Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zmarł aktor Donald Sutherland, bohater filmów „Igrzyska śmierci”, „MASH” i „Dwunastu drani”.

Zmarł aktor Donald Sutherland, bohater filmów „Igrzyska śmierci”, „MASH” i „Dwunastu drani”.

Donald Sutherland, eklektyczny kanadyjski aktor najbardziej znany z roli w filmie… Dwunastu złoczyńców (1967) lub jego rola jako dyktatora w sadze Igrzyska GłodoweZmarł w wieku 88 lat – poinformował w czwartek 20 czerwca jego syn Kiefer Sutherland. „Z ciężkim sercem ogłaszam śmierć mojego ojca”., Napisał na portalu społecznościowym Pozdrawia brytyjsko-kanadyjski aktor, który jest także aktorem „Jeden z najważniejszych aktorów w historii kina”..

„Nigdy nie bał się żadnej roli, niezależnie od tego, czy była dobra, zła czy brzydkaDodał jego syn. Kochał to, co robił i robił to, co kochał, i nie można prosić o nic więcej. Dobrze przeżyte życie. » Według wielu amerykańskich mediów zmarł po długiej walce z chorobą. Agenci France-Presse skontaktowali się z nią i jej agenci nie odpowiedzieli natychmiast.

W ciągu swojej ponad sześćdziesięcioletniej kariery i niemal 200 filmów Donald Sutherland dał się poznać jako aktor niezwykle zmienny, potrafiący wcielić się w wielkich złoczyńców, bohaterów i postaci romantycznych kina. Zdobył dwa Złote Globy i nagrodę Emmy za role telewizyjne, a w 2017 roku otrzymał honorowego Oscara za całą swoją karierę. Został przyjęty przez prezydenta USA Joe Bidena „Wyjątkowy aktor, który od dziesięcioleci inspiruje i bawi świat”..

Kontrkultura

Po występie w brytyjskim serialu m.in Melonik i skórzane butyDonald Sutherland dostał swoją pierwszą główną rolę w 1967 roku w Dwunastu złoczyńcówZ Charlesem Bronsonem. Jego smukła sylwetka, nieobecność powietrza i tajemnicze uśmiechy zapewniają mu atrakcyjność i wyjątkowość.

Inne hity to farsa antymilitarna zacier (1970) i ​​thrillery Klute (1971), gdzie gra prywatnego detektywa poszukującego zboczonego zabójcy, który grozi dziewczynie imieniem Jane Fonda. Przez pewien czas dzielił życie z aktorką, z którą prowadził kilka akcji przeciwko wojnie w Wietnamie i nakręcił pacyfistyczny film dokumentalny. Umowa o wolnym handlu (1972). W ten sposób stał się symbolem kontrkultury, co doprowadziło do tego, że był monitorowany przez FBI.

READ  Światowa premiera: odkrycie egipskiej mumii w siódmym miesiącu ciąży w Polsce

Płodny aktor wyróżnia się umiejętnością zagrania tego wszystkiego. Potrafi przebrać się za faszystowskiego dzikusa 1900 (1976), Bernardo Bertolucci Wciel się w rolę uwodziciela o niepokojącej zmysłowości Cazanova Napisane przez Federico Felliniego w 1977 r., czyli wcielając się w rolę tajemniczego urzędnika Pentagonu w JFK, Napisane przez Olivera Stone’a, 1992.

Gwiazda na Hollywood Boulevard

On był „Jeden z najmądrzejszych, najciekawszych i charyzmatycznych aktorów wszechczasów”., otrzymana w dniu Reżyser X Ron Howard, który go wyreżyserował Projekt tła (1991). Dyrektor pochwalił „Jego zadziwiająca paleta kolorów, twórcza odwaga i chęć oddania się w służbie tekstu i publiczności z najwyższym wyróżnieniem”.

„Był człowiekiem o wielkiej prezencji, świetnym w swoim rzemiośle, naprawdę wielkim kanadyjskim artystą i będzie nam go bardzo brakowało”., reakcja Premier Kanady Justin Trudeau.

Wiek pozwolił mu odgrywać nowe role, na przykład rolę angielskiego patriarchy burżuazyjnego w XIX wieku.H W duma i uprzedzenie (2005), adaptacja powieści Jane Austen, czyli powieść o starszym astronautce uzależnionym od flirtu. Kosmiczny kowboj, Clinta Eastwooda w 2000 r.

Od 2012 roku wyróżnia się wśród młodszych pokoleń jako prezydent Coriolanus Snow, okrutny dyktator i oprawca Jennifer Lawrence w sadze. Igrzyska Głodowe. „Dorosnąć– zwierzył się magazynowi Szanowany, To jakby dostać nową pracę, ale nie wybrałbyś jej. » W 2015 roku został uhonorowany gwiazdą na słynnym Hollywood Boulevard.

Donald Sutherland miał pięcioro dzieci, troje z nich z aktorką z Quebecu Francine Racette, jego trzecią żoną od 1972 roku. Jest przede wszystkim ojcem Kiefera Sutherlanda, Jacka Bauera z serialu szpiegowskiego. 24 godziny bez przerwy.

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie