Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zgoda na utworzenie specjalnej komisji w ataku z 6 stycznia January

Po tym, jak Republikanie zablokowali niezależne śledztwo w sprawie wydarzeń z 6 stycznia, Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w środę 30 czerwca utworzenie specjalnej komisji ds. śmiercionośnego ataku na Kapitol, kierowanej przez zwolenników Donalda Trumpa.

Prowizja zostanie obliczona „Dochodzenie i zgłaszanie faktów, okoliczności i przyczyn związanych z krajowym atakiem terrorystycznym z 6 stycznia 2021 r.”, określa tekst ustawy.

„Oczywiste jest, że 6 stycznia nie był tylko atakiem na budynek”.Kapitol, w którym obraduje Kongres w Waszyngtonie „Ale atak na naszą demokrację”, napisała przewodnicząca Izby Demokratycznej Nancy Pelosi.

Przeczytaj także Nancy Pelosi ogłasza powołanie komisji śledczej w sprawie ataku na Kapitol

Utworzenie specjalnej komisji zostało zatwierdzone 222 głosami – 220 Demokratów Izby Reprezentantów i dwóch Republikanów – do 190 przeciwko wszystkim Republikanom. Dla większości republikanów nie może być neutralna. Głosowało na niego tylko dwóch, bardzo krytycznych wobec Donalda Trumpa: Liz Cheney i Adam Kinzinger.

Nie ma terminu

Pod koniec maja przywódcy republikańscy sprzeciwili się stworzeniu niezależnej komisji, w której demokraci wybraliby pięciu ekspertów spoza Kongresu, a pięciu innych republikanów, według dokładnego modelu ustalonego po 11 września. Uznali, że wystarczające są już prowadzone dochodzenia parlamentarne i praca policji.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Stanach Zjednoczonych Republikanie zapobiegli powołaniu komisji śledczej w sprawie ataku na Kapitol

Demokraci wybrali więc tę komisję, która będzie składać się z wybranych przedstawicieli i ma skoncentrować się na wielu już rozpoczętych śledztwach parlamentarnych.

Mając prawo wezwania świadków lub zażądania dokumentów, komisja specjalna nie ma terminu na przedstawienie swoich ustaleń. Będzie się składać z trzynastu członków wyznaczonych przez demokratycznego przywódcę, w tym pięciu „Po konsultacjach” Z przywódcą mniejszości republikańskiej.

Nancy Pelosi obiecała ten komitet „Dowiemy się prawdy” O ataku popełnionym przez zwolenników Trumpa, kiedy parlamentarzyści zebrali się, by poświadczyć zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w listopadzie 2020 roku.

READ  Co najmniej 169 rannych w starciach na dziedzińcu meczetu

Od stycznia odnaleziono co najmniej 500 osób biorących udział w zamachu, a następnie oskarżono je o mniej lub więcej powagę. oskarżony o„podżeganie do buntu” Przez demokratów w procedurze impeachmentu Donald Trump został w lutym uniewinniony przez Senat, a następnie kierowany przez Republikanów.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Atak na Kapitol: amerykański wymiar sprawiedliwości oskarżył już ponad czterystu buntowników

Świat z AFP