Złoty Medal i Rekord Świata dla O’Reilly Riffard

Aurelie Rivard pobiła swój rekord świata w 2018 roku na 400 m stylem dowolnym (S10) o ponad 5 sekund, zdobywając drugi złoty medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w środę.

Revard skróciła dystans o 4:04:08 i zostawił swoich przeciwników w tyle. Objęła prowadzenie od początku imprezy i była już pięć metrów przed swoim najbliższym ścigającym w połowie.

25-latek był także złotym medalistą w tym wyścigu 5 lat temu na Igrzyskach w Rio.

Dzięki temu zwycięstwu pływak Barra z Saint-Jean-sur-Richelieu wywalczył w stolicy Japonii swój czwarty medal, w tym drugie złoto, po 100-metrowym stylu dowolnym.

Srebrna medalistka Węgier Bianka Pap (4:29,83) nadal flirtuje z poprzednim światowym wynikiem Quebecu, wynoszącym 4:29,27. Brąz trafił do polskiej Oliwy Jabłońskiej (+9.12 w)

W S10 400 stylem dowolnym Quebecer Alec Elliot zajął piąte miejsce. Elliott wystartował powoli, ale zdołał awansować z siódmego na piąte miejsce na 200 m i finiszował z czasem 4:02:29, zaledwie 11 sekund za zwycięzcą, Ukraińcem Maximem Kripakiem.

Aurélie Rivard nadal ma w swoim programie dwa wyścigi w Japonii: 100m stylem grzbietowym i 200m indywidualną zmienną. Zdobyła srebrny medal w tej ostatniej imprezie na Igrzyskach Paraolimpijskich 2016 w Rio.

Kolejny srebrny medal Brenta Lakatos

W swoim czwartym wydarzeniu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio Brent Lakatos zabrał do domu swoje trzecie srebro. W środę zawodnik na wózku inwalidzkim zajął drugie miejsce w T53 100m z czasem 14,55 sekundy.

Tajlandzki Pongsakorn Paeyo był najszybszy z czasem 14,20 s, a brąz wywalczył Saudyjczyk Abdul Rahman Al-Qurashi (14,76 s).

Lakatos również zajął drugie miejsce w wyścigach na 400 i 5000 metrów od początku igrzysk.

Reprezentant klonowego liścia po 50 metrach był nieco do przodu, ale Tajowie za nim jechali już z dużą prędkością. Po tym, jak pięciokrotny weteran paraolimpijski minął, Bayo szybko powiększył swoją przewagę do mety z prowadzeniem na wózku inwalidzkim na mecie.

READ  Stade Montois bez Gajion, Cedaro, Wakaya czy Desaubies przeciwko Provence

Jeśli zwycięzca przepisze księgę rekordów paraolimpijskich w tym wydarzeniu, rekord świata wynoszący 14,10 sekundy pozostanie własnością Quebecu.

„Mój czas jest w porządku i tego się spodziewałem, ponieważ skupiam się na długich dystansach, więc nie jestem rozczarowany. Różnica polega na tym, że inni jadą szybciej, a mój czas to za mało, aby zdobyć złoty medal” – powiedział Lakatos, dodając, że był pod wrażeniem czasu zwycięzcy.

Pochodzący z Dorval wygrał to wydarzenie w Rio w 2016 roku, pokonując dystans w 14,44 sekundy.

Brent Lakatos powróci na tor za mniej niż 24 godziny, aby wziąć udział w swoim ulubionym wyścigu. „Jutro (czwartek) jest 800m iw tym przypadku moja szansa jest największa. Nie mogę się doczekać!”

Drugim medalem dnia Kanady na Stadionie Olimpijskim w Tokio był złoty strzał Grega Stewarta (F46).

Rysuj z Andre Wegerem

To drugie miejsce dla Brenta Lakatosa podnosi jego medal paraolimpijski do 10, co pozwala mu dołączyć do składu tego, który wprowadził go do sportu, Andre Wegera. Zaszczyt możliwy dzięki wieloletnim szkoleniom i wytrwałości.

„To takie szalone! Myślałem o przejściu na emeryturę w 2008 roku i zrezygnowaniu całkowicie w 2009 przed powrotem. Moja żona (brytyjska lekkoatletka Stephanie Reed) i ja chcieliśmy dać sobie ostatnią szansę na zdobycie (pierwszego) medalu w Londynie. A dzisiaj w Tokio nadal chodzę, wyjaśnił Lakatos ze śmiechem. To dla mnie wielka niespodzianka, że ​​tam jestem!”

Oprócz biegu na 800m Lakatos jest również zarejestrowany na maraton, który odbędzie się w niedzielę.