodarczymi, które stopniowo nasilały się od lat 80. XX wieku, a mobilizacja społeczna coraz bardziej rzuca wyzwanie apartheidowi. Następnie podjął środki o znaczeniu historycznym. Zniesiono stan wyjątkowy, który obowiązywał od 1985 r. Jedenastego zwolniono przywódców Afrykańskiego Kongresu Narodowego, którzy pragnęli zakończyć apartheid, w tym Nelsona Mandeli, historycznego przywódcę ruchu. Luty 1990 AD po dwudziestu siedmiu latach więzienia.

READ  Nowe zamieszki w Holandii przeciwko środkom zdrowotnym

Zalegalizowano ponad 30 nie-białych partii, w tym Afrykański Kongres Narodowy i Kongres Panafrykański (PAC), odłam Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Frederic de Klerk, który negocjuje z ANC, konfrontuje się z afrykańskimi ekstremistami, którzy odmawiają utraty swoich ziem i przywilejów, oraz niechęcią Partii Wolności Inkatha, partii Zulu kierowanej przez Natala, która walczy z ANC. W ciągu dwóch lat starcia te zabiją 20 000 osób.

Jednak negocjacje zostały wznowione w ramach Porozumienia dla Demokratycznej Republiki Południowej Afryki (Codesa), w której uczestniczą wszyscy aktorzy sceny politycznej, z wyjątkiem PAC i skrajnej prawicy.

Biali wyborcy w większości zatwierdzili w referendum w marcu 1992 r. reformy kierowane przez prezydenta de Klerka, co potwierdziło jego ciągłe negocjacje z Mandelą i jego obozem. Po 11-miesięcznej przerwie wznowiono ją w kwietniu 1993 roku, pomimo eskalacji przemocy w kraju. Przewiduje demokratyczne, wieloetniczne wybory w kwietniu 1994 roku.

Nelson Mandela i Frederic de Klerk, 10 grudnia 1993 r. w Oslo, podczas ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla.

Te niezwykłe osiągnięcia przyniosły de Klerkowi i Mandeli Pokojową Nagrodę Nobla w 1993 r. Sankcje gospodarcze były stopniowo znoszone.

„Zapomniany w swoim kraju”

W kwietniu 1994 r. ANC wygrał pierwsze wieloetniczne wybory w kraju, zdobywając 62,65% głosów. Nowy parlament wybiera Mandelę na prezydenta. Pomagają mu wiceprezydenci Thabo Mbeki (Afrykański Kongres Narodowy) i Frederic de Klerk. Ten ostatni opuścił rząd jedności narodowej dwa lata później, wierząc, że interesy białej mniejszości nie są już gwarantowane. Następnie w 1997 roku opuścił kierownictwo Stronnictwa Narodowego przed ogłoszeniem 26 sierpnia 1997 roku odejścia z życia politycznego. Następnie przeniósł się na swoją farmę ze swoją nową żoną Elitą.

Przeczytaj także Frederic de Klerk krytykuje demontaż pomnika Cecila Rhodesa w Oksfordzie

Wizerunek byłego prezydenta w opinii publicznej znacznie się pogorszył, zwłaszcza wraz z rozpoczęciem przesłuchań Komisji Prawdy i Pojednania, której zadaniem jest rzucenie światła na zbrodnie apartheidu. Pokazują, że pan de Klerk brał udział w pracach reżimu, który uciska czarną większość. Przede wszystkim nigdy nie wyraził skruchy i odmówił przyjęcia jakiejkolwiek osobistej odpowiedzialności.

READ  Globalna aktualizacja pandemii

W 1999 roku założył Fundację F.W. De Klerk, której celem jest promocja i zachowanie prezydenckiego dziedzictwa byłego przywódcy walki z apartheidem, a w szczególności promowanie pokoju w wielospołecznościowych narodach. W tym samym roku opublikował swoją autobiografię Ostatni lot. Nowy początek (Macmillan, Londyn, nieprzetłumaczone).

Pan de Klerk jest również Przewodniczącym Rady Dyrektorów Fundacji Global Leadership, założonej w 2004 roku, której misją jest doradzanie szefom rządów w sprawach, które ich dotyczą. Wykłada również na całym świecie, aby promować harmonijne relacje w społeczeństwach wielokulturowych.

Ale w RPA pan de Klerk nie jest zbyt często słyszany. „Jest trochę jak nasz Gorbaczow, wychwalany za granicą, ale zapomniany we własnym kraju” Badacz potwierdził w naukowiecI 4 listopada 2011 r.

Daktyle

18 marca 1936 – Urodził się w Johannesburgu

1958 Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Potchefstrom

1972 – Wybierz zastępcę

1978 – Minister Spraw Społecznych

1989-1994 Prezydent RPA

11 lutego 1990 Zwolnij Nelsona Mandeli

1993 Pokojowa Nagroda Nobla z Mandela

1994-1996 Współwiceprezes RPA

26 sierpnia 1997 r. Ogłaszając wycofanie się z życia politycznego

1999 – Uruchomienie Fundacji FW De Klerk

2021 Zmarł w wieku 85 lat w swoim domu we Fresnay

Przeczytaj także Republika Południowej Afryki: Cyril Ramaphosa nazywa słowa Frederica de Klerk „zdradą”