Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pięć krajów europejskich potępiło klasyfikację energii jądrowej przez Unię Europejską jako „zieloną” inwestycję.

Kraje te, w tym Niemcy, identyfikują problem długoterminowego przechowywania odpadów promieniotwórczych. Francja popiera tę klasyfikację na korzyść energii jądrowej.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Odmawiają nagrody nuklearnej. Niemcy, Austria, Dania, Luksemburg i Portugalia oceniły w czwartek 11 listopada podczas COP26 w Glasgow (Szkocja), że energia jądrowa jest „nie pasujący” Z kryteriami listy inwestycji, które są brane pod uwagę „bylina” Obecnie jest rozwijany przez Unię Europejską. Dla nich ta energia może szkodzić środowisku i dlatego powinna zostać usunięta z listy.

Komisja Europejska powinna przed końcem roku zaproponować listę energii uznanych za korzystne dla klimatu, znaną jako „zielony rating”. Klasyfikacja ta otworzy dostęp do zielonego finansowania, dając zdecydowaną przewagę konkurencyjną uznanym sektorom.

We wspólnej deklaracji ministrowie środowiska pięciu krajów obawiają się, że włączenie energetyki jądrowej do tej „zielonej klasyfikacji” będzie miało trwały wpływ na „Uczciwość, wiarygodność, a tym samym jej użyteczność” z tej listy. „Wzywamy Komisję Europejską, aby nie narażała odważnej drogi, którą obrała, aby UE stała się pierwszym rynkiem zrównoważonego finansowania”., piszą.

W połowie października dziesięć krajów Unii Europejskiej, na czele z Francją, opublikowało opinię popierającą energetykę jądrową. Inne kraje, takie jak Niemcy, Austria i Luksemburg, sprzeciwiają się temu i odkładają problem długoterminowego przechowywania odpadów radioaktywnych. Berlin powinien był zakończyć wycofywanie broni jądrowej w 2022 r., o czym zadecydowano w 2011 r. po katastrofie w Fukushimie w Japonii. Pozostałe kraje w apelu wydanym w czwartek nie mają produkcji energii jądrowej.

Artykuły na ten sam temat

Z Europy – kryzys klimatyczny

Każdego dnia Franceinfo wybiera treści z europejskich mediów audiowizualnych, członków Eurowizji. W ramach COP26 wybór ten koncentruje się na kluczowych bieżących kwestiach klimatycznych.