Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny i Stany Zjednoczone ogłosiły niespodziewane porozumienie na ostatnim etapie konferencji klimatycznej w Glasgow

Nadzieja, że ​​narodziła się na nowo w Glasgow? Chiny i Stany Zjednoczone, najwięksi światowi emitenci gazów cieplarnianych, ogłosiły w środę niespodziewane porozumienie na dwa dni przed planowanym zakończeniem konferencji COP26. W tym „Wspólna deklaracja w sprawie promowania działań na rzecz klimatu”I przyrzeczenie Pekinu i Waszyngtonu, bez bardzo dokładnych szczegółów Podejmowanie wzmocnionych środków w celu podniesienia ambicji w latach dwudziestych.potwierdzając swoje zaangażowanie w realizację celów porozumienia paryskiego.

Dwa główne światowe mocarstwa, których rywalizacja zdawała się rozciągać na sferę dyplomacji klimatycznej, zobowiązały się również do pracy w Glasgow dla „Ambitny, zrównoważony i kompleksowy wynik w zakresie łagodzenia (niższych emisji), adaptacji i wsparcia” finanse dla biednych krajów.

Ta umowa została okrzyknięta „Ważny krok we właściwym kierunku” Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres. „Poza COP jest ważne dla świata”Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odpowiedział.

W środę wczesnym rankiem, po 10 dniach dyskusji, brytyjska prezydencja COP opublikowała pierwszy projekt deklaracji końcowej wzywającej do wzmocnienia i przyspieszenia zobowiązań klimatycznych przez wszystkie kraje, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Tekst ten wywołał mieszane reakcje, zwłaszcza w biedniejszych krajach, które nalegają, aby bogatsi dotrzymali obietnicy pomocy.

Projekt wzywa kraje do: „Udoskonal i wzmocnij” składek krajowych 2022, które określają ich zobowiązania krótkoterminowe. Zachęca również kraje do: „Przyspieszenie wyjścia z finansowania węgla i paliw kopalnych”. Taka jednoznaczna wzmianka o paliwach kopalnych, które odpowiadają za większość emisji, jest bezprecedensowa i nie pojawia się w szczególności w porozumieniu paryskim. Ale obiecuje, że będzie gorzko kwestionować, dopóki ostateczny tekst nie zostanie sfinalizowany, szczególnie przez narody produkujące.

O palącej kwestii finansowania, tekst „Uwolniony z żalu” Kraje rozwinięte nie spełniły obietnicy mobilizacji około 100 miliardów dolarów rocznie na pomoc klimatyczną dla biednych krajów począwszy od 2020 roku. Tekst pozostanie przedmiotem negocjacji i może ulec zmianie do końca COP zaplanowanego na piątek, ale może zostać przedłużony.

READ  W Brazylii parlamentarna komisja śledcza ds. Covid-19 zatwierdziła raport zalecający oskarżenie Bolsonaro