Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Najwyższy uchyla wyrok skazujący komika Billa Cosby’ego na napaść na tle seksualnym, ogłasza jego uwolnienie

Sąd Najwyższy Pensylwanii uchylił w środę wyrok skazujący komika Billa Cosby’ego na napaść na tle seksualnym, co stanowiło pogardę dla ruchu #MeToo. „Wyroki i wyroki Billa Cosby’ego zostały uchylone i musi zostać zwolniony” – napisał stanowy Sąd Najwyższy na końcu 79-stronicowego orzeczenia.

83-letni twórca „The Cosby Show” przebywa w areszcie od czasu wyroku skazującego we wrześniu 2018 roku za narkotyki i napaść seksualną na Andreę Consand, kobietę, którą zaprosił do swojego domu w 2004 roku.

W swoim postanowieniu Sąd Najwyższy zauważa, że ​​pierwszy prokurator prowadzący sprawę postanowił nie ścigać go w postępowaniu karnym, jednocześnie zachęcając go do składania zeznań w postępowaniu cywilnym wszczętym przez skarżącego.

Jednak zeznanie to zostało zachowane przeciwko niemu podczas jego procesu, kiedy nowy prokurator zdecydował się odwołać sprawę po latach, zauważyli sędziowie.

„Kiedy prokurator podejmuje publicznie decyzję z zamiarem wpłynięcia na działania oskarżonego, a ten czyni to na własny koszt (a czasami za radą swojego adwokata), pozbawienie go korzyści płynących z tej decyzji jest afrontem dla podstawowa zasada sprawiedliwości”, mówią.

Przekonanie Billa Cosby’ego jest postrzegane jako pierwsze w erze #MeToo i zwycięstwo w wojnie przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet.

Uważany za ucieleśnienie idealnego ojca w swoim programie telewizyjnym, aktor, jeden z pierwszych Afroamerykanów, którzy wdarli się na mały ekran, został oskarżony przez około sześćdziesiąt kobiet o napaść seksualną, a czasem o gwałt, z opieką medyczną.

READ  Naloty na bazę lotniczą zabijają ponad 30 myśliwców w Jemenie